Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

O tartaku, lokalnych serach i agroturystyce w Alpach Słoweńskich

O tartaku, lokalnych serach i agroturystyce w Alpach Słoweńskich

 

Danilo Bončina mieszka w Čadrg, niewielkiej wiosce w pobliżu Tolmina, która jest położona na wysokości 700 m n.p.m. Danilo zajmuje się rolnictwem i prowadzi agroturystykę PRI LOVRČU. Hoduje też zwierzęta i wytwarza produkty mleczne, m.in. tradycyjne sery. 
- Serdecznie zapraszamy turystów do naszej wioski. W Čadrg możecie odpocząć, delektując się ciszą i zażywając świeżego powietrza. W moim gospodarstwie agroturystycznym mamy dwa pokoje gościnne dla 4 lub 5 osób. Możecie tu zjeść tradycyjny obiad, który serwujemy w sobotę lub niedzielę, oraz odwiedzić naszą lokalną mleczarnię - mówi Danilo. 

 

 

Gospodarstwo przekazywane z pokolenia na pokolenie posiada własną mleczarnię i specjalizuje się w wytwarzaniu tradycyjnego sera tolminc. 
- To bardzo stara tradycja, sięgająca początków naszej wioski. Mleko i ser były głównymi produktami  spożywczymi w tym regionie, a ponadto można było wytwarzać z nich wiele innych potraw. Dawniej mieszkańcy nie mogli sprzedawać sera poza wioską, ponieważ nie było do niej żadnej drogi dojazdowej. Dopiero gdy powstała droga łącząca wioskę z doliną, nasze sery zaczęły zdobywać klientów w całym kraju, a nawet poza granicami. Produkcja sera to nasze źródło utrzymania. Produkt ten wykorzystujemy na własne potrzeby, częstujemy nim naszych gości, a nadwyżkę sprzedajemy – stwierdza Danilo.

 

 

Od niedawna Danilo zajmuje się też tartakiem. Korzystając z zasobów leśnych, pozyskuje drewno do wykorzystania w budownictwie.

Ze względu na potrzebę remontu starych budynków gospodarczych i budowy nowych Danilo wspólnie z rodziną postanowili kupić trak taśmowy Wood-Mizer LT15. 
- Szukaliśmy traka, który byłby funkcjonalny i łatwy w użyciu. Zastanawialiśmy się nad jednym z traków Wood-Mizer, a po około sześciu miesiącach byliśmy już użytkownikami naszego wymarzonego LT15. Złożenie maszyny zajęło nam niespełna godzinę, a resztę dnia spędziliśmy ćwicząc cięcie i obsługę – mówi Danilo. - Montaż traka nie sprawił nam żadnych trudności. Przetransportowanie go z miejsca na miejsce jest łatwe, a do napędu wykorzystujemy silnik elektryczny lub silnik spalinowy. Drewno potrzebne do budowy nowej stodoły wytworzyliśmy w zasadzie w całości na naszym traku LT15.

 

 

“Montaż traka nie sprawił nam żadnych trudności. Przetransportowanie go z miejsca na miejsce jest łatwe, a do napędu wykorzystujemy silnik elektryczny lub silnik spalinowy. Drewno potrzebne do budowy nowej stodoły wytworzyliśmy w zasadzie w całości na naszym traku LT15.”

Trak taśmowy Wood-Mizer LT15 stał się integralną częścią codzienności dla Danila. „Ta maszyna jest w użyciu praktycznie cały czas. Używamy go do cięcia drewna na potrzebny własne, a często też dla naszych sąsiadów. Można na nim ciąć drewno o zróżnicowanych parametrach – o różnych kształtach, grubości i strukturze. Sąsiedzi przywożą kłody do nas rano, a po południu odbierają gotowe deski na budowę.” 

 

 

Będąc użytkownikiem traka LT15, Danilo może nie tylko wytworzyć materiał na potrzeby własnego gospodarstwa, ale też wesprzeć mieszkańców okolicy oferując im produkty i usługi tartaczne. 
- Żałuję jedynie, iż wcześniej nie wpadliśmy na pomysł zakupu traka taśmowego Wood-Mizer LT15, który jest wszechstronny, wytwarza materiał wysokiej jakości i jest łatwy w obsłudze – mówi Danilo. 

Dowiedz się więcej o gospodarstwie PRI LOVRČU: www.prilovrcu.si

 

 

***