Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

GB-SCT

Trak Wood-Mizer LT40WIDE w królewskiej posiadłości Balmoral w Szkocji

Zamek Balmoral został nabyty przez księcia Alberta dla królowej Wiktorii w 1852 roku. Budowa zamku została zakończona w 1856 roku i od tego czasu Balmoral jest szkockim domem królewskiej rodziny. Tradycją jest, że każdy kolejny właściciel posiadłości wykazuje się dużym osobistym zaangażowaniem w zarządzanie nią i jej ulepszanie. Niedawno właściciele majątku Balmoral zakupili trak Wood-Mizer LT40 WIDE w wersji mobilnej, aby móc efektywnie wykorzystywać drewno pozyskane z okolicznych lasów i terenów zielonych.

Szkockie tartaki korzystają z najnowszych technologii przemysłowych Wood-Mizer WB2000

"Szkocja zachwyca swoimi krajobrazami, licznymi zamkami i nieprzewidywalną pogodą. Kiedy podróżujemy na północ od Edynburga docieramy do Perth, gdzie moglibyśmy pomyśleć, że to już ostatni bastion cywilizacji, ale za górami odkryjemy Inverness. Dzięki swojemu mikroklimatowi i żyznym glebom ten ciepły zakątek Północnej Szkocji idealnie nadaje się do uprawy dobrej jakości drewna" - mówi Ronald Munro Ferguson, właściciel tartaku Novar.

Od obróbki surowych kłód do produkcji mebli. Sandy Crook ze Szkocji tworzy unikalne meble przy użyciu urządzeń Wood-Mizer

W Szkocji, niedaleko Edynburga, Sandy Crook, były arborysta* spędza czas na emeryturze robiąc to, co lubi najbardziej – zamieniając surowe drewno w piękne i wyjątkowe przedmioty. Dzięki trakom Wood-Mizer oraz nowej strugarko-frezarce MP360 może całkowicie samodzielnie tworzyć swoje dzieła, od kłody, po gotowe meble.

Scottish Wood – tartak z powodzeniem wykorzystujący rodzime drewno.

W Dunfermline, małej wiosce na północ od Edynburga, Scottish Wood od 20 lat nieustannie rozwija swoją działalność. Jest to przedsiębiorstwo społeczne - organizacja charytatywna, która jest właścicielem tartaku i zaopatruje miejscowych stolarzy w drewno z lokalnych upraw. "Jesteśmy tartakiem, który przede wszystkim przerabia drewno z drzew liściastych. Przerabiamy szkockie, lokalne gatunki liściaste, a także czasem modrzew i daglezje", mówi Jim Birley ze Scottish Wood.

Sztuka pracy z drewnem nadal w cenie – maszyny Wood-Mizer w szkockim zakładzie stolarskim

James Thomson, mieszkaniec Glenrothes w Szkocji, założył firmę Thomson Timber w 2007 roku. Wcześniej pracował w różnych miejscach na świecie jako inżynier mechanik, ale ostatecznie zdecydował się na powrót w rodzinne strony i od ponad dwudziestu lat uczy młodzież rzemiosła stolarskiego.