Załóż konto i korzystaj z rabatu 10% na wszystkie zamówienia do końca roku. Dowiedz się więcej.

Historia firmy

Korzenie firmy Wood-Mizer tkwią w Ameryce. Jej założyciele: Donald Russel Laskowski i Daniel Robert Tekulve spotkali się w 1978 roku w Indianapolis w stanie Indiana.

Pierwszym wspólnym produktem wytworzonym przez zespół Laskowski-Tekulve był podnośnik przeznaczony dla przemysłu. Po kilku miesiącach od uruchomienia produkcji cała partia produkcyjna podnośników została sprzedana, a uzyskane fundusze pozwoliły na opracowanie nowego produktu, jakim był przewoźny trak taśmowy.

Don Laskowski, 1982 rok

Don Laskowski i pierwszy trak, 1982 rok

Trak ten, wzbudzając wielkie zainteresowanie w przestarzałym i trwającym w zastoju przemyśle drzewnym, otrzymał nazwę Wood-Mizer. Był rok 1982 – i wtedy też powstała firma Wood-Mizer, a jej prezesem został Don Laskowski. Pierwszy model traka Wood-Mizer nazwano LT30 i opatentowano w 1985 roku (symbol LT jest skrótem od pierwszych liter nazwisk założycieli firmy, tj. Laskowski i Tekulve).

Don Laskowski i Dan Tekulve, 1982 rok

Don Laskowski i Dan Tekulve, 1982 rok

Rodzina Laskowskich i pierwszy trak Wood-Mizer, 1982 rok

Rodzina Laskowskich i pierwszy trak Wood-Mizer, 1982 rok

Następny większy model, opracowany w 1984 roku, otrzymał nazwę LT40. Pierwszy model przewoźny LT25 został skonstruowany w 1985 roku. Kolejnym krokiem milowym w rozwoju firmy było wprowadzenie do oferty traków z hydrauliką, które produkowane są od 1987 r. W ciągu trzech lat fabrykę opuściło ponad 2500 traków.

Następne wyroby zostały wprowadzone do oferty w latach 1988–1990 i były to: Metal-Mizer - przemysłowa maszyna do przecinania metalu, SolarDry - słoneczna suszarnia do drewna oraz pilarka taśmowa wielogłowicowa o nazwie MultiHead.

Początkowo Wood-Mizer oferował do swoich traków brzeszczoty wytwarzane przez innych producentów. W końcu lat 80. zainwestował we własną linię produkcyjną brzeszczotów. Wtedy też zaoferował klientom komplet – ostrzarkę i rozwierak do regeneracji brzeszczotów. Alternatywnie, dla szerokiego grona klientów, stworzono punkty regeneracji brzeszczotów, z których pierwszy został uruchomiony przez Scotta Laskowskiego (syna Dona) w 1992 roku w Kentucky. Następne w krótkim czasie powstały w Indianapolis, Nowym Jorku i Oregonie.

Przemysł przewoźnych traków rozrastał się i klienci oczekiwali nowych produktów o większej wydajności. Odpowiedzią Wood-Mizer była seria maszyn „Super”, która pojawiła się na rynku w 1997 roku. Na rosnące zapotrzebowanie na małe maszyny Wood-Mizer zareagował poprzez wypuszczenie na rynek modelu LT15. W tym czasie firma uruchomiła również wydział badań i rozwoju, który nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami, nawiązującymi do motta Wood-Mizer: „From forest to final form” (gotowy produkt prosto z lasu).

Don Laskowski, 1982 rok

Początki działalności Wood-Mizer w Kole

Historia europejskiego oddziału Wood-Mizer sięga 1989 roku, kiedy to Jerzy Hajduczyk mieszkający wtedy w USA po raz pierwszy zobaczył traka Wood-Mizer. Widząc w nim rozwiązanie problemów budowlanych w Polsce, zadzwonił do siedziby Wood-Mizer Products po więcej informacji na temat tych maszyn. Po latach współpracy Don Laskowski tak to wspominał: „Nasza przygoda zaczęła się, gdy w listopadzie 1989 roku otrzymaliśmy telefon od bardzo podekscytowanego człowieka, który chciał dowiedzieć się więcej na temat produkowanych przez nas traków Wood-Mizer. Wcześniej widział jeden model przy pracy i pomyślał, że to pomoże rozwiązać problemy mieszkaniowe w Polsce, poprzez budowę domów w konstrukcji szkieletowej”.

W 1990 roku Jerzy Hajduczyk sprowadził do Polski pierwsze traki, które zmontował z pomocą Krystiana Lendli, późniejszego dyrektora Wood-Mizer Industries w Polsce. W maju traki te zostały wystawione na Międzynarodowych Targach Poznańskich „DREMA”. We wrześniu tego samego roku, firma Wood-Mizer Industries w Kole została wpisana do Krajowego Rejestru Handlowego, jako europejski oddział Wood-Mizer Products w Indianapolis.

Pracownicy Wood-Mizer
Pracownicy Wood-Mizer
Pracownicy Wood-Mizer

Pracownicy Wood-Mizer, 1991 rok

Pracownicy Wood-Mizer
Pracownicy Wood-Mizer
Pracownicy Wood-Mizer
Pracownicy Wood-Mizer

Budynki firmowe i parking, 1993 rok

Po zakończeniu pokazów na targach w Poznaniu Jerzy Hajduczyk niczym komiwojażer ruszył w Polskę z trakiem zaczepionym do samochodu. Ta nietypowa jak na polskie warunki akcja promocyjna zakończyła się pełnym sukcesem. Do końca roku razem z Krystianem Lendlą zmontował i sprzedał 18 traków. Początkowo częściowo zmontowane traki sprowadzano ze Stanów Zjednoczonych. Sprzedaż na rynku europejskim gwałtownie rosła i w 1992 roku niektóre czynności produkcyjne zaczęto wykonywać w Kole. Rosnący popyt zaowocował decyzją właścicieli o wybudowaniu w Kole w latach 1993-1994 hali produkcyjno-montażowej.

W 1993 roku do Polski przyjechał najstarszy syn Dona Laskowskiego – Daniel. Początkowo był on konsultantem i pomagał w przeprowadzeniu komputeryzacji firmy. W latach 1997–2005 pełnił funkcję prezesa europejskiego oddziału. Przez cały okres działalności firma Wood-Mizer Industries w Polsce rozrastała się, przejmując coraz większą część produkcji od USA. W roku 1993 utworzono w Kole dział techniczno-konstrukcyjny, zajmujący się przysposobieniem traków do wymagań i przepisów europejskich. Zaowocowało to powstaniem wielu nowych projektów.

Wood-Mizer

Dan Laskowski

„Europeizacja” traka Wood-Mizer stała się faktem. Przystosowanie maszyn do warunków europejskich było bardzo rozsądnym posunięciem nie tylko ze względu na certyfikację wyrobów, ale również pozwoliło ograniczyć koszt gotowego produktu. W lutym 2006 roku zarządzanie europejskim oddziałem Wood-Mizer Industries z siedzibą w Kole zostało powierzone Richardowi Viversowi.

Wood-Mizer
Wood-Mizer

Richard Vivers

Richard Vivers swoją przygodę z Wood-Mizer rozpoczął 20 lat wcześniej. Stał się wtedy posiadaczem jednej z maszyn Wood-Mizer i wspólnie z żoną Madeleine świadczył usługi przecierania drewna w Szkocji. W 1989 roku został etatowym pracownikiem Wood-Mizer i wspólnie ze swoją żoną Madeleine, rozpoczął intensywne podróże po Europie Zachodniej i Skandynawii, promując wyroby firmy. Projekt promowania wyrobów odbywał się za pomocą specjalnie przystosowanego samochodu ciężarowego, do którego podpięty był trak LT40, który Państwo Vivers prezentowali we wszystkich odwiedzanych miejscach. W roku 1991 Państwo Vivers pomagali organizować dział sprzedaży w Kole oraz filię w Pile, zajmującą się przerobem drewna. W latach 2001-2005 Richard Vivers, jako Dyrektor Marketingu na Rynki Europy Zachodniej, zajmował się promocją doskonale znanych sobie wyrobów. W 2006 roku został Prezesem Zarządu Wood-Mizer Industries z siedzibą w Kole. W 2007 roku wszedł w skład Zarządu całej korporacji Wood-Mizer.

Firma nadal dynamicznie rozwijała się. Ciągle rosło zainteresowanie jej wyrobami i przybywało nowych zamówień. Konieczna była dalsza rozbudowa. Przybywało nowych powierzchni produkcyjnych. W 2007 roku do użytku została oddana nowa hala, do której przeniesiono produkcję brzeszczotów. Lata 2008-2009 to niestety trudny czas w historii firmy. Ogólnoświatowy kryzys finansowy spowodował gwałtowny spadek zamówień. Zarząd firmy zmuszony był do podjęcia trudnej decyzji o redukcji zatrudnienia oraz ustaleniu nowych warunków pracy.

Wood-Mizer

Otwarcie nowego budynku magazynu i obsługi klienta, 2012 rok

Rok 2012 uznano za najlepszy w historii europejskiego zakładu produkcyjnego. Wyprodukowano bowiem 2 200 traków i ponad 4 500 000 metrów brzeszczotów. Ukończono budowę nowoczesnego budynku magazynu serwisowego oraz obsługi klienta. Ruszyła też modernizacja obiektów i terenu zakładu. Oddanie do użytku w listopadzie 2012 r. nowej drogi dojazdowej, wykonanej wspólnymi siłami z kolskim samorządem, pozwoliło na rozpoczęcie kolejnej inwestycji. Decyzją radnych nowa ulica nazwana została imieniem Krystiana Lendli – pierwszego dyrektora zarządzającego firmy Wood-Mizer w Kole.

Na terenie przedsiębiorstwa w tym samym czasie rozpoczęto budowę placu manewrowego i drogi wewnętrznej wraz z infrastrukturą. To zadanie, które pochłonęło ponad 3 mln złotych, pozwoliło na stworzenie dojazdu do zakładu od strony wschodniej.

Robert Bagiński swoją karierę w Wood-Mizer rozpoczął w 1996 roku. Wieloletnie doświadczenie oraz wiedza zdobywana na stanowiskach specjalistycznych w obszarach sprzedażowo-marketingowych zaowocowały objęciem przez niego w 2009 roku stanowiska Dyrektora Handlowego.

Wood-Mizer

Robert Bagiński i hala produkcyjno-biurowa Wood-Mizer oddana do użytku w 2021 roku

Kiedy w 2013 roku Richard Vivers objął stanowisko prezesa Holdingu Wood-Mizer i tym samym przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, Robert Bagiński został Dyrektorem Zarządzającym w Wood-Mizer Industries. W tym samym roku Robert Bagiński zostaje członkiem Rady Nadzorczej Holdingu Wood-Mizer w USA. Przez kolejne lata firma Wood-Mizer rozwija się dynamicznie, poszerzając zakres sprzedażowej działalności o kolejne, odległe kraje. W dniu 1 stycznia 2018 Robert Bagiński obejmuje funkcję Prezesa Zarządu Wood-Mizer Industries.

Wszystkie wcześniejsze inwestycje przyczyniły się do przełomowego, jak na tamte czasy, przedsięwzięcia inwestycyjnego, które zostało rozpoczęte w czerwcu 2013 roku. Był nim nowy obiekt – „Link Building”, dzięki któremu powiększyła się przestrzeń produkcyjna. Zwiększyło to możliwości wytwórcze firmy i poprawiło komfort pracy załogi. Koszt tej inwestycji to ponad 11,5 mln zł.

Budynek „Link Building” ma powierzchnię powyżej 4 tysięcy metrów kwadratowych, z czego 3 955 metrów kwadratowych to przestrzeń użytkowa. Sama hala produkcyjna to 3 390 metrów kwadratowych. W obiekcie zaprojektowano także biura, które zajmują 400 metrów kwadratowych oraz przestronną zakładową stołówkę i szatnie z łazienkami.

Widok z lotu ptaka na teren firmy Wood-Mizer w Kole, lipiec 2014 rok

W latach 2014-2015 Wood-Mizer wprowadza dwie nowe marki zależne: TOOLS - oferująca piły tarczowe, noże, frezy i piły trakowe, oraz TITAN z ofertą maszyn przemysłowych.

Wood-Mizer

Wood-Mizer nieustannie szuka nowych rozwiązań dla tartacznictwa. W listopadzie 2017 roku stał się właścicielem firmy MORETENS, szwedzkiego producenta maszyn do wtórnej obróbki drewna. Dzięki temu w ofercie firmy pojawiły się nowe produkty, takie jak: frezarki, strugarki i piły stołowe, które doskonale uzupełniły bogatą ofertę firmy.

Lata 2020-2022 to bardzo dobry okres dla Wood-Mizera, który rozwija się dynamicznie i inwestuje. Każdy kolejny kwartał to nowe rekordy sprzedaży i ciągły wzrost liczby zamówień otrzymywanych od klientów. Wzrost ten widoczny jest w każdej grupie produktowej, co powoduje, że zlecenia produkcyjne wypełniają plan nawet na kilka miesięcy do przodu. Rosnące ceny zakupów i braki surowców nie przeszkodziły firmie zakończyć rok 2021 z wynikiem sprzedażowym lepszym o blisko 50% (r/r).

Oferta maszyn do wtórnej obróbki drewna, Hala Wystawowa Woodworking, 2021 rok

Rekordowe wyniki sprzedaży i gwałtownie rosnąca liczba otrzymywanych zamówień skłaniają firmę do zwiększenia zatrudnienia i rozbudowy infrastruktury produkcyjnej. Do pracy przyjmowani są specjaliści do działów: Sprzedaży, Obsługi Klienta, Konstrukcji Maszyn, Marketingu oraz Zaopatrzenia. Największą grupę nowo zatrudnionych stanowią spawacze, lakiernicy, elektrycy oraz monterzy. Wood-Mizer kieruje swoją ofertę zatrudnienia przede wszystkim do mieszkańców miasta Koła i okolic, którzy szukają stabilnej pracy z bogatym pakietem socjalnym i możliwością rozwoju zawodowego. Tylko w 2021 roku szeregi Wood-Mizera zasiliło aż 170 nowych pracowników, a po pierwszym półroczu 2022 roku całkowita liczba zatrudnionych sięgnęła blisko 700 osób.

Wraz ze wzrostem zatrudnienia Wood-Mizer rozbudowuje swoje hale produkcyjne, modernizuje przestrzeń biurową i unowocześnia park maszynowy. W kwietniu 2021 r. do użytku oddana została nowoczesna hala produkcyjno-biurowa o powierzchni 2 600 metrów kwadratowych, która zwiększyła potencjał firmy w obszarze rozwoju nowych produktów oraz budowy maszyn przemysłowych i specjalnych.

Widok z lotu ptaka na teren firmy Wood-Mizer w Kole, maj 2022 rok

Firma nie przestaje inwestować i przygotowuje plany rozbudowy zakładu o kolejną dużą halę produkcyjno-logistyczną. Jej budowa ma ruszyć latem 2022.

Wood-Mizer pracuje intensywnie nad poszerzeniem oferty maszyn i stwarzaniem jeszcze lepszych możliwości współpracy z klientami. Do oferty produktowej trafiają traki taśmowe z serii LX, wersje traków z głowicami WIDE oraz nowe modele maszyn Woodworking, czyli popularnych strugarek i frezarek. Dzięki nowym inwestycjom, rozwija się też oferta linii tartacznych i maszyn specjalnych, budowanych na indywidualne zamówienie klienta.

W styczniu 2020 roku uruchomiony został europejski sklep internetowy, dostępny dla klientów z całej Europy. Do końca 2021 roku funkcjonować zaczęło także kilka regionalnych sklepów internetowych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Rumunii, Szwecji, Polsce i Austrii. Dzięki nim klienci mogą szybko i wygodnie zaopatrzyć się w brzeszczoty, niezbędne części zamienne oraz akcesoria, a nawet zakupić małe maszyny.

Dzisiaj Wood-Mizer Industries jest dynamiczną i nowoczesną firmą o zasięgu międzynarodowym, która obsługuje rynki całego świata. Firma dostarcza producentom branży drzewnej nie tylko nowoczesny sprzęt do obróbki drewna, ale oferuje również rozwiązania techniczne przygotowywane w odpowiedzi na indywidualne potrzeby klientów. Użytkownicy maszyn Wood-Mizer mogą korzystać ze wsparcia technicznego działu Obsługi Klienta, przeglądać poradniki i materiały instruktażowe dostępne na stronie internetowej i kanale YouTube oraz czerpać inspiracje z publikacji o pracy i życiu klientów, którzy zaufali maszynom Wood-Mizer. Firma chętnie bierze udział w lokalnych akcjach charytatywnych i wspiera różne inicjatywy sportowo-kulturalne.

Rok 2022 ogłoszony został rokiem 40. urodzin traka serii LT40. Ta sztandarowa maszyna będąca najbardziej rozpoznawalnym urządzeniem firmy Wood-Mizer, ceniona jest przez klientów przede wszystkim za swoją funkcjonalność i niezawodność. Jej klasyczna konstrukcja nadal spełnia założenia jakie postawili sobie Don Laskowski i Dan Tekulve na początku lat 80., umożliwiając użytkownikom na całym świecie przecieranie kłód szybko, sprawnie i w dowolnym miejscu.

Zapisz się do newslettera
Otrzymuj informacje o ofertach specjalnych, nowych produktach oraz wystawach pocztą elektroniczną!