Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Wood-Mizer i MOReTENs łączą siły aby rozwijać Maszyny Woodworking

Woodworking Machines - szeroka oferta strugarko-frezarek
24.03.2021

 

Jest na kontynencie europejskim taki kraj, w którym żyją ludzie otwarci i tolerancyjni, samochody tam projektowane są nadzwyczaj bezpieczne, a środowisko naturalne traktuje się z najwyższą troską i dbałością. To Szwecja – ojczyzna Bo Martensson’a, założyciela i głównego inżyniera firmy MOReTENs, produkującej maszyny do obróbki drewna. Jego przełomowe maszyny podbiły rynek szwedzki w latach 90-tych, umożliwiając rzemieślnikom z branży drzewnej nabycie własnej strugarko-frezarki i wytwarzanie gotowych produktów z drewna. Strugarko-frezarka okazała się “strzałem w dziesiątkę” na rynku skandynawskim, ponieważ była maszyną wszechstronną, kompaktową i przystępną cenowo. Każdy entuzjasta pracy z drewnem mógł sobie pozwolić na zakup maszyny MOReTENs i we własnym warsztacie rozpocząć pracę z drewnem – od pomysłu do gotowego produktu z drewna. .

 

 

Zamiłowanie do drewna
Bo Martensson pamięta swoje dzieciństwo bardzo dobrze. Jako mały chłopiec, mieszkający i dorastający w pobliżu lasu, bezpośrednio doświadczył pracy z drewnem i mógł rozwijać swoją pasję do tego surowca. "Zawsze interesowało mnie drewno,” wspomina pan Bo. "Mieszkam w części Szwecji, w której rośnie mnóstwo lasów. Wielu ludzi tutaj pracuje w leśnictwie." Zainteresowanie pracą w drewnie zawdzięcza swojemu wujkowi, który był dla niego wzorem do naśladowania. “Podczas wakacji, miałem okazję poznawać drewno i uczyć się rzemiosła w warsztacie stolarskim mojego wujka, " przyznaje. Ale drewno to nie jedyne zainteresowanie, jakie pan Bo rozwinął w młodym wieku. Podobnie jak wielu młodych chłopców, również i on przeżywał chwile niepewności wybierając swój przyszły zawód. "Marzyłem, aby pracować jako nauczyciel stolarstwa (…), ale chciałem też zostać przedsiębiorcą, " wspomina. Ostatecznie, z pomocą przyszedł brat, który przekonał go do podjęcia studiów na wydziale inżynierii mechanicznej.  

 

 

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej
Będąc młodym inżynierem z zamiłowaniem do drewna i planami na swój własny biznes, Bo Martensson zaczyna swoją karierę zawodową jako przedstawiciel handlowy, sprzedający maszyny do obróbki drewna na rynku szwedzkim. "Chciałem otworzyć swoją firmę i kiedy usłyszałem, że używane maszyny do obróbki drewna są sprzedawane po wyższej cenie niż nowe, pomyślałem, że to właśnie jest szansa na swój biznes. Zacząłem oferować klientom używane maszyny sprowadzane z Niemiec i Stanów Zjednoczonych," mówi. Zachęcony dużym popytem na maszyny, których inni producenci nie mieli w swojej ofercie, założył firmę MOReTENs. Znajomość drewna i talent konstrukcyjny pomaga mu w opracowaniu przełomowego i wysoce praktycznego produktu, który szybko zdobywa popularność wśród stolarzy i rzemieślników. "Już od początku obserwowaliśmy duże zainteresowanie naszymi maszynami,” wspomina pan Bo. Pomimo tego, że firma oferowała wspaniały produkt cieszący się dużym zainteresowaniem w Szwecji, prowadzenie przedsiębiorstwa, które aby sprostać narastającemu zapotrzebowaniu klientów musi nieustannie się rozwijać, stawało się coraz większym wyzwaniem. "Naszym problemem nie był marketing, ale podaż i produkcja, " przyznaje. "Jako młoda i dopiero rozwijająca się firma, musieliśmy zadłużać się w banku i spłacać kredyty wraz z odsetkami, które były wówczas na bardzo wysokim poziomie," przypomina sobie pan Martensson.

 

 

Wyjątkowe maszyny do obróbki drewna po przystępnych cenach
MOReTENs to nie tylko firma wytwarzająca produkty i przynosząca zyski właścicielowi. To również firma, która od początku swojej działalności starała się promować pracę z drewnem i zachęcała ludzi do realizowania własnych pomysłów i projektów z drewna. Każda strugarko-frezarka sprzedana przez MOReTENs uczestniczyła w jakimś ważnym dla klienta projekcie, na przykład w odbudowie zniszczonej podłogi w salonie, wytworzeniu balustrady schodów prowadzących do pokoju na poddaszu, lub zrobieniu oryginalnej ramy do wartościowego obrazu. Bo Martensson był zawsze oddany budowaniu dobrych relacji ze swoimi klientami. On oferował klientom użyteczne i niedrogie maszyny, a w zamian otrzymywał od nich podpowiedzi i pomysły do dalszych usprawnień w oferowanych maszynach. "Zawsze byłem w dobrym kontakcie z klientami. Wierzę, że słuchanie tego co klient ma do powiedzenia ma ogromne znaczenie. Gdybym nie był otwarty na sugestie klientów, nie wiedziałbym co jeszcze mógłbym poprawić i udoskonalić w moich strugarko-frezarkach, " stwierdza.

 


Bo Martensson sprzedawał swoje maszyny przez długi czas z logo MOReTENs, lecz gdy pojawiła się okazja dostarczania strugarko-frezarek do innej firmy, postanowił wykorzystać tą szansę. "Dostarczaliśmy również nasze maszyny do firmy Logosol do dalszej dystrybucji pod ich marką i logo. Rozpoczęliśmy współpracę w roku 1995. Chcieli sprzedawać nasze maszyny pod własną nazwą," wspomina. Obecnie, firma Logosol nie ma już praw do dystrybucji tych maszyn. Wyłączne prawo do produkcji i dystrybucji maszyn Woodworking należy do Wood-Mizer, firmy o zasięgu światowym, dobrze postrzeganej i rozpoznawalnej na rynku maszyn do obróbki drewna.   

 

 

Współpraca biznesowa z Wood-Mizer
Podczas gdy Bo Martensson rozwija swoje przedsiębiorstwo i dodaje kolejne ciekawe produkty do oferty, pojawia się kolejna okazja na zawiązanie nowej współpracy biznesowej. "Wood-Mizer skontaktował się ze mną i poprosił o ofertę na maszyny. Niespełna kilka lat później, oferta Wood-Mizer dotyczyła już kupna całej firmy, " wspomina pan Bo. Pomysł na bliską współpracę z firmą Wood-Mizer rozbudził wówczas duże nadzieje, ponieważ tylko partner globalny, zorientowany na przemysł drzewny i z dużym doświadczeniem w produkcji maszyn, mógł zapewnić stabilność finansową i dalszy rozwój takiej firmie jak MOReTENs. "Nasze strugarko-frezarki dobrze komponowały się z ofertą produktową Wood-Mizer, więc spodziewaliśmy się bardzo owocnej współpracy,” mówi pan Bo. Wkrótce po przejęciu firmy MOReTENs w 2017 roku, Wood-Mizer rozpoczął przenoszenie produkcji do zakładów zlokalizowanych w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

 


To prawda, że współpraca okazała się korzystna dla obu firm. Dla MOReTENs była to wspaniała okazja do zapewnienia spokojnej przyszłości dla dziedzictwa maszyn do obróbki drewna pod parasolem znanej i cenionej firmy z szerokim doświadczeniem w produkcji traków taśmowych. Dla Wood-Mizer to możliwość poszerzenia oferty produktów do obróbki drewna o bogatą linię praktycznych i sprawdzonych maszyn. "W tym połączeniu traków i strugarko-frezarek drzemie duży potencjał. To połączenie 40-tu lat doświadczenia w produkcji traków taśmowych i 40-tu lat doświadczenia w budowie maszyn do obróbki drewna, nie wspominając o dominującej roli jaką Wood-Mizer ma na rynku globalnym," stwierdza Bo Martensson.

 Po zapoznaniu się z jakością procesów produkcyjnych strugarko-frezarek w fabrykach w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, pan Bo nie ma wątpliwości, że przeniesienie działalności produkcyjnej może tylko wzmocnić wizerunek tych maszyn, a ich jakość nie będzie odbiegać od tej oferowanej dawniej przez szwedzką fabrykę. "Ponieważ Wood-Mizer ma dobrze ugruntowaną pozycję na światowym rynku maszyn do przerobu drewna, nie będzie miał problemu z wdrażaniem nowych rozwiązań w strugarko-frezarkach. Wood-Mizer jest firmą o dużym zasięgu i większych możliwościach, więc dla klienta oznaczać to będzie wysoką jakość maszyn, przejrzystą dokumentację i podręczniki obsługi, fachową obsługę klienta i wiele innych ciekawych rozwiązań. Jestem przekonany, że jakość produkowanych maszyn będzie stała niezmiennie na wysokim poziomie, we wszystkich fabrykach Wood-Mizer na świecie,” mówi Bo Martensson.

 

 

W przyszłość z optymizmem
Dzisiaj, Bo Martensson, założyciel MOReTENs, może spokojnie spoglądać w przyszłość, wiedząc, że jego marzenie o budowaniu i dystrybucji maszyn do obróbki drewna jest kontynuowane przez firmę Wood-Mizer, zaufanego i doświadczonego partnera biznesowego. Współpraca pomiędzy tymi dwoma producentami maszyn - MOReTENs oraz Wood-Mizer – jest tym bardziej sensowna, jeśli zdamy sobie sprawę, jak bardzo te firmy są do siebie podobne. Obie powstały z zamiłowania do drewna. Obie zostały założone przez utalentowanych inżynierów, którzy chcieli podzielić się swoimi innowacyjnymi produktami ze światem. Obie firmy rozwinęły się sprzedając dziesiątki tysięcy maszyn na swoich rynkach zbytu, służąc klientom wiedzą, doświadczeniem i wsparciem. Nadchodzi świetlana przyszłość dla maszyn serii Wood-Mizer Woodworking Products. 

 

Autor: Marcin Kozlowski

 

Dowiedz się więcej jak strugarko-frezarki Wood-Mizer są wykorzystywane przez klientów na całym świecie.