Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Trak Wood-Mizer LT40WIDE w królewskiej posiadłości Balmoral w Szkocji

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Trak Wood-Mizer LT40WIDE w królewskiej posiadłości Balmoral w Szkocji

 

Zamek Balmoral został nabyty przez księcia Alberta dla królowej Wiktorii w 1852 roku. Budowa zamku została zakończona w 1856 roku i od tego czasu Balmoral jest szkockim domem królewskiej rodziny. Tradycją jest, że każdy kolejny właściciel posiadłości wykazuje się dużym osobistym zaangażowaniem w  zarządzanie nią i jej ulepszanie. Niedawno właściciele majątku Balmoral zakupili trak Wood-Mizer LT40 WIDE w wersji mobilnej, aby móc efektywnie wykorzystywać drewno pozyskane z okolicznych lasów i terenów zielonych.

Balmoral to rozległy majątek w Aberdeenshire w Szkocji z zamkiem będącym rezydencją brytyjskiej rodziny królewskiej. Jego historia sięga końca XIV wieku. Obecnie majątek zajmuje powierzchnię około 20 tysięcy hektarów, na których znajdują się m.in. tereny łowieckie, lasy i grunty rolne, a także hodowle  jeleni, szkockiego bydła górskiego, owiec i kucyków. Ogrody i tereny wokół zamku są otwarte dla odwiedzających codziennie od kwietnia do końca lipca. Goście mogą wówczas oddać się wędkowaniu czy pieszym wędrówkom.

 

 

Lasy w Balmoral zajmują powierzchnię 3 tysięcy hektarów. Pozyskuje się z nich rocznie od 6 do 10 tysięcy ton drewna. Już za czasów królowej Wiktorii drewno było intensywnie wykorzystywane w zamku i na terenie posiadłości. Obecnie większość pozyskiwanego drewna jest sprzedawana lokalnym tartacznikom, a pewna część jest przetwarzana na miejscu w celu budowy i naprawy rozmaitych konstrukcji. Drewno gorszej jakości jest przekształcane w drewno opałowe używane w zamku i innych domach na terenie majątku, natomiast pozostałości są rozdrabniane i wykorzystywane do zasilania kotła na biomasę.

W Balmoral zatrudnionych jest 50 pracowników na pełny etat oraz 100 pracowników sezonowych, którzy pomagają w utrzymaniu posiadłości. Zespół leśny odpowiedzialny jest za sadzenie młodych drzew, pielęgnację rosnących plantacji oraz zapewnienie ciągłości dostaw drewna opałowego.

- Pracuję tutaj od ponad 30 lat i odpowiadam za codzienne zarządzanie w kwestiach związanych z leśnictwem. Moje obowiązki obejmują szereg czynności, począwszy od wycinki drzew, sprzątania po wichurach, budowy płotów, demontowania starych konstrukcji czy naprawy dróg - mówi Joe Maclugash, nadleśniczy w majątku Balmoral. - Lubię pracę w lesie, ponieważ działa na mnie uspokajająco. Kiedy mam gorszy dzień, zawsze mogę znaleźć spokojne miejsce z pięknym krajobrazem, by się zrelaksować. Czegoś takiego nie doświadczyłbym, pracując w biurze.

 

 

Joe rozpoczął pracę w leśnictwie w 1981 roku od wykonywania prostych zadań i stopniowo awansował, stając się niezależnym specjalistą w regionie. Po przeprowadzce pracował w jednej z lokalnych posiadłości, a około 30 lat temu trafił do majątku Balmoral jako pracownik nadleśnictwa. 
– Zajmowałem się tu różnymi pracami, począwszy od obsługi piły łańcuchowej, przez jazdę traktorem, wyciągarką do drzew, aż po tartacznictwo, które cenię sobie do dziś.

W majątku Balmoral tartak napędzany przez turbinę wodną istnieje od 1927 roku. Turbina została odnowiona w 2005 roku, tak by była w stanie produkować energię elektryczną dla krajowej sieci energetycznej. Zanim zakupiono przewoźny trak Wood-Mizer, tartak w majątku Balmoral bazował na  ogromnej pile tarczowej z wymiennymi ostrzami. 

– W dawnych czasach piła tarczowa z wymiennymi ostrzami eliminowała potrzebę wyjmowania tarczy z maszyny za każdym razem, gdy operator chciał przecierać inny gatunek drewna. Praca na takim tartaku nie należała do bezpiecznych. Ogromna piła tarczowa mogła nagle odrzucić kłodę, co stanowiło duże zagrożenie dla operatora. Ponadto podawanie materiału odbywało się ręcznie i wymagało dużo wysiłku - wyjaśnia Joe. 

 

 

- Król osobiście zarządza majątkiem, zwłaszcza lasem, ogrodami i pozostałymi obszarami zielonymi. Do realizacji różnorodnych projektów wykorzystujemy drewno pozyskane z naszych lasów. Nie chcemy kupować go gdzie indziej. Przeważnie używamy drewna z drzew iglastych, m.in. sosny, daglezji, jodły lub świerka – tłumaczy Joe. 

W majątku Balmoral przeważają mieszane lasy iglaste. Część terenów to plantacje leśne, część to lasy użytkowe, a część należy do Obszaru Ochrony Przyrody. Obszar ten utworzono jeszcze za czasów królowej Wiktorii. Lasy są odpowiednio rekultywowane – w miejsce jednego ściętego drzewa, Joe sadzi około 5 nowych.

Joe dowiedział się o produktach Wood-Mizer kilka lat temu, gdy stary trak w Balmoral uległ poważnej awarii i wszelkie prace tartaczne wykonywane były na traku przewoźnym. 

– Bardzo nam się spodobał pomysł pracy na własnym traku mobilnym, chociaż musiało upłynąć trochę czasu, zanim król wyraził zgodę na zakup takiej maszyny. Udało nam się kupić trak Wood-Mizer LT40 WIDE Mobile podczas targów APF w 2022 roku dzięki pomocy Keitha Threadgalla, szkockiego przedstawiciela firmy Wood-Mizer. Keith chętnie wspiera nas fachową obsługa techniczną i doradza nam, jak najlepiej wykorzystywać potencjał traka LT40. 

Lubię pracować na traku LT40, choć nadal muszę się wiele nauczyć - wyjaśnia Joe. - To solidnie zbudowana i łatwa w obsłudze maszyna. Przedstawiciele Wood-Mizer UK zapewniają nam profesjonalne wsparcie techniczne, a na oficjalnych kanałach internetowych firmy możemy znaleźć wiele cennych, praktycznych informacji na temat obsługi maszyn tartacznych. Już zrealizowaliśmy kilka projektów przy użyciu naszego traka, m.in. odnowiliśmy most i przygotowaliśmy drewno do budowy budek dla ptaków. Wkrótce zajmiemy się przybudówką do kantyny obok zamku. 

 

 

Oprócz traka LT40 WIDE Joe wykorzystuje narzędzia Wood-Mizer do regeneracji brzeszczotów – ostrzarkę BMS250 i rozwierak BMT150. W przyszłości chciałby rozszerzyć warsztat tartaczny o obrzynarkę do desek EG300, która pozwoliłaby na szybką i sprawną produkcję desek. 

Wood-Mizer LT40 to legendarny trak, który zrewolucjonizował sposób, w jaki ludzie przetwarzają kłody na tarcicę. Przez ponad 40 lat obecności na rynku maszyna udowodniła swoją wszechstronność, wydajność i niezawodność niemal w każdym zakątku świata. Dziś Joe wraz ze swoim zespołem tartaczników może swobodnie przemieszczać się po lesie i sprawnie przecierać kłody na deski, kantówki i belki potrzebne do rozmaitych projektów. LT40 to precyzyjny i niezawodny trak, który będzie służył przez lata i przyniesie wiele korzyści.

 

 

***