Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Historia firmy

Korzenie firmy Wood-Mizer tkwią w Ameryce, kiedy to w 1978 roku spotkali się w Indianapolis w Stanie Indiana jej założyciele: Donald Russel Laskowski i Daniel Robert Tekulve.

Dwa lata wcześniej, tj. w 1976 Don Laskowski postanowił rozpocząć działalność na własną rękę. Wieczorami, po godzinach pracy zaprojektował, wykonał i opatentował trójwymiarową maszynę do kopiowania rzeźb. W promowanie jego pomysłów i założenie firmy aktywnie angażowała się też jego żona Phyllis.

Wracając do początków firmy Wood-Mizer, pierwszym wspólnym wyrobem zespołu Laskowski-Tekulve, był podnośnik przeznaczony dla przemysłu. Po kilku miesiącach od uruchomienia produkcji cała partia produkcyjna podnośników została sprzedana, a uzyskane fundusze pozwoliły na opracowanie nowego wynalazku - jakim był przewoźny trak taśmowy.

Don Laskowski, 1982 rok

Don Laskowski i pierwszy trak, 1982 rok

Trak ten, wzbudzając wielkie zainteresowanie w przestarzałym i trwającym w zastoju przemyśle drzewnym, otrzymał nazwę Wood-Mizer. Był rok 1982 – i wtedy też powstała firma Wood-Mizer, a jej prezesem został Don Laskowski. Pierwszy model traka Wood-Mizer nazwano LT30 i opatentowano w 1985 roku (symbol LT jest skrótem od pierwszych liter nazwisk założycieli firmy tj. „Laskowski i Tekulve”).

Don Laskowski i Dan Tekulve, 1982 rok

Don Laskowski i Dan Tekulve, 1982 rok

Rodzina Laskowskich i pierwszy trak Wood-Mizer, 1982 rok

Rodzina Laskowskich i pierwszy trak Wood-Mizer, 1982 rok

Następny większy model, opracowany w 1984 roku, otrzymał nazwę LT40. Pierwszy model przewoźny LT25 ukazał się w 1985 roku. Kolejny krok milowy w rozwoju firmy, to wprowadzenie do oferty traków z hydrauliką, które produkowane są od 1987r. W ciągu trzech lat bramy fabryki opuściło ponad 2500 traków.

Następne wyroby zostały wprowadzone do oferty w latach 1988–1990 i były to: Metal-Mizer - przemysłowa maszyna do przecinania metalu, SolarDry - słoneczna suszarnia do drewna oraz pilarka taśmowa wielogłowicowa o nazwie MultiHead.

Początkowo Wood-Mizer oferował do swoich traków brzeszczoty wytwarzane przez innych producentów, aż w końcu lat 80-tych zainwestował we własną linię produkcyjną brzeszczotów i wtedy też, Wood-Mizer zaoferował klientom komplet – ostrzarkę i rozwierak do regeneracji brzeszczotów. Alternatywnie, dla szerokiego grona klientów stworzono punkty regeneracji brzeszczotów, pierwszy został uruchomiony przez Scotta Laskowskiego (syna Dona) w 1992 roku w Kentucky. Następne w krótkim czasie powstały w Indianapolis, Nowym Jorku i Oregonie.

Przemysł przewoźnych traków rozrasta się i klienci domagają się nowych produktów o większej wydajności. Odpowiedzią Wood-Mizer jest seria maszyn „Super”, która pojawia się na rynku w 1997 roku. Na rosnące zapotrzebowanie na małe maszyny, Wood-Mizer reaguje wypuszczając na rynek model LT15. W tym czasie firma uruchamia również wydział badań i rozwoju, który nieustannie dostarcza nowych rozwiązań nawiązujących do motta Wood-Mizer „From forest to final form” (gotowy produkt prosto z lasu).

Don Laskowski, 1982 rok

Początki działalności Wood-Mizer w Kole

Historia europejskiego oddziału Wood-Mizer sięga 1989 roku, kiedy to Jerzy Hajduczyk mieszkający wtedy w USA po raz pierwszy zobaczył traka Wood-Mizer. Widząc w nim rozwiązanie problemów budowlanych w Polsce, zadzwonił do siedziby Wood-Mizer Products po więcej informacji na temat tych maszyn. Po latach współpracy Don Laskowski tak to wspominał: „Nasza przygoda zaczęła się, gdy w listopadzie 1989 roku otrzymaliśmy telefon od bardzo podekscytowanego człowieka, który chciał dowiedzieć się więcej na temat produkowanych przez nas traków Wood-Mizer. Wcześniej widział jeden model przy pracy i pomyślał, że to pomoże rozwiązać problemy mieszkaniowe w Polsce, poprzez budowę domów w konstrukcji szkieletowej”. Jerzy Hajduczyk, opuścił Polskę w 1971 roku i przyjechał do Nowego Jorku. Po utworzeniu dobrze prosperującej firmy zajmującej się planowaniem przestrzennym, zaczął myśleć o powrocie do Polski, by rozmawiać z każdym, kto wesprzeć jego ideę o budowie domów w konstrukcji szkieletowej.

W 1990 roku Jerzy Hajduczyk sprowadził do Polski pierwsze traki, które zmontował z pomocą Krystiana Lendli, późniejszego dyrektora Wood-Mizer Industries w Polsce. W maju traki te zostały wystawione na Międzynarodowych Targach Poznańskich „DREMA”. W lipcu tego samego roku, firma Wood-Mizer Industries w Kole została wpisana do Krajowego Rejestru Handlowego, jako europejski oddział Wood-Mizer Products w Indianapolis.

Pracownicy Wood-Mizer
Pracownicy Wood-Mizer
Pracownicy Wood-Mizer

Pracownicy Wood-Mizer, 1991 rok

Pracownicy Wood-Mizer
Pracownicy Wood-Mizer
Pracownicy Wood-Mizer
Pracownicy Wood-Mizer

Budynki firmowe i parking, 1993 rok

Jedna z pierwszych maszyn Wood-Mizer została sprzedana przyjacielowi Jerzego Hajduczyka – Stanisławowi Czarnikowi z Rzeszowa. Tam pracowała przez wiele lat sprawdzając się w każdych warunkach pracy przy obróbce różnych gatunków drewna.

Po zakończeniu pokazów na targach w Poznaniu Jerzy Hajduczyk, niczym komiwojażer ruszył w Polskę z trakiem zaczepionym do samochodu. Ta nietypowa, jak na polskie warunki akcja promocyjna, zakończyła się pełnym sukcesem. Do końca roku razem z Krystianem Lendlą zmontowali i sprzedali 18 traków. Początkowo sprowadzano częściowo zmontowane traki ze Stanów Zjednoczonych. Sprzedaż na rynku europejskim gwałtownie rosła i w 1992 roku niektóre czynności produkcyjne zaczęto wykonywać w Kole. Rosnący popyt zaowocował decyzją właścicieli o wybudowaniu w Kole, latach 1993-1994 hali produkcyjno-montażowej.

W 1993 roku do Polski przyjechał najstarszy syn Dona Laskowskiego – Daniel. Początkowo był konsultantem i pomagał w przeprowadzeniu komputeryzacji firmy. W latach 1997–2005 pełnił funkcję prezesa europejskiego oddziału. Przez cały okres działalności firma Wood-Mizer Industries w Polsce rozrasta się, przejmując coraz więcej produkcji z USA. W roku 1993 utworzono w Kole dział techniczno-konstrukcyjny, zajmujący się przysposobieniem traków do wymagań i przepisów europejskich, gdzie w późniejszym czasie powstało wiele nowych projektów.

Wood-Mizer

Dan Laskowski

„Europeizacja” traka Wood-Mizer stała się faktem. Przystosowanie maszyn do warunków europejskich było bardzo rozsądnym posunięciem nie tylko ze względu na certyfikację wyrobów, ale również pozwoliło ograniczyć koszt gotowego produktu. W lutym 2006 roku zarządzanie europejskim oddziałem Wood-Mizer Industries z siedzibą w Kole zostało powierzone Richardowi Vivers’owi.

Wood-Mizer
Wood-Mizer

Richard Vivers

Richard Vivers swą przygodę z Wood-Mizer rozpoczął 20 lat wcześniej. Wtedy właśnie stał się posiadaczem jednej z maszyn Wood-Mizer i wspólnie z żoną Madeleine świadczyli usługi przecierania drewna w Szkocji. Od 1989 roku został etatowym pracownikiem Wood-Mizer i promował jej wyroby w krajach Europy Zachodniej oraz Skandynawii. Podróżowali razem z żoną specjalnie do tego celu przystosowanym samochodem ciężarowym, który służył jako środek transportu i mieszkanie. W roku 1991 Państwo Vivers pomagali organizować dział sprzedaży oraz filię w Pile zajmującą się przerobem drewna. Po kilku latach przerwy, w latach 2001-2005 Richard Vivers jako Dyrektor Marketingu na Rynki Europy Zachodniej zajmował się promocją doskonale znanych sobie wyrobów. W 2006 roku przyjmuje obowiązki Dyrektora Zarządzającego Wood-Mizer Industries z siedzibą w Kole. W 2007 roku zostaje powołany w skład Zarządu całej korporacji Wood-Mizer.

Firma nadal dynamicznie rozwija się. Ciągle rośnie zainteresowanie jej wyrobami i przybywa nowych zamówień. Konieczna jest dalsza rozbudowa. Przybywa nowych powierzchni produkcyjnych. W 2007 roku zostaje oddana nowa hala, do której przeniesiono produkcję brzeszczotów. Lata 2008-2009 to niestety trudny czas w historii firmy. Ogólnoświatowy kryzys finansowy spowodował gwałtowny spadek zamówień. Zarząd firmy zmuszony był to podjęcia decyzji o redukcji zatrudnienia oraz ustaleniu nowych warunków pracy.

Wood-Mizer

Otwarcie nowego budynku magazynu i obsługi klienta, 2012 rok

2012 uznano za najlepszy rok w historii europejskiego zakładu produkcyjnego. Wyprodukowano bowiem 2 200 traktów i ponad 4 500 000 metrów brzeszczotów. Ponadto ukończono budowę nowoczesnego budynku magazynu serwisowego oraz obsługi klienta. Ruszyła też modernizacja obiektów i terenu zakładu. Oddanie do użytku w listopadzie 2012 nowej drogi dojazdowej, wykonanej wspólnymi siłami z kolskim samorządem, pozwoliło na rozpoczęcie kolejnej inwestycji. Decyzją radnych nowa ulica nazwana została imieniem Krystiana Lendli – pierwszego dyrektora firmy Wood-Mizer w Kole.

Na terenie przedsiębiorstwa w tym samym czasie rozpoczęto budowę placu manewrowego i drogi wewnętrznej wraz z infrastrukturą. To zadanie, które pochłonęło ponad 3 mln złotych, pozwoliło na stworzenie dojazdu do zakładu od strony wschodniej.

Wszystkie wcześniejsze inwestycje przyczyniły się do największego przedsięwzięcia inwestycyjnego, które zostało rozpoczęte w czerwcu 2013 roku. Był nim nowy obiekt – „Link Building”, dzięki któremu powiększyła się przestrzeń produkcyjna. Zwiększyło to możliwości wytwórcze firmy i poprawiło komfort pracy załogi. Koszt tej inwestycji, to ponad 11,5 mln zł.

Nowy budynek ma powierzchnię powyżej 4 tysięcy metrów kwadratowych, z czego 3 955 metrów kwadratowych to przestrzeń użytkowa. Sama hala produkcyjna to 3 390 metrów kwadratowych. W obiekcie zaprojektowano także biura, które zajmują 400 metrów kwadratowych. Pracownicy mają do dyspozycji stołówkę, która jednorazowo pomieści 88 osób oraz szatnie z łazienkami.

Widok z lotu ptaka na teren firmy Wood-Mizer w Kole, lipiec 2014 rok

Kiedy w 2013 roku Richard Vivers objął stanowisko prezesa Holdingu Wood-Mizer i tym samym przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, Robert Bagiński zaakceptował stanowisko Dyrektora Zarządzającego w Wood-Mizer Industries. Robert Bagiński swoją karierę w Wood-Mizer rozpoczął w 1996 roku. Wieloletnie doświadczenie oraz wiedza zdobywane na stanowiskach specjalistycznych w obszarach sprzedażowo-marketingowych zaowocowały objęciem w 2009 roku stanowiska Dyrektora Handlowego, a następnie w 2013 roku Dyrektora Zarządzającego. W lipcu 2014 roku Robertowi Bagińskiemu powierza się funkcję Wiceprezesa Zarządu, a od 1 stycznia 2018 roku Prezesa Zarządu Wood-Mizer Industries.

W latach 2014-2015 pod marką Wood-Mizer rozpoczynają swoje życie dwie nowe marki: TOOLS - oferująca piły tarczowe, noże, frezy i piły trakowe przeznaczone do wtórnej obróbki drewna oraz TITAN z ofertą maszyn przemysłowych.

Wood-Mizer nieustannie szuka nowych rozwiązań dla tartacznictwa i tym samym w listopadzie 2017 roku staje się właścicielem firmy MORETENS, szwedzkiego producenta maszyn do obróbki drewna. W ofercie firmy pojawiają się dzięki temu frezarki, strugarki i piły stołowe. Krótko po tym przejmuje kolejną firmę Allwin mającą swoją siedzibę na Tajwanie. Nowe oddziały rozwijają się bardzo szybko dzięki czemu wzrastają możliwości produkcyjne.

Wszystkie lata działalności firmy na świecie zaowocowały sprzedażą ponad 80 000 maszyn do obróbki drewna. Przez ten okres wdrożono i wprowadzono do oferty wiele nowych urządzeń, które spotkały się z dużym uznaniem klientów. Mając na uwadze złożony proces uszlachetniania drewna, Wood-Mizer w swojej ofercie ma pełną gamę produktów: od traków LT z serii pomarańczowej, poprzez traki przemysłowe, aż do maszyn przeznaczonych do finalnej obróbki drewna. Uzupełnieniem oferty są brzeszczoty oraz urządzenia do ostrzenia i regeneracji brzeszczotów.

Dzisiaj Wood-Mizer Industries jest dynamiczną i nowoczesną firmą o zasięgu międzynarodowym, która obsługuje rynki Europy, Ameryki, Afryki i Azji.

W 2020 roku Wood-Mizer Industries obchodzi 30-lecie działalności w Europie.