Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Przemysłowa linia tartaczna Wood-Mizer TVS HD do produkcji palet

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

 

Tartaczne linie przemysłowe znane jako Wood-Mizer Systems, wprowadzają automatyzację i inteligentne rozwiązania w procesie produkcji, aby wytwarzać tarcicę wydajniej, znacznie obniżając przy tym koszty. Poniższy artykuł opisuje linię tartaczną Wood-Mizer eksploatowaną od 2021 roku przez polską firmę tartaczną PHU Glinkowski. Modularność linii tartacznych Wood-Mizer Systems umożliwia dostosowanie ich do konkretnych potrzeb biznesowych przy równoczesnym uwzględnieniu istniejącego wyposażenia danej fabryki.

Firma PHU Glinkowski specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości palet oraz drewna konstrukcyjnego już od 1997 roku. Linia tartaczna Wood-Mizer Systems działająca w tej fabryce składa się z dwugłowicowej rozrzynarki pionowej TVS HD, rozrzynarki poziomej HR700 oraz wielopiły dwuwałowej MR200 z zestawem stołów transferowych i sortujących

 

 

Rozrzynarka pionowa TVS HD rozpoczyna proces produkcyjny 

– Głównym celem zastosowania linii tartacznej opartej na rozrzynarce pionowej TVS HD jest zwiększenie wydajności produkcji desek na palety poprzez maksymalne wykorzystanie każdej kłody, przyspieszenie procesu produkcyjnego i ograniczenie pracy manualnej – wyjaśnia Adam Kubiak, menedżer Sprzedaży Przemysłowej w firmie Wood-Mizer. – Rozrzynarka TVS HD jest używana w tej linii jako główna maszyna do rozkrajania kłód. Obrzyna kłodę z dwóch stron i przekazuje ją dalej do rozrzynarki poziomej HR700 w celu dalszej redukcji rozmiaru kłody. Trzecią maszyną w systemie jest wielopiła dwuwałowa MR200, która rozrzyna pryzmę na deski używane do produkcji palet. Istotnym dodatkiem do linii są stoły transferowe i sortownicze, które pozwalają na szybki przepływ materiału przez linię.

Na początku linii zainstalowano rampę załadowczą usprawniającą załadunek kłód na moduł podawczy rozrzynarki TVS HD. Zewnętrzna część rampy została zaadaptowana z istniejącego systemu i służy jako bufor do składowania zapasu kłód na cały dzień pracy. Wood-Mizer ma w ofercie rampy załadowcze o standardowych długościach 3,6 m lub 6 m, które można dostosować do indywidualnych potrzeb produkcyjnych przedsiębiorstwa.

Rampa załadunkowa połączona została z podajnikiem przekazującym kłody na moduł podawczy rozrzynarki TVS HD. Kłoda zabezpieczana jest od góry przez koła dociskowe z kolcami i transportowana na łańcuchu z zębatkami. Dzięki synchronizacji pracy ramion załadowczych rampy i modułu podającego koła dociskowe podnoszą się automatycznie w momencie załadunku.

Operator nadzoruje proces cięcia za pomocą panelu sterowania umieszczonego przed rozrzynarką TVS HD. Wykorzystuje dżojstik do załadunku, pozycjonowania i podawania kłód oraz przyciski kontrolne do regulacji parametrów cięcia, na przykład pozycjonowania głowic i ustawiania szerokości cięcia. Nad panelem sterowania umieszczono ekran pokazujący obraz z czterech kamer monitorujących proces. 

 

 

Dwugłowicowa rozrzynarka pionowa TVS HD została zaprojektowana do przerobu kłód o średnicy 150-450 mm i długości 1,2-5,2 m. 

– Na życzenie klienta inżynierowie mogą dostosować rozrzynarkę do długości kłód przetwarzanych przez przedsiębiorstwo – dodaje Adam Kubiak. – W porównaniu do rozrzynarki TVS w wersji standardowej, wersja HD została podniesiona o około 254 mm nad ziemię, co ułatwia czyszczenie i umożliwia działanie przenośnika taśmowego zbierającego trociny spod głowicy maszyny. TVS w wersji standardowej wykorzystuje pojedynczy pasek do przekazywania mocy z silnika (11 kW, 15 KM) i napędzania brzeszczotów, podczas gdy w wersji HD zainstalowane są dwa oddzielne paski pozwalające na wykorzystanie większych silników elektrycznych (18,5 kW, 25 KM).

W TVS HD stosowane są dwa rodzaje brzeszczotów do rozkrajania kłód – o szerokości 38 mm lub 50 mm.  System naciągu brzeszczotów działa na zasadzie ręcznej pompy hydraulicznej ze wskaźnikiem, sprzężonej z obiema głowicami. Czujnik ciśnienia pozwala na wyłączenie całej linii tartacznej w nagłym wypadku  (np. gdy dojdzie do zerwania brzeszczotu). 

Moduł odbiorczy rozrzynarki TVS HD wyposażony został w boczne dociski talerzowe i rolki dociskowe działające od góry, których praca synchronizowana jest przez czujniki optyczne. Głównymi zadaniami tego mechanizmu są stabilizacja wychodzącej pryzmy i jej transport do dalszej obróbki. Dociski boczne umożliwiają kontrolę nad opadaniem zrzynów na stół transferowy, który transportuje je do kolejnej maszyny obróbczej (w tym przypadku jest to istniejąca maszyna klienta włączona do linii tartacznej TVS HD). Ostatnie koło dociskowe, umieszczone na końcu modułu odbiorczego TVS HD, uchyla się na bok, aby obrócić pryzmę do orientacji poziomej. Pryzma w takiej pozycji jest następnie przekazywana na przenośniku do rozrzynarki poziomej HR700. 

 

 

Jednogłowicowa rozrzynarka pozioma HR700 do redukcji rozmiarów pryzmy 

W linii tartacznej TVS HD drugą maszyną do rozkrajania pryzmy jest jednogłowicowa rozrzynarka pozioma HR700, która zmniejsza rozmiar kłód wstępnie rozkrojonych na TVS HD. Pryzma wchodząca do rozrzynarki HR700 jest najpierw centrowana na stole podawczym przez ruchomy wałek pionowy dosuwający ją do listwy bocznej. Głowica maszyny HR700 dzieli pryzmę na dwie części i poprzez stół podawczy przekazuje ją do dalszego przerobu. 
 
– Rozrzynarka pozioma HR700 została wprowadzona w linii tartacznej w celu wyeliminowania potrzeby  sortowania kłód przed podaniem ich do rozrzynarki pionowej TVS HD – wyjaśnia Adam Kubiak. – W ten sposób operator może załadować na rampę kłody o zróżnicowanych wymiarach (od 150 do 450 mm szerokości) i przetwarzać je w dwóch etapach – najpierw na rozrzynarce pionowej TVS HD, a następnie na HR700. Z każdej kłody o szerokości 450 mm, którą przetwarzamy na TVS HD, otrzymujemy pryzmę dwustronną o szerokości 400 mm i dwa zrzyny, które trafiają do dalszej obróbki. W kolejnym etapie ponadwymiarowa pryzma jest rozrzynana na maszynie HR700 na dwie kantówki o szerokości 200 mm każda.  

Pozioma rozrzynarka taśmowa HR700 z pojedynczą głowicą tnącą ma konstrukcję modułową, co pozwala na jej rozbudowę o kolejne głowice (może posiadać maksymalnie 6 głowic). Oferowana jest z silnikiem  elektrycznym o mocy 11 kW lub 15 kW i używa brzeszczotu o szerokości 32-38 mm, który porusza się na kołach o średnicy 600 mm. Mechanizm naciągu brzeszczotu bazuje tu na ręcznej pompie hydraulicznej ze wskaźnikiem. Podobnie jak w przypadku TVS HD, maszyna HR700 wspomagana jest przez czujnik ciśnienia, który może całkowicie wyłączyć linię tartaczną w momencie wystąpienia awarii. 

 

 

– W trzecim etapie dwie kantówki o szerokości 200 mm każda przekazywane są do wielopiły dwuwałowej MR200, która rozrzyna je na deski. Są one idealne do produkcji standardowych palet – wyjaśnia Adam Kubiak. – Naszym głównym założeniem w procesie przerobu kłód jest ograniczenie liczby zrzynów. 

Jak już wspomniano, pryzma rozkrojona na maszynie HR700 to dwie leżące na sobie kantówki, które muszą być rozdzielone i ułożone w jednej linii na rolkowym stole podawczym. W tym celu stół podawczy wyposażony został w prosty separator oparty na czujniku optycznym i cylindrze pneumatycznym. Kantówki szybko przesuwają się po 3-metrowym przenośniku taśmowym, zachowując odpowiednie odstępy między sobą. Przed wejściem do wielopiły MR200 kantówki są centrowane. Mechanizm centrujący działa sekwencyjnie i wykorzystuje czujniki optyczne – gdy kantówka znajdzie się między rolkami centrującymi, jest równomiernie dociskana przez dociski boczne, a następnie jest przytrzymywana przez docisk górny.

W linii tartacznej TVS HD używany jest też trak taśmowy LT20. Maszyna ta przeznaczona jest do przecierania większych kłód, z którymi rozrzynarka pionowa TVS HD sobie nie poradzi. Na stole transferowym z rolkami istnieje możliwość załadunku kantówek wytworzonych na traku LT20, które następnie trafiają do wielopiły MR200. W tej sytuacji uruchamiana jest tylko część linii tartacznej. Listwy boczne są demontowane, a kantówki mogą być ładowane na rolki za pomocą wózka widłowego.

 

 

Wytwarzanie desek do produkcji palet na rozrzynarce dwuwałowej MR200

Głównymi zadaniami wielopiły MR200 w przemysłowej linii tartacznej są przekształcenie kantówek o szerokości 200 mm każda w deski i przekazanie materiału na stół sortujący, z którego następuje odbiór. Wielopiła MR200 wyposażona jest w dwa wały, na których można zainstalować maksymalnie 24 piły tarczowe, rozrzynające kantówki przy jednorazowym ich przejściu. MR200 to standardowa maszyna stosowana w liniach tartacznych, zwiększająca wydajność nowoczesnego przedsiębiorstwa drzewnego.

– W maszynie MR200 jesteśmy w stanie pozycjonować oba wały oddzielnie – mówi Adam Kubiak. – Pod wałami znajduje się rozdrabniacz do odpadów.

 

 

Wszystkie maszyny wchodzące w skład zaprezentowanej linii tartacznej są zaprojektowane tak, aby można było je podłączyć do systemu odciągu trocin, w celu utrzymania miejsca pracy w jak najlepszym porządku. Ponadto kable elektryczne są prowadzone w kanałach pod lub nad linią, co ma za zadanie ułatwić sprzątanie pod maszynami.

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z lokalnym przedstawicielem handlowym lub odwiedzenie strony internetowej: https://woodmizer.pl/contact.  

 

***