Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Produkcja drzwi z drewna egzotycznego z trakiem Wood-Mizer LT40 w Indonezji

Produkcja drzwi z drewna egzotycznego z trakiem Wood-Mizer LT40 w Indonezji

Na indonezyjskiej wyspie Jawa, stolarze i rzemieślnicy mają dużo pracy. Nic dziwnego, gdyż to właśnie tutaj, w centralnej części wyspy, znajduje się najwięcej firm wytwarzających słynne na cały świat produkty z drewna egzotycznego – deski tarasowe i elewacyjne, meble ogrodowe, drzwi zewnętrzne, okna i wiele innych.  

Przedsiębiorstwo PT Bogowonto Primalaras ma swoją siedzibę w stolicy Jawy Środkowej, w mieście Samerang. Powstała w 2000 roku firma rozpoczynała od produkcji zwykłych wyrobów z drewna. Z biegiem lat, przedsiębiorstwo rozwijało się inwestując w specjalistyczne maszyny i nowoczesne technologie. Obecnie, PT Bogowonto Primalaras to znany na świecie producent drzwi z drewna egzotycznego eksportujący swoje produkty m.in. do Europy, USA i Australii. Wysokiej jakości produkty to przede wszystkim drzwi zewnętrzne i wewnętrzne z drewna litego, których sprzedaż oscyluje w okolicy 25 000 sztuk miesięcznie. 

- Wszystkie operacje wykonujemy tutaj – mówi kierownik Działu Rozwoju Kawabe Dwi Hatmojo. – Począwszy od pozyskiwania surowca z miejscowych plantacji, sortowania kłód na placu w naszej firmie, przecieraniu kłód, suszeniu materiału, aż po produkcję komponentów. Montaż, malowanie i pakowanie również wykonujemy w naszym zakładzie. 

 

 

W ciągu 20 lat działalności, specjaliści z Bogowonto Primalaras zdobyli spore doświadczenie w przetwarzaniu wszelkich odmian drewna egzotycznego. Na początku było drewno Bangkirai, a później również meranti, kempas, merbau, dąb biały, sosna, orzech i olcha. To gatunki znane i cenione na całym świecie, przede wszystkim za doskonałe właściwości, m.in. za wysoką gęstość, spójną i jednorodną strukturę, pozbawioną nieregularności, co jest niezwykle ważne przy produkcji masywnych drzwi zewnętrznych. Drewno tego typu jest wytrzymałe i odporne na szkodniki, a gatunki, takie jak teak, są niepalne, więc idealnie nadają się do produkcji drzwi przeciwpożarowych. 

- Wszystkie odmiany drewna pozyskiwane do produkcji pochodzą z odnawialnych i legalnych plantacji leśnych – tłumaczy Kawabe.

- Do przetwarzania drewna egzotycznego potrzebujemy specjalistycznych maszyn, które są wydajne i pozwalają na wysoki uzysk z każdej przecieranej kłody. To cenny materiał, więc w procesie produkcyjnym generujemy znikomą ilość odpadów.  

 

 

- Z firmą Wood-Mizer po raz pierwszy zetknęliśmy się na stronie internetowej. Więcej informacji znaleźliśmy na platformie YouTube. Pomocni okazali się też nasi znajomi z branży, którzy wcześniej obsługiwali maszyny Wood-Mizer – wyjaśnia Kawebe. 

- Wiemy, że Wood-Mizer ma długą i ciekawą historię, za którą kryje się doświadczenie i wiedza o budowaniu maszyn tartacznych. Traki Wood-Mizer znane są na świecie z jakości i wytrzymałości, a gama oferowanych produktów jest szersza niż u firm konkurencyjnych – stwierdza Kawabe.

Biorąc pod uwagę potrzeby przedsiębiorstwa i specyfikę procesu produkcyjnego, firma Bogowonto Primalaras podjęła decyzję o kupnie traka taśmowego Wood-Mizer LT40 oraz jednogłowicowej rozrzynarki pionowej SVS

 

 

Wood-Mizer to firma założona w 1982 roku w Stanach Zjednoczonych, produkująca znane na całym świecie maszyny i narzędzia tartaczne do przerobu drewna. Przedsiębiorstwo ma swoje zakłady produkcyjne w Europie i Ameryce, które współpracują z klientami rozsianymi na całym świecie. Traki Wood-Mizer znalazły już ponad 100 tysięcy nabywców na świecie, a najpopularniejszym modelem jest nadal trak LT40. Dlaczego właśnie ta maszyna zdobyła tak duże uznanie wśród użytkowników? 

- Chodzi zapewne o brzeszczoty wąskotaśmowe – stwierdzają przedstawiciele handlowi Wood-Mizer w Indonezji, Richard Soegitano i Kenny Rahardo. 

- Traki Wood-Mizer wykorzystują wąskie i cienkie brzeszczoty, które pozostawiają w drewnie niewielki rzaz o grubości zaledwie 2mm. To ważne, gdyż w porównaniu do innych metod przecierania kłody, technologia wąskiego rzazu pozwala na dużo większy uzysk materiału z każdej kłody i znaczne ograniczenie produkcji trocin – tłumaczy Richard Soegitano.

- Biorąc pod uwagę większy uzysk materiału z każdej kłody, to bardzo dobry interes dla firmy. Dzięki technologii wąskotaśmowej, firma może wytworzyć o jedną deskę więcej z każdej kłody. W skali roku to naprawdę spore oszczędności dla Bogowonto Primalaras – stwierdza Kenny Rahardo.

 

 

- Firma zdecydowała się na traka taśmowego LT40 Remote, który obsługiwany jest z osobnego pulpitu przez jednego operatora. Oddzielny pulpit podnosi komfort obsługi maszyny, co przekłada się na wyższą efektywność. Operator pracuje wydajniej, gdyż nie jest przemęczony – zauważa Kenny Rahardo.

- Na traku LT40 przecieramy kłody, a na rozrzynarce pionowej SVS wytwarzamy gotowe deski – tłumaczy  Kawabe. – Dzięki maszynom Wood-Mizer uzyskujemy materiał najwyższej jakości, a ponadto zwiększamy uzysk z każdej przecieranej kłody.  

 

 

Tuż obok traka LT40 na rampie załadowczej odkładany jest zapas kłód na cały dzień pracy. Przy pomocy układu hydrauliki, kłody ładowane są jedna po drugiej na łoże traka, a operator obraca je i odpowiednio poziomuje. Operując dźwigniami hydrauliki, użytkownik uruchamia obracaki, oporki boczne i zacisk centralny. Grubość desek wprowadzana jest do pamięci komputera tylko raz, a następnie urządzenie Setworks ustawia brzeszczot na wymaganą wysokość – użytkownik nie musi wykonywać tej czynności ręcznie. Operator uruchamia silnik traka i rozpoczyna cięcie. Po zakończeniu cięcia, głowica powraca do pozycji początkowej i Setworks ustawia ją automatycznie na wymaganą wysokość.   

W kolejnym etapie produkcji, materiał przetarty na traku LT40, trafia do rozrzynarki pionowej SVS wyposażonej w rolkowy stół podawczy i odbiorczy. Na tej maszynie, nierówne krawędzie są odcinane i zrzyny przekształcane są w deski. Do obsługi rozrzynarki potrzebnych jest dwóch operatorów – jeden wsuwa zrzyny do rozrzynarki, a drugi odbiera gotowe deski i odkłada je na bok. Cały proces przerobu drewna obsługiwany jest przez pięciu pracowników.

 

 

- Co ważne, maszyny Wood-Mizer zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa dla naszych pracowników. Te maszyny są projektowane z myślą o bezpieczeństwie i ergonomii obsługi, co wyróżnia je na tle produktów konkurencyjnych. Jeśli chodzi o pomoc techniczną, zawsze możemy liczyć na wsparcie miejscowego biura Wood-Mizer. Jesteśmy w stałym kontakcie z obsługą techniczną, która wspiera nas i doradza nam - podkreśla Kawabe. 

Wood-Mizer zaopatruje również użytkowników traków w brzeszczoty wąskotaśmowe i pozostałe narzędzia tnące do obróbki drewna. Przedsiębiorstwo Bogowonto samodzielnie regeneruje brzeszczoty do traka na dedykowanych urządzeniach – ostrzarce i rozwieraku Wood-Mizer. Do przecierania drewna egzotycznego wykorzystuje się brzeszczoty o profilu zęba 4/34, a do drewna twardego profile 7/34, 7/39 i 7/47. Ogólnie, do przecierania drewna twardego zaleca się minimalne rozwarcie zębów. Ważne jest, aby zachować poprawny wzór rozwarcia zębów “lewy, prawy, prosty”, przy czym zęby rozwarte na lewo i prawo służą do cięcia, a ząb ustawiony prosto usuwa trociny z rzazu. 

 

 

- Obecnie, przecieramy około 20 metrów sześciennych drewna na dzień, co wystarcza nam na wyprodukowanie 25 tysięcy drzwi miesięcznie. 

- Przedsiębiorstwo PT Bogowonto Primalaras znane jest z produktów wysokiej jakości – mówi Kawabe. – Nasza firma wdrożyła system ISO 9001-2015 i pozyskuje surowce jedynie z plantacji, które dostarczają drewno certyfikowane znakiem SLVK oraz FSC. Wysoka jakość naszych produktów to dla nas priorytet. 

 

 

- W przyszłości, firma PT Bogowonto Primalaras planuje zmodernizować zakład angażując automatykę w proces produkcji. Chcemy produkować wydajniej i oferować klientom jeszcze wyższą jakość produktów. 

Jako czwarty kraj świata pod względem zaludnienia, z powierzchnią pokrytą w 60% egzotycznymi gatunkami drewna, Indonezja poczyniła w ostatnich latach ogromny postęp rozwijając długofalową politykę ochrony zasobów leśnych. Firmy z branży, podobne do Bogowonto Primalaras, inwestując w nowoczesny sprzęt i technologie do przetwarzania drewna w dużej mierze przyczyniają się do ochrony cennych lasów Indonezji, które są skarbem nie tylko dla kraju ale dla całej planety. 

 

***