Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Od obróbki surowych kłód do produkcji mebli. Sandy Crook ze Szkocji tworzy unikalne meble przy użyciu urządzeń Wood-Mizer

Dodane przez Wood-Mizer, Europe


W Szkocji, niedaleko Edynburga, Sandy Crook, były arborysta* spędza czas na emeryturze robiąc to, co lubi najbardziej – zamieniając surowe drewno w piękne i wyjątkowe przedmioty. Dzięki trakom Wood-Mizer oraz nowej strugarko-frezarce MP360 może całkowicie samodzielnie tworzyć swoje dzieła, od kłody, po gotowe meble.Przez 17 lat Sandy odnosił sukcesy jako arborysta*. Teraz kiedy przeszedł na emeryturę, spędza czas budując własny dom wśród zielonych wzgórz na zachód od Edynburga, tworząc piękne meble i inwestując w coraz więcej urządzenia Wood-Mizer."Zgromadziłem sporo sprzętu, rozdrabniaczy leśnych, rębaków, szlifierek, rozdrabniaczy do gałęzi...ale po osiągnięciu pewnego wieku ta praca stała się po prostu za ciężka, a i biurokracja nie była łatwa." Sandy śmieje się, myśląc o swojej karierze arborysty*. "To już było po prostu zbyt wiele dla mnie i przestało być przyjemne. Sprzedałem więc większość mojego sprzętu i kupiłem maszyny tartaczne, aby skupić się na robieniu tego, co najbardziej lubię."Sandy jest posiadaczem traka LT40 oraz przemysłowego traka taśmowego WM1000, który był pierwszym tego typu urządzeniem w Szkocji.

"Trak WM1000 służy mi do obrabiania dużych kłód, z których powstają blaty i meble" - mówi Sandy. "LT40 natomiast, który jest mobilny, wykorzystuję do wykonywania zleceń u klientów, czasem również na własne potrzeby.""Niedawno kupiłem także strugarko-frezarkę MP360 od Wood-Mizer" - mówi Sandy. MP360 struga i frezuje z czterech stron jednocześnie, dzięki czemu droga od surowych desek, do gotowych wyrobów jest niezwykle krótka i łatwa. Wcześniej Sandy nie miał tej możliwości w swoim warsztacie."Robiłem przede wszystkim stoły, a miałem sporo klientów szukających desek podłogowych itp. Zacząłem się rozglądać, szukać, czytać recenzje i oglądać produkty w Internecie i doszedłem do wniosku, że MP360 ma wszystko, czego mi potrzeba”. Jednym z głównych powodów, które przyciągnęły Sandy’ego do MP360, była łatwość obsługi i możliwość tworzenie różnorodnych produktów końcowych, zarówno w dużym, jak i mniejszym nakładzie."Nie chcę spędzać połowy dnia na ustawianiu maszyny po to, aby później wykonać na niej półgodzinne cięcie", mówi Sandy. "Dzięki MP360 mogę formować duże kantówki, a następnie zrobić szybką zmianę noży i frezować deski podłogowe. Wymiana noży zajmuje maksymalnie 10 minut. Łatwość obsługi i niewielkie rozmiary sprawiają, że jest to maszyna bardzo przyjazna dla użytkownika". Teraz, gdy strugarko-frezarka MP360 wchodzi w skład wyposażenia jego warsztatu, Sandy jest w stanie wykonać każde zlecenie.

"Klienci przychodzą do mnie i wybierają kłodę", mówi Sandy. "Każdą z nich wyciąłem osobiście, więc znam ich historie. Umieszczam ją na traku WM1000 i tnę na kantówki. Następnie tnę kantówki na deski z pomocą LT40 i obrabiam finalnie na strugarko-frezarce MP360 zgodnie z potrzebą klienta. Dzięki takiemu wyposażeniu warsztatu otworzył się dla mnie o wiele szerszy rynek. Mogę samodzielnie tworzyć gotowe produkty od zera, od kłody do gotowych wyrobów”.Sandy planuje budowę domu obok swojego warsztatu. MP360 z pewnością posłuży mu do produkcji wszystkich elementów wykończeniowych. "Będę budował dom, więc mogę stworzyć własny projekt, wykonać samodzielnie listwy przypodłogowe i w zasadzie całe wnętrze", mówi Sandy. "Mój dom będzie wyjątkowy. Będzie w nim mnóstwo drewna - stoły, listwy przypodłogowe, poręcze, schody. Mam sporo wiązu, będą w nim więc także wiązowe deski podłogowe". "Kiedy jeszcze pracowałem jako arborysta* udało mi się zebrać kilka unikalnych gatunków drewna liściastego, które zamierzam wykorzystać w moim domu z pomocą WM1000, LT40 i MP360".

*Arborysta – chirurg drzew. Zawód polegający na pielęgnacji drzew metodą alpinistyczną bez użycia ciężkiego sprzętu.