Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Przemysłowe linie tartaczne Wood-Mizer Systems podczas Targów LIGNA 2023

Przemysłowe linie tartaczne Wood-Mizer Systems podczas Targów LIGNA 2023
15.05.2023

Oferta produktów i rozwiązań technologicznych Wood-Mizer dla przemysłu drzewnego obejmuje m.in. przemysłowe linie tartaczne umożliwiające automatyzację produkcji i zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa. Linie przemysłowe Wood-Mizer Systems są konfigurowane do indywidualnych potrzeb odbiorcy, a profesjonalny serwis i wsparcie techniczne stanowią gwarancję bezproblemowej obsługi maszyn na długie lata. Podczas Targów LIGNA 2023, stoiska Wood-Mizer z najnowszymi rozwiązaniami przemysłowymi cieszyły się wysoką frekwencją odwiedzających, potwierdzając coraz większe zainteresowanie ofertą tartacznych linii przemysłowych Wood-Mizer Systems.      

Podczas Targów LIGNA, Wood-Mizer zaprezentował swoje najbardziej zaawansowane przemysłowe linie tartaczne Wood-Mizer Systems – pierwszą, zaprojektowaną do przetwarzania dużych ilości drewna, opartą na traku przemysłowym WB2000 oraz drugą, zbudowaną do produkcji materiału na palety, opartą na dwugłowicowej rozrzynarce poziomej TVS-HD. Ponadto, Wood-Mizer zaprezentował jedno z najnowszych rozwiązań dla przemysłu – zaawansowaną obrzynarkę EA3000

Przemysłowe linie tartaczne Wood-Mizer cieszą się coraz większą popularnością wśród odbiorców z branży ze względu na przystępną cenę i niewysokie koszty obsługi, w porównaniu do produktów firm konkurencyjnych. Specjalnie projektowane linie tartaczne Wood-Mizer pozwalają na maksymalizację uzysku z każdej kłody oraz minimalizację produkcji odpadów. Dzięki dopasowaniu rozwiązań konstrukcyjnych do indywidualnych potrzeb biznesowych, przedsiębiorstwo drzewne może ograniczyć zaangażowanie pracowników fizycznych, zwiększyć poziom automatyzacji procesu i osiągnąć w rezultacie wyższą produktywność.  

 

 

Od premiery traka przemysłowego WB2000 w 2015 roku, wiele przedsiębiorstw zdecydowało się na modernizację swoich linii produkcyjnych o tą maszynę, zwiększając wydajnośc produkcji dwu, a nawet trzykrotnie. Trak przemysłowy WB2000 to maszyna łącząca zalety technologii wąsko i szerokotaśmowej -  posiada precyzyjną głowicę tnącą działającą z brzeszczotami o szerokości 50 lub 75 mm, oraz 100 mm z zębami Stellite, masywne łoże z wydajnym układem hydrauliki do załadunku i pozycjonowania kłód oraz licznymi funkcjami usprawniającymi działanie maszyny.  

Podczas Targów LIGNA, trak WB2000 zaprezentowany został z nową kabiną operatora zapewniającą wysoki poziom bezpieczeństwa i komfort obsługi. Operator pracujący w dobrze wyizolowanej, przestronnej kabinie ma zapewnioną dobrą widoczność na proces cięcia kłody oraz dogodny dostęp do wszystkich funkcji maszyny. Do jego dyspozycji jest system maksymalnie czterech kamer video przekazujących obraz do kabiny, 12-calowy ekran dotykowy i dwa joysticki do obsługi wszystkich operacji i funkcji traka.  

Nowocześnie zaprojektowane i solidne łoże traka o ładowności 6 ton, zbudowane zostało z dwóch masywnych profili stalowych (kształt C, o wymiarach 400 x 110 mm). Łoże wyposażone zostało w wydajny układ hydrauliki do załadunku i pozycjonowania kłód, składający się m.in. z zacisków kłody, obracaków łańcuchowych, rolek napędowych, oporek bocznych oraz zacisków dwufunkcyjnych. Funkcje hydrauliczne działają w sposób modułowy, więc mogą być konfigurowane według indywidualnych potrzeb produkcyjnych danego przedsiębiorstwa. 

Trak WB2000 spełnia się zarówno w roli wolnostojącej maszyny wykorzystywanej do sprawnego przerobu kłód na tarcicę, jak i traka będącego częścią linii tartacznej, zaprojektowanej z myślą o automatyzacji procesu przerobu drewna i zwiększeniu produktywności zakładu. Duże możliwości konfiguracji łoża sprawiają, iż trak WB2000 jest maszyną wszechstronną, pozwalającą na przerób kłód o zróżnicowanej średnicy, długości i gęstości.   

 

 

Pierwsza z linii tartacznych zaprezentowanych podczas Targów LIGNA składająca się z traka WB2000, układu do załadunku kłód, stołu sortującego oraz rozrzynarki dwuwałowej MR200 to propozycja dla dużych przedsiębiorstw, które chcą się rozwijać i unowocześniać. Rampa załadowcza usprawniająca proces załadunku kłód na łoże traka może być konfigurowana na długość (3,6 m - 6 m) oraz ilość łańcuchów transportowych (2-3), a ponadto, dostępna jest w wersji wzmocnionej (Heavy-Duty). Za trakiem zamontowano modułowy stół sortujący, który odpowiedzialny jest za odbiór materiału i przekierowanie go do dalszej obróbki. Pojedynczy moduł stołu (o długości 3 m), może być łączony w grupy, a następnie w tzw. kieszenie sortujące. Do linii tartacznej można też dołączyć maszyny dodatkowe, np. zsuwnie, kieszenie sortujące, obrzynarki do desek, wielopiły, itp. Częstym rozszerzeniem linii tartacznej jest przenośnik taśmowy, który transportuje materiał do maszyny odpowiedzialnej za dalszą obróbkę materiału – pryzmy do rozrzynarki, lub zrzynów odpadowych do rozdrabniarki.  
  
Wielopiła dwuwałowa MR200 to maszyna przemysłowa zaprojektowana z myślą o przedsiębiorstwach, którym zależy na wzroście wydajności – pozwala na redukcję nakładu pracy potrzebnego do rozrzynania pryzmy na kantówki. Rozbudowa zakładu o wielopiłę MR200 to doskonała inwestycja pod względem niezawodności, precyzji i wszechstronności, jaką oferuje maszyna. MR200 charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami, scentralizowanym panelem operatora, zmienną prędkością posuwu (1,5-15 m/min), wskaźnikiem laserowym, solidnym stołem podawczym i odbiorczym, trzema rolkami dociskowymi i opcjonalnym rębakiem do odpadów. Wielopiła dwuwałowa MR200 pracuje z maksymalnie 12 piłami tarczowymi na wale (w sumie 24 tarcze), co znacznie przyspiesza proces rozrzynania. Maszyna może rozrzynać pryzmę o maksymalnej szerokości 540 mm i grubości 200 mm.  

 

 

Druga linia przemysłowa zaprezentowana na Targach LIGNA to linia zaprojektowana w oparciu o dwugłowicową rozrzynarkę pionową TVS-HD z modułem załadunkowym, modułem sortującym, oraz dwiema maszynami do optymalizacji produkcji – przemysłową rozrzynarką poziomą HR500 i obrzynarką do desek EG800. Zaprezentowana linia tartaczna to odpowiedź na potrzeby producentów palet, którym zależy na wysokim uzysku, minimum obsługi technicznej, niskim zużyciu energii i redukcji nakładu pracy fizycznej.  

Dwugłowicowa rozrzynarka pionowa TVS-HD jest przystepnym cenowo, wszechstronnym i wysoce wydajnym rozwiązaniem dla przemysłu drzewnego. To maszyna, która wyróżnia się solidną budową i niezawodnością działania. TVS-HD efektywnie usuwa zrzyny pionowo, po obu stronach kłody o maksymalnej średnicy 450 mm i długości 5,2 m, przy jednym przejściu materiału. Dzięki podwójnej głowicy tnącej napędzanej silnikiem elektrycznym o mocy 2x 18,5 kW, operacja cięcia wykonywana jest efektywnie przy jednym przejściu materiału przez maszynę. Hydrauliczny układ naciągu brzeszczotów (o szerokości 50 mm lub 32-38 mm i długości 4670 mm) jest scentralizowany i działa na dwa brzeszczoty jednocześnie. Operator obsługuje maszynę z pulpitu umieszczonego na podejście, skąd ma optymalny widok na proces cięcia.  

Rozrzynarka pionowa TVS-HD skonfigurowana została w linii tartacznej z podajnikiem kłód, który przekazuje materiał do automatycznego obracaka, pozycjonującego kłody do cięcia w najbardziej optymalny sposób. Obracak kłód wyposażony jest w rolki dociskowe i koła transportowe z kolcami, które przekazują materiał do głowicy rozrzynającej. Podczas rozrzynania, kłoda stabilizowana jest przez układ rolek dociskowych, co przekłada się na wysoką precyzję i wydajność procesu cięcia. Po przecięciu kłody, układ usuwania zrzynów odpadowych przekazuje je na taśmę transportową umieszczoną poniżej. 

 

 

Wyższa produktywność produkcji palet wymaga stosowania zaawansowanych operacji cięcia, m.in. rozrzynania pryzmy oraz obrzynania desek, dlatego TVS-HD skonfigurowana została do pracy w linii tartacznej z wielogłowicową rozrzynarką poziomą HR700 oraz przemysłową obrzynarką do desek EG800.   

Wielogłowicowa rozrzynarka pozioma HR700 została opracowana z myślą o przedsiębiorstwach, które chcą się rozwijać dynamicznie, stąd jej modułowa budowa, pozwalająca na dołożenie głowic tnących do układu i znaczne zwiększenie wydajności procesu cięcia. Rozrzynarka HR700 w podstawowej konfiguracji dostępna jest z dwiema głowicami tnącymi, lecz w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa, może być rozszerzona do maksymalnie 6 głowic tnących. Pojedyncza głowica wykorzystuje brzeszczoty o szerokości 32-38 mm i długości 4670 mm. Do napędu wykorzystywany jest silnik elektryczny o mocy 11, 15 lub 18,5 kW, który pozwala na cięcie kantówki o maksymalnych wymiarach 400 mm x 400 mm. Rozrzynarka HR700 wyposażona została m.in. w podwójny stalowy przenośnik taśmowy, wał dociskowy z kołami kolczastymi, scentralizowany układ naciągu i smarowania brzeszczotu (jeden na 2 głowice) oraz opcjonalne rolki posuwu do cięcia krótkiego materiału. Pulpit sterujący może być wyposażony w układ Setworks oraz elektryczny posuw góra/dół. 

Wood-Mizer EG800 to obrzynarka przemysłowa, która łączy w sobie funkcje obrzynarki do desek oraz  rozrzynarki do pryzmy. Jej głównym zadaniem jest wydajne obrzynanie desek o grubości do 50 mm, co sprawia, że stanowi idealne połączenie z pozostałymi maszynami przemysłowymi w linii tartacznej. Przy niższych prędkościach posuwu, maszyna może rozrzynać pryzmę o grubości do 110 mm. Obrzynarka EG800 dostępna jest z silnikiem elektrycznym o mocy od 30 do 55 kW, który napędza cztery piły o maksymalnej średnicy 400 mm. Dzięki pierścieniom dystansowym istnieje możliwość zamontowania większej liczby pił, co pozwoli na wytwarzanie materiału o zróżnicowanych wymiarach. Posuw materiału jest zmienny, regulowany elektronicznie – maksymalnie 50 m/min w trybie maszyny wolnostojącej i 130 m/min po połączeniu maszyny w linii tartacznej. Podajniki materiału podawczo-odbiorcze zwiększają poziom bezpieczeństwa i ułatwiają obsługę maszyny. Materiał wchodzi do maszyny przez otwór podawczy o wymiarach 640 mm x 120 mm, który wyposażono w kurtynę zabezpieczającą przed odrzutem, a układ posuwu materiału (cztery rolki napędowe i dwie masywne rolki dociskowe) dbają o solidny i pewny docisk. Obrzynarkę EG800 można również zamówić z układem Setworks, czterema wskaźnikami laserowymi, przedłużeniami stołu podawczego i odbiorczego oraz przenośnikiem taśmowym trocin.    

 

 

Na oddzielnym stanowisku poświęconym technologiom dla przemysłu, Wood-Mizer zaprezentował jedno ze swoich najnowszych i najbardziej zaawansowanych rozwiązań dla przedsiębiorstw drzewnych – obrzynarkę przemysłową EA3000 do linii przemysłowych Wood-Mizer Systems. EA3000 to przykład maszyny do optymalizacji procesu cięcia, która wykorzystuje kamerę skanującą kształt deski do ustawiania pił obrzynających w najbardziej optymalny sposób. Technologia ta pozwala na osiągnięcie wysokiej precyzji obrzynania materiału przy jednoczesnej redukcji produkcji odpadów. Wszystkie operacje – począwszy od posuwu materiału, skanowanie, pozycjonowanie i cięcie, wykonywane są automatycznie. Obrzynarka EA3000 napędzana jest dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 30 kW (opcjonalnie 2x 45 kW), które zapewniają sprawne obrzynanie materiału o szerokości maksymalnej 550 mm i grubości 100 mm. Przy prędkości posuwu 150-250 m/min, wydajność może sięgnąć 16 desek/minutę. W procesie cięcia maszyna wykorzystuje dwie piły o średnicy 450 mm i grubości 5 mm zamontowane na dwóch ruchomych wałkach. W standardowej konfiguracji obrzynarka EA3000 wyposażona jest w elektryczny serwomechanizm do ustawiania szerokości cięcia, system automatycznego pozycjonowania materiału, pulpit operatora z układem PLC, optyczny skaner materiału oraz system pneumatycznych docisków. Jako opcja, obrzynarka może być wyposażona w mechanizm załadunku kłód podający materiał z boku.  

Gama produktów i technologii Wood-Mizer Systems to oferta skierowana do średnich i dużych zakładów  przerobu drewna. Skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem Wood-Mizer w celu omówienia indywidualnych rozwiązań dla Twojego przedsiębiorstwa, lub wypełnij formularz zgłoszeniowy na https://woodmizer.pl/contact.

Rozszerzaj i rozwijaj swój biznes z liniami przemysłowymi Wood-Mizer Systems! 

 

***