Najnowsze technologie w przemyśle tartacznym: Porównanie obrzynarki Wood-Mizer EG800 i wielopiły MR200
Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Właściciele tartaków często poszukują sposobów na zwiększenie możliwości produkcyjnych, koncentrując się na prędkości i efektywności. Wood-Mizer oferuje różnorodne maszyny do przetwarzania drewna, które zostały zaprojektowane z myślą o rozwoju i wzroście produktywności w Twoim przedsiębiorstwie. Pierwszym krokiem do zwiększenia potencjału przedsiębiorstwa tartacznego może być nabycie obrzynarki lub wielopiły. Którą z nich wybrać, aby uzyskać najlepsze rezultaty? Niniejszy artykuł porównuje przemysłowe rozwiązania tartaczne marki Wood-Mizer: obrzynarkę EG800 i wielopiłę MR200. Dowiedz się, jak skutecznie wykorzystać potencjał tych maszyn w celu optymalizacji produkcji w Twoim przedsiębiorstwie.
Kompaktowa i wszechstronna wielopiła dwuwałowa Wood-Mizer MR200
Wielopiła Wood-Mizer MR200 została zaprojektowana do rozrzynania pryzmy o maksymalnej grubości 200 mm (8”), szerokości 540 mm (21”) i minimalnej długości 800 mm (31”). Maksymalna długość zależy od liczby zamontowanych stołów modułowych. Deklarowana wydajność wynosi około 10 m3 gotowych desek na godzinę. Jest to maszyna dwuwałowa z możliwością montażu maksymalnie 12 pił tarczowych (o średnicy 200-350 mm) na każdym wale. Piły o średnicy 350 mm zalecane są do rozrzynania grubych kantówek, a piły o średnicy 250 mm zaleca się do cieńszych materiałów. Piły o mniejszej średnicy używa się zasadniczo do rozrzynania kantówek o mniejszej grubości, ponieważ generują mniej trocin i dają większy uzysk.
Cechą charakterystyczną wielopiły MR200 jest możliwość regulacji wysokości wałów. Jest to szczególnie przydatne podczas cięcia cieńszych materiałów.
– Do rozrzynania kantówki o grubości, powiedzmy 6 cali, istnieje możliwość dostosowania wysokości wałów w taki sposób, aby oba były obciążone w tym samym stopniu. W tym przypadku górny wał będzie rozrzynał około 60% grubości, a dolny 40%, pozwalając silnikom pracować równomiernie i rozkładając zużycie równomiernie na obu wałach - wyjaśnia Adam Kubiak, menedżer Sprzedaży Przemysłowej.




Regulacja wałów odbywa się ręcznie za pomocą trzech śrub. Jedna służy do zmiany wysokości, a dwie pozostałe do pozycjonowania wałów. Po boku maszyny znajduje się skala pokazująca aktualną wysokość wałów. Wszystkie pokrywy dostępu do wałów i pił zabezpieczone są elektromagnetyczną blokadą, która umożliwia otwarcie tylko wtedy, gdy silniki są fizycznie zatrzymane.
Wały napędzane są oddzielnie przez dwa silniki elektryczne (jeden napędza również rozdrabniacz do wiórów). Pomaga to w rozrzynaniu pryzmy o zróżnicowanej grubości.
- Jeśli operator rozrzyna materiał o niewielkiej grubości, zaleca się załączenie tylko jednego wału. Na drugim odłączonym wale nie montuje się wówczas żadnych pił. To dobre rozwiązanie dla użytkowników, którzy zazwyczaj przerabiają cienkie kantówki i nie muszą włączać drugiego wału - wyjaśnia specjalista.
Na skrzynce elektrycznej umieszczono dwa amperomierze do monitorowania poboru energii. Układ automatycznej regulacji prędkości posuwu monitoruje obciążenie każdego wału i jeśli wartość optymalna zostanie przekroczona, to sam obniży prędkość posuwu pryzmy. To bardzo pomocne urządzenie, które poprawi jakość uzyskanych desek oraz korzystnie wpłynie na żywotność maszyny. Precyzyjne wprowadzanie pryzmy do wnętrza maszyny możliwe jest dzięki listwie bocznej i rolce pomocniczej. Specjalne palce antyodrzutowe zapewniają dodatkową ochronę. Dedykowana dźwignia pomaga wycofać pryzmę, na wypadek unieruchomienia pomiędzy wałami. Jako standardowe wyposażenie, wielopiła Wood-Mizer MR200 dostarczana jest z jednym stołem podawczym i jednym stołem odbiorczym (każdy o długości 1,8 m). Stoły są modułowe, więc użytkownik może łatwo dostosować maszynę do wymaganej długości.




Zdalny pulpit operatora ułatwia obsługę wielopiły MR200. Można go ustawić w najbardziej dogodnym miejscu w pobliżu maszyny, co ułatwia też integrację z linią tartaczną. Na pulpicie operatora znajduje się m.in., wskaźnik napięcia, przycisk awaryjny, włączniki silników, włącznik lasera, przycisk ruchu wstecznego, potencjometr i wskaźnik prędkości posuwu.
Wielopiła MR200 ma wbudowany rozdrabniacz pod wałami, który zapobiega zatykaniu maszyny kawałkami drewna, korą lub trocinami. Zatykanie maszyny jest częstym problemem w procesie rozrzynania, który odciąga operatora od pracy i wymusza postój w celu odblokowania i oczyszczenia mechanizmu. Oprócz rozdrabniacza, wielopiła MR200 posiada dwa porty do usuwania trocin (średnica rur 150 mm) – jeden na górze maszyny, a drugi na dole. Do skutecznego odprowadzania trocin i wiórów zaleca się stosowanie układów serii Wood-Mizer MES.
- Należy pamiętać, aby przed uruchomieniem wielopiły MR200 włączyć najpierw odciąg trocin. W przeciwnym razie, łatwo można zatkać otwory odprowadzające - zaznacza Adam Kubiak.




Obrzynarka Wood-Mizer EG800 do wytwarzania desek na poziomie przemysłowym
Jednogłowicowa obrzynarka EG800 może być również używana w trybie wielopiły, chociaż jej głównym zastosowaniem jest obróbka krawędzi desek i kantówek. Maszyna została zaprojektowana do obróbki materiału o maksymalnej grubości 110 mm (4,5”), szerokości 640 mm (25”) i minimalnej długości cięcia 1,2 m (4 ft). W zasadzie nie ma ograniczeń maksymalnej długości, ponieważ do konfiguracji można dodać modułowe stoły podawcze, aby spełnić konkretne potrzeby. Obrzynarkę Wood-Mizer EG800 można łatwo zintegrować z linią produkcyjną Wood-Mizer (SLP) lub istniejącą linią klienta.
Standardowo, maszyna dostarczana jest z czterema piłami tnącymi zamontowanymi na pojedynczym wale. Do obrzynania desek można stosować piły o średnicy od 375 do 400 mm. Skuteczne rozrzynanie materiału możliwe jest dzięki czterem masywnym rolkom dociskowym, które stabilizują posuw pryzmy podczas obróbki. Do napędu stosuje się silnik elektryczny o mocy 30 lub 55 kW. W celu inspekcji komory głównej, należy zwolnić dźwignie blokujące i otworzyć górną pokrywę, jednak wymiana pił z dystansami i tulejami odbywa się przez mniejsze wejście boczne.
- Regulacja szerokości cięcia jest ułatwiona dzięki dystansom o zróżnicowanych grubościach. Wszystkie dystanse i tuleje mają wygrawerowany numer ID, pomocny przy składaniu zamówienia – mówi Adam Kubiak.






Panel sterowania został oddzielony od maszyny dla zapewnienia komfortu obsługi i lepszej integracji z linią tartaczną. Obrzynarka Wood-Mizer EG800 jest wyposażona w urządzenie Setworks do automatycznego ustawiania szerokości cięcia (jedno ostrze jest ruchome). Na panelu operatora znajduje się m.in., amperomierz wskazujący obciążenie, przycisk ruchu wstecznego piły na wypadek blokady pryzmy wewnątrz komory głównej, przełącznik trybu automatycznego (Setworks) / ręcznego, potencjometr prędkości posuwu, wyłącznik awaryjny oraz włącznik ruchu lasera.
Pod maszyną umiejscowiono przenośnik taśmowy do efektywnego usuwania trocin. Obrzynarkę Wood-Mizer EG800 można zainstalować na podwyższonym stelażu i zintegrować z istniejącą linią produkcyjną wyposażoną w odrębny system usuwania trocin.






Podobieństwa i różnice między wielopiłami MR200 i EG800
Główna różnica między obrzynarką a wielopiłą polega na tym, że obrzynarka usuwa nierówne krawędzie materiału, np. zrzynów przetartych na traku taśmowym, i umożliwia wytworzenie desek o dokładnej szerokości. Z kolei wielopiła, rozrzyna grubą pryzmę (kantówkę lub belkę) na deski lub kantówki o równej szerokości. Ogólnie rzecz biorąc, wielopiła może przetwarzać grubszy materiał niż obrzynarka i jest głównie używana do produkcji kantówek, a rzadziej desek.
- Obrzynarki i wielopiły to doskonałe narzędzia do rozbudowy istniejącej linii tartacznej. Jeśli właściciel tartaku chce zwiększyć produktywność swojego przedsiębiorstwa powinien dodać jedną z tych maszyn. Jak to możliwe? Podczas gdy trak taśmowy przeciera kłodę na zrzyny, obrzynarka lub wielopiła może rozrzynać materiał na pożądany wymiar, wytwarzając gotowe deski lub kantówki. Podział procesu produkcyjnego na przecieranie i rozrzynanie na oddzielnych stanowiskach zwiększy efektywność i równomiernie rozłoży zużycie maszyn – tłumaczy specjalista.
Obie maszyny, Wood-Mizer EG800 i MR200, pozwalają na stopniową rozbudowę przedsiębiorstwa drzewnego, gdyż można je łatwo integrować z większością traków taśmowych Wood-Mizer, m.in. LT40, LT70, jak również z trakami przemysłowymi. Tartacznicy często zaczynają swoją działalność od zakupu traka taśmowego, a dopiero w kolejnym kroku rozszerzają swój warsztat o maszyny pomocnicze, w tym obrzynarki i wielopiły. Ponadto, obrzynarka EG800 i wielopiła MR200 mają wymienne piły tarczowe z dystansami i tulejami do regulacji szerokości, więc dopasowanie wymiarów i wolumenu produkcji do bieżącej sytuacji biznesowej nie stanowi problemu.
Ponieważ Wood-Mizer MR200 to wielopiła dwuwałowa, zaleca się precyzyjną regulację położenia wałów, aby osiągnąć najlepszą wydajność i jakość rozrzynania. Wielopiła MR200 umożliwia zamontowanie aż 24 pił (12 na wał), które skutecznie rozrzynają grubą pryzmę na deski. Obrzynarka Wood-Mizer EG800 to maszyna jednowałowa, która rozrzyna materiał przy pomocy czterech pił. Ten rodzaj maszyny rekomendowany jest przedsiębiorstwom, które przetwarzają głównie jeden rodzaj drewna, np. twarde drewno.
W porównaniu z poziomymi rozrzynarkami wielogłowicowymi (np. Wood-Mizer HR500 lub HR700), które zazwyczaj są ograniczone do 6 głowic, wielopiła dwuwałowa MR200 jest maszyną kompaktową, z możliwością zamontowania do 12 pił na jeden wał. Nie potrzebuje dużo miejsca do instalacji i może pracować bez oddzielnego systemu zwrotu desek, np. systemu karuzelowego.
- Wszystkie rozrzynarki poziome (HR) wymagają wymiany brzeszczotów co 2 godziny, a operator musi brać pod uwagę możliwe uszkodzenie brzeszczotu, podczas gdy MR200 pracuje na tym samym zestawie pił tarczowych przez całą zmianę. Użytkowanie pił tarczowych jest w tym przypadku bardziej korzystne niż brzeszczotów, ponieważ nie wymagają one częstej konserwacji i nie powodują efektu „falowania” podczas cięcia – wyjaśnia Adam Kubiak.




Więcej informacji o produktach przemysłowych – skontaktuj się z przedstawicielem Wood-Mizer wypełniając formularz zgłoszeniowy - https://woodmizer.pl/contact
Read more about successful implementations of Wood-Mizer edgers and multirips in sawmilling businesses worldwide:
https://woodmizer.pl/learning-center/how-edgers-and-multirips-add-value-to-a-sawmill
https://woodmizer.pl/learning-center/how-to-increase-timber-production-and-recovery
***