Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Rozszerz działalność tartaczną z obrzynarkami i wielopiłami Wood-Mizer

Dodane przez Etienne Nagel, Wood-Mizer Africa

Obrzynarki i wielopiły to maszyny zaprojektowane do sprawnego usuwania nierównych krawędzi desek oraz rozrzynania pryzmy na równe części z dużą dokładnością i powtarzalnością. Przedsiębiorstwa tartaczne chętnie sięgają po takie rozwiązanie, zwłaszcza gdy zależy im na podniesieniu produktywności, zwiększeniu precyzji cięcia i maksymalizacji uzysku materiału z każdej przetwarzanej kłody.  

 

 

Chociaż obrzynarki i wielopiły Wood-Mizer są projektowane do podobnych zadań, różnią się konstrukcją, funkcjonalnością i korzyściami, jakie przedsiębiorstwo może odnieść, włączając je do procesu produkcyjnego.  

Konstrukcja obrzynarek oraz wielopił opiera się na solidnej ramie, która zapewnia odpowiednio wysoką sztywność, niezbędną do zamocowania wału z piłami tnącymi, pracującymi z dużą prędkością obrotową i zapewniającymi wysoką wydajność cięcia przez długi czas.  

Oba typy maszyn wykorzystuje się do wtórnej obróbki drewna, a więc do rozrzynania lub obrzynania zrzynów otrzymywanych z przecierania kłody na traku.  

Różnica polega na tym, że obrzynarki usuwają krawędzie zrzynów wraz z korą i nierównościami, tworząc estetyczne i proste deski, a wielopiły rozrzynają pryzmę na kantówki i listwy.  
 

 

Korzyści stosowania obrzynarek i wielopił Wood-Mizer w przedsiębiorstwie tartacznym  

Podstawowe korzyści to WIĘKSZA PRODUKCJA, WYŻSZA DOKŁADNOŚĆ I MAKSYMALIZACJA UZYSKU, lecz poza tym, jest jeszcze kilka innych zalet, o których warto wspomnieć.  

WYŻSZA WYDAJNOŚĆ  

Obrzynanie pozwala przedsiębiorstwu przetwarzać surowiec szybciej i skuteczniej. Stosując maszyny zaprojektowane do usuwania nierównych krawędzi, przedsiębiorstwo może wytworzyć więcej gotowego materiału wyższej jakości. Zrzyny, które dawniej byłyby odpadem, teraz można poddać obróbce na obrzynarce i uzyskać pełnowartościowy produkt drzewny.  

Dodając rozrzynarkę do tartacznej linii produkcyjnej, przedsiębiorstwo może liczyć na wyraźny wzrost wydajności wynikający z uproszczenia procesu rozkroju kłody. Trak taśmowy to narzędzie idealne do szybkiej konwersji kłody na pryzmę, lecz dopiero stosując wielopiłę, można ten proces naprawdę usprawnić. Wielopiła pozwoli na sprawny rozkrój pryzmy na kantówki lub listwy bez angażowania traka taśmowego.  

Wielopiła to maszyna z mniejszą ilością części eksploatacyjnych niż wielogłowicowa rozrzynarka taśmowa, którą też wykorzystuje się do rozrzynania pryzmy. Mniej przerw w produkcji i mniejsze zaangażowania w serwis urządzenia to większe oszczędności i wyższa produktywność.  

 

 

WYŻSZA JAKOŚĆ  

Obrzynarki Wood-Mizer zostały zaprojektowane do pracy ciągłej i powtarzalnej, przy zachowaniu najwyższej jakości wytwarzanych produktów.   

Wysoka dokładność wielopiły pozwala przedsiębiorstwu ograniczyć produkcję odpadów i zwiększyć uzysk gotowego materiału drzewnego. Zasada jest prosta – deski muszą być odpowiednich rozmiarów, inaczej nie znajdą nabywcy. Dobrze wyregulowana wielopiła pozwoli na powtarzalną produkcję desek o wymaganych wymiarach, które później znajdą nabywcę i przyniosą przedsiębiorcy zysk.
  

REDUKCJA ODPADÓW  

Zastosowanie obrzynarki to wyrównywania krawędzi desek ogranicza produkcję odpadów i zwiększa uzysk. Obrzynarka idealnie nadaje się do przerobu wąskich i nieregularnych zrzynów na deski i listwy, które w przeciwnym razie stały by się odpadem. Więcej przetworzonego materiału przy minimalnej produkcji odpadów to zysk dla przedsiębiorstwa.  

Dokładność, jaką zapewnia wielopiła, również pozwala na zwiększenie produkcji gotowego materiału i minimalizację produkcji odpadów.  

 

 

WSZECHSTRONNOŚĆ 

Jeśli przedsiębiorstwo zastosuje obrzynarkę i wielopiłę w procesie produkcyjnym, będzie mogło sprawniej wytwarzać produkty o zróżnicowanych kształtach i wymiarach. Więcej różnorodności w oferowanych produktach, oznacza dla firmy więcej klientów zainteresowanych ofertą.   

WYŻSZY POZIOM BEZPIECZEŃSTWA I NIŻSZE KOSZTY OBSŁUGI  

Zastosowanie obrzynarki do desek zwiększa poziom bezpieczeństwo na linii poprzez wyeliminowanie potrzeby ręcznej manipulacji materiałem. Taki podział pracy redukuje ryzyko wypadków i zwiększa poziom bezpieczeństwa w zakładzie tartacznym.  

Wielopiły w przedsiębiorstwie tartacznym to też niższe koszty obsługi, ponieważ mniej ludzi potrzebnych jest do wykonywania skomplikowanych czynności przy maszynach. Do obsługi wielopiły wystarczy zazwyczaj jeden operator i jeden pomocnik, co znacznie upraszcza proces produkcji.   
 

 

MNIEJ OSTRZENIA BRZESZCZOTÓW  

Wielopiła i obrzynarka mogą pracować w ciągu zmiany bez przerw na wymianę pił. Pomimo tego, że piły tarczowe są droższe od brzeszczotów taśmowych, wymagają mniej zaangażowania w proces regeneracji. Pracując na piłach tarczowych nie ma potrzeby tak częstego ich ostrzenia, a czas w ten sposób zaoszczędzony zaprocentuje większą ilością materiału wytworzonego podczas zmiany.  

 

NIŻSZE KOSZTY UTRZYMANIA  

Z obrzynarką i wielopiłą, przedsiębiorstwo może uprościć proces produkcji angażując mniej sprzętu i  obniżając tym samym koszty bieżące przedsiębiorstwa.    

SPRAWNY PROCES PRODUKCJI  

Bardziej uproszczony przepływ surowca przez linię produkcyjną oznacza wyższą sprawność procesu i mniejszą ilość odpadów generowanych w produkcji, co oznacza redukcję kosztów w firmie.  

 

 

Seria wielopił i obrzynarek Wood-Mizer - przegląd 

Oferta produktowa Wood-Mizer to zarówno maszyny tanie i kompaktowe, przeznaczone do niewielkich zakładów tartacznych, jak i modele przemysłowe projektowane z myślą o dużych zakładach produkcyjnych. Wielopiły i obrzynarki mogą mieć jeden lub dwa wały z piłami tnącymi, mogą też działać jako oddzielne urządzenia lub być sprzężone w linii produkcyjnej.  

Seria obrzynarek i wielopił Wood-Mizer jest odpowiedzią na zapotrzebowanie przedsiębiorców drzewnych na niedrogie, funkcjonalne i modułowe rozwiązania do obróbki surowca. Rozwiązania te można dobrać do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, uwzględniając skalę produkcji oraz założenia budżetowe firmy.   

W ten sposób, zarówno początkujący tartacznicy, jak i ugruntowane przedsiębiorstwa mają dostęp do serii maszyn, które zaspokoją ich potrzebny biznesowe, a w przyszłości pozwolą na rozbudowę linii produkcyjnej o najnowsze urządzenia lub rozwiązania techniczne.  

Nieocenioną korzyścią współpracy z firmą Wood-Mizer jest dostęp do działającego globalnie serwisu technicznego, który świadczy klientom usługi wsparcia również w okresie pogwarancyjnym.   

Seria obrzynarek i wielopił Wood-Mizer obejmuje modele:  

 

EG100 – kompaktowa dwutarczowa obrzynarka do desek  

Obrzynarka EG100 to niedroga maszyna dla początkujących tartaczników, którą wyposażono w układ dwóch pił, gdzie jedna jest nieruchoma, a drugą można regulować. Obrzynarka jest lekka i można ją łatwo przetransportować.   

 

EG250 – stacjonarna dwutarczowa obrzynarka do desek  

Obrzynarka EG250 umożliwia sprawny przerób materiału dzięki dwóm tarczom tnącym. Zaprojektowano ją, jako maszynę przystępną cenowo i niezawodną, z podstawowymi funkcjami obrzynania, przeznaczoną do zakładów, które nie produkują na skalę przemysłową.   

 

EG300 – uniwersalna obrzynarka z funkcją wielopiły

Wood-Mizer EG300 to przystępna cenowo i niezwykle wydajna obrzynarka z funkcją wielopiły, która pozwoli na maksymalizację uzysku z każdej deski. Jako obrzynarka, EG300 wykorzystuje dwie tarcze tnące, gdzie jedna jest nieruchoma, a druga regulowana. W funkcji wielopiły, w maszynie można zamontować do pięciu tarcz tnących.  

 

EG800 – wydajna obrzynarka z funkcją wielopiły  

EG800 to przemysłowa obrzynarka i wielopiła zaprojektowana z myślą o małych i średnich tartakach. W funkcji obrzynarki, może obrzynać deski o grubości do 40 mm z wyższą prędkością posuwu, a w funkcji wielopiły, może rozrzynać materiał o grubości do 120 mm, lecz przy niższej prędkości posuwu.  

 

MR200 – wydajna wielopiła dwuwałowa  

Wielopiła dwuwałowa MR200 może pracować z aż 12 piłami na wale (łącznie 24 piły), znacznie podnosząc tempo rozrzynania pryzmy. Wały o regulowanej wysokości pozwalają na pracę z wyższymi prędkościami posuwu z zachowaniem wydajności i estetyki cięcia. Wielopiła może rozrzynać pryzmę o maksymalnej grubości 200 mm i szerokości 450 mm (w wersji standard) lub 540 mm (w wersji z szeroką głowicą).

 

MR3000 – wielopiła przemysłowa   

Wielopiła MR3000 została opracowana z myślą o przedsiębiorstwach przerabiających duży wolumen drewna. Czujniki optyczne wykrywają obecność pryzmy i uruchamiają pneumatycznie wspomagane rolki dociskowe, które stabilizują materiał podczas cięcia. Wysoka precyzja działania i estetyczna powierzchnia materiału sprawiają, iż przedsiębiorstwo sporo zyskuje w kolejnych etapach produkcji, np. podczas suszenia, czy obróbki materiału na strugarko-frezarce.  

 

 

MR6000 – wielopiła przemysłowa   

Wood-Mizer MR6000, jako najbardziej zaawansowany model z serii, opracowany został do realizacji wymagających projektów industrialnych. W wielopile zastosowano zaawansowany układ posuwu materiału, system optycznego skanowania materiału i optymalizacji cięcia, co przekłada się na najwyższą jakość i wydajność dostępną obecnie na rynku maszyn do przerobu drewna.

 

EA1000 – automatyczna obrzynarka skanująca   

Obrzynarka EA1000 wykorzystuje technologię optycznego skanowania materiału po to, aby usunąć tylko niezbędne minimum z krawędzi desek, maksymalizując uzysk materiału. Cały proces obrzynania odbywa się automatycznie. Najpierw, pojedyncza deska jest skanowana, a obraz przesyłany jest do komputera, który analizuje obraz i wybiera najbardziej optymalną szerokość cięcia. Następnie, deska przechodzi przez stację centrującą i trafia do obrzynarki.  

 

EA3000 - automatyczna obrzynarka skanująca   

Obrzynarka EA3000 została wyposażona w 4 ruchome piły tarczowe i zaawansowany układ skanowania optycznego. Mechanizm działania jest podobny jak w modelu EA1000. Obrzynarka pozwala na sprawne usuwanie nierównych krawędzi materiału, zachowując wysoki uzysk przy minimalnej produkcji odpadów.   

 

 

Najwyższa jakość produkcji maszyn Wood-Mizer 

Seria obrzynarek i wielopił Wood-Mizer jest odpowiedzią na rosnące potrzeby klientów odnośnie jakości i dokładności przerobu surowca na gotowy materiał.   

Maszyny do obrzynania i rozrzynania materiału wymagają poprawnego ustawienia rolek posuwu i wałów z piłami tnącymi, aby osiągnąć wymaganą dokładność cięcia. Nieprawidłowo wyregulowany mechanizm posuwu może przyczynić się nie tylko do cięcia krzywo, ale też do przedwczesnego zużycia łożysk i stępienia pił tnących. Tylko właściwa regulacja posuwu i wału z piłami może zapobiec niespodziewanym awariom i zwiększonym kosztem użytkowania.   

Aby temu zapobiec, niektóre firmy stosują drogie rozwiązania umożliwiające kalibrację urządzenia, ale niestety za wysoką cenę.   

Pozostałe firmy redukują koszty produkcji, oferując klientom maszyny wykonane z gorszej jakości stali, z  tańszymi podzespołami. Rama maszyny wykonanej z gorszej stali nie będzie w stanie przeciwstawić się siłom działającym podczas pracy maszyny i ulegnie przedwczesnemu zużyciu.   

Niektóre urządzenia oferowane przez firmy konkurencyjne wprowadzają do swoich konstrukcji łożyska z mechanizmem regulacji, lecz tylko zaawansowani użytkownicy będą mogli dokonywać poprawnej kalibracji. Mniej doświadczeni użytkownicy takich maszyn będą nadal borykać się z problemem niewłaściwej regulacji maszyny.   

W konsekwencji niewłaściwej regulacji maszyny, cały mechanizm będzie ulegał szybszemu zużyciu, układ posuwu materiału nie będzie działał sprawnie, piły tnące mogą się odkształcać, łożyska zużyją się wcześniej, a pobór energii wzrośnie.   

Obrzynarki i wielopiły Wood-Mizer produkowane są z wysokiej jakości stali, po to aby konstrukcja maszyn była solidna i wytrzymała. Podzespoły i części do maszyn wykrawane są w centrach obróbczych CNC, a następnie spawane na przez roboty. Wysoka dokładność montażu maszyn przekłada się później na wysoką dokładność cięcia materiału w przedsiębiorstwie klienta.   

Łożyska układu posuwu i wałów z piłami tnącymi są montowane fabrycznie, przy zachowaniu najwyższej precyzji. Dla użytkownika to duża korzyść, gdyż nie musi on dokonywać żadnej dodatkowej regulacji w trakcie użytkowania maszyny.  

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o produktach Wood-Mizer rozszerzających działalność tartaczną, skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem Wood-Mizer.   
 

 

***