Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Artykuły

Domek na drzewie Mesquite w Arizonie, USA

Drzewo Mesquite (Jadłoszyn baziowaty) to gatunek dominujący w pustynnym krajobrazie południowej Arizony. Jego krzaczasta struktura gałęzi i wysoka tolerancja na suszę pozwala na egzystencję w ekstremalnym i surowym klimacie pustyni Sonora, rozciągającej się na pograniczu Kalifornii, Arizony i Meksyku. To właśnie ten gatunek zainspirował Arthura i Valerie Flores ponad 20 lat temu do założenia firmy ‘Tumacacori Mesquite Sawmill’.

Londyńskie drzewa otrzymują nowe życie dzięki trakowi Wood-Mizer LT20

Pewien platan klonolistny, który od ponad 130 lat rósł przy ulicy Eric Street w Londynie właśnie rozpoczyna nowe życie. Dawniej dawał schronienie ptakom, przechodniom cień, a dla mieszkańców okolicy produkował niezbędny do życia tlen. Niestety, rozwój osiedli mieszkaniowych na wschodnich krańcach Londynu w ostatniej dekadzie poważnie zagroził jego bezpieczeństwu. Obecnie, drewno pozyskane dzięki niemu wykorzystywane jest do produkcji mebli i przedmiotów codziennego użytku, które na długo pozostaną z mieszkańcami Londynu.

Trak Wood-Mizer LT40 pomaga w realizacji wymarzonego projektu - budowa szklarni ogrodowej w Kanadzie

Stan Kujala od dawna marzył o zbudowaniu przydomowej szklarni na terenie swojej posesji w Port Alberni, w kanadyjskiej prowincji British Columbia. "Uwielbiamy z żoną prace w ogródku warzywnym i mamy w tym spore doświadczenie," przyznaje Stan. "Zawsze marzyliśmy o tym, aby móc uprawiać warzywa przez kilka tygodni dłużej w roku, stąd pomysł zbudowania własnej szklarni."

Zrównoważona gospodarka leśna w służbie miejscowej ludności – Włochy

Już od 20 lat przedsiębiorstwo Forestry Consortium z doliny Alta Val di Suza w okolicy Turynu we Włoszech polega głównie na trakach Wood-Mizer, aby osiągać swoje cele związane z rozsądnym zarządzaniem lasami – po pierwsze chronić przyrodę, a po drugie mądrze wykorzystywać pozyskany surowiec.

Jak efektywnie zarządzać miejskim drewnem odpadowym - nowe podejście w gospodarce zasobami drzewnymi

New York Heartwoods to przedsiębiorstwo powołane do życia w 2010 roku w celu przeprowadzenia rewitalizacji okolicznych lasów, a następnie wykorzystania odpadów drzewnych w racjonalny sposób. Jedną ze współzałożycielek była Megan Offner, będąca obecnie siłą napędową projektu i promotorem rozwoju nowej niszy rynkowej, czyli gospodarki zasobami drewna miejskiego.

Rozwój przemysłu drzewnego w Szwecji wspierany przez produkty Wood-Mizer

Szwecja to kraj, w którym lasy darzy się należytym szacunkiem, a pozyskiwane drewno wykorzystywane jest mądrze i odpowiedzialnie. Szwedzki przemysł drzewny, oparty w głównej mierze na surowcu pokrywającym blisko 70 procent powierzchni kraju, odgrywa kluczową rolę w całej gospodarce. Wielu tartaczników, producentów i rzemieślników polega na produktach Wood-Mizer, dzięki którym może efektywnie pracować w swoich przedsiębiorstwach.

Odpowiedzialne zarządzanie zasobami leśnymi możliwe dzięki trakom Wood-Mizer – przykład z Katalonii

Projekt MMBB, do którego dołączyło już kilka miast i gmin z regionu Katalonii, to inicjatywa mająca na celu zarządzanie zasobami leśnymi w sposób rozsądny i odpowiedzialny. W tzw. gospodarce o obiegu zamkniętym, każda kłoda pozyskiwana z lasu wykorzystywana jest najefektywniej jak to możliwe, przy jednoczesnej minimalizacji odpadów drzewnych.

Inspiracje z Kanady – budowa domku letniskowego pośród lasu

Wystarczy przejść niewielką kładką zawieszoną nad strumykiem, aby dostać się do miejsca, w którym Andrew Koessler ukończył swój najnowszy projekt – przepiękny domek letniskowy z drewna zbudowany tuż przy potoku. Do realizacji tego oryginalnego projektu Andrew wykorzystał traka taśmowego Wood-Mizer LT40 Hydraulic oraz drewno pozyskane z tutejszej okolicy.

Emerytowany inżynier spełnia swoje marzenie o pracy z drewnem u podnóża francuskich Alp

Henri Kurzaj to francuski przedsiębiorca z polskim rodowodem, który pracuje z drewnem już od sześciu lat. Jego firma Forest-Ethik projektuje i wytwarza oryginalne produkty z drewna pochodzącego z okolicznych lasów. Henri mieszka w niewielkiej wiosce w regionie Savoie, we Francji.

Na ratunek lasom i ludziom – Traki taśmowe Wood-Mizer pomagają w odbudowie wioski po pożarze

Niespełna cztery lata po klęsce żywiołowej, która dotknęła lasy we włoskiej dolinie Val di Susa, na pograniczu Francji i Włoch, miejscowa spółdzielnia tartaczna La Foresta angażuje się w ratowanie drewna przed całkowitym zniszczeniem.

Elementy 1 do 10, 54 łącznie