Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Artykuły

Historia traka Wood-Mizer LT40 – modyfikacje łoża i układu hydrauliki

Szybki i sprawny proces przerobu kłód w gotowy materiał budowlany zależy nie tylko od mocnej i dokładnej głowicy z odpowiednio dobranym brzeszczotem, ale również od stabilnej i trwałej ramy traka będącej podstawą dla całej konstrukcji maszyny. Łoże traka wyposażone w wydajny układ hydrauliki umożliwia sprawne obracanie i poziomowanie kłody, przez co operator może ...

Nowoczesny tartak łotewski zwiększa produkcję z maszyną WM4000

Łotewskie przedsiębiorstwo tartaczne PRO WOOD potroiło wielkość produkcji drewna utrzymując dotychczasowy poziom zatrudnienia i redukując znacznie ilość generowanych odpadów, a wszystko to za sprawą nowoczesnej linii produkcyjnej Wood-Mizer opartej na traku przemysłowym WM4000.

Budowa kaplicy na farmie w USA - trak LT40 pomaga w realizacji wyjątkowego projektu

George Coker planował budowę kaplicy na swojej farmie w Carnesville przez ponad 20 lat. W końcu zrealizował swoje marzenie, rozszerzając posiadłość w stanie Georgia o okazałą budowlę z drewna, w której przyjmuje gości z okazji ślubów, przyjęć rodzinnych oraz podobnych uroczystości.

Odkrywamy piękno drewna w Alpach francuskich z trakiem Wood-Mizer LT15

„W regionie Savoye drewno jest żywe cały czas. Nawet gdy zostanie ścięte, nadal żyje i służy ludziom,” stwierdza Yvan Cometto, stolarz z niewielkiej miejscowości we francuskim rejonie Alp. W swojej firmie YC Charpente, Yvan wytwarza produkty z lokalnego drewna przy użyciu maszyn i narzędzi Wood-Mizer.

Historia traka Wood-Mizer LT40 – modyfikacje głównej jednostki napędowej

Silniki montowane w pierwszych trakach LT40 na początku lat 90. były oszczędne, dysponowały wystarczająco dużą mocą, a przede wszystkim idealnie komponowały się z lekką i kompaktową konstrukcją traka mobilnego. Silniki te wyznaczały nowe trendy w budowie maszyn do przerobu drewna, deklasując ówczesne ociężałe i mało wydajne traki ramowe, powszechnie stosowane w przemyśle tartacznym.

Trak Wood-Mizer LT20 przeciera drewno palisandru w Indonezji

Indonezyjska firma drzewna założona przez rodzinę Kennedy zwiększyła eksport twardego drewna egzotycznego do Chin i Japonii, właśnie dzięki inwestycji w maszyny Wood-Mizer. Firma zatrudnia obecnie 150 pracowników i swój rozwój zawdzięcza w głównej mierze trakowi taśmowemu Wood-Mizer LT20.

Domek na drzewie Mesquite w Arizonie, USA

Drzewo Mesquite (Jadłoszyn baziowaty) to gatunek dominujący w pustynnym krajobrazie południowej Arizony. Jego krzaczasta struktura gałęzi i wysoka tolerancja na suszę pozwala na egzystencję w ekstremalnym i surowym klimacie pustyni Sonora, rozciągającej się na pograniczu Kalifornii, Arizony i Meksyku. To właśnie ten gatunek zainspirował Arthura i Valerie Flores ponad 20 lat temu do założenia firmy ‘Tumacacori Mesquite Sawmill’.

Historia traka Wood-Mizer LT40 – brzeszczoty oraz modyfikacje układu prowadzenia brzeszczotu

Przemysł tartaczny w Polsce pod koniec lat 80. uważany był za przestarzały i mało wydajny, opierający się głównie na ciężkich trakach ramowych. Do przecierania kłód wykorzystywano grube brzeszczoty, co powodowało, że efektywność pozyskiwania materiału była bardzo ograniczona. Przełom nastąpił dopiero na początku lat 90., wraz z pojawieniem się traka taśmowego Wood-Mizer LT40 wyposażonego w cienkie i wąskie brzeszczoty, pozwalające na większy uzysk drewna z kłody i minimalizację ilości odpadów.

Londyńskie drzewa otrzymują nowe życie dzięki trakowi Wood-Mizer LT20

Pewien platan klonolistny, który od ponad 130 lat rósł przy ulicy Eric Street w Londynie właśnie rozpoczyna nowe życie. Dawniej dawał schronienie ptakom, przechodniom cień, a dla mieszkańców okolicy produkował niezbędny do życia tlen. Niestety, rozwój osiedli mieszkaniowych na wschodnich krańcach Londynu w ostatniej dekadzie poważnie zagroził jego bezpieczeństwu. Obecnie, drewno pozyskane dzięki niemu wykorzystywane jest do produkcji mebli i przedmiotów codziennego użytku, które na długo pozostaną z mieszkańcami Londynu.

Trak Wood-Mizer LT40 pomaga w realizacji wymarzonego projektu - budowa szklarni ogrodowej w Kanadzie

Stan Kujala od dawna marzył o zbudowaniu przydomowej szklarni na terenie swojej posesji w Port Alberni, w kanadyjskiej prowincji British Columbia. "Uwielbiamy z żoną prace w ogródku warzywnym i mamy w tym spore doświadczenie," przyznaje Stan. "Zawsze marzyliśmy o tym, aby móc uprawiać warzywa przez kilka tygodni dłużej w roku, stąd pomysł zbudowania własnej szklarni."

Elementy 31 do 40, 91 łącznie