Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Wyższa wydajność i niższe koszty produkcji dzięki Linii Tartacznej Wood-Mizer

 

Linie tartaczne do obróbki kłód Wood-Mizer to połączenie kilku maszyn w jeden układ, umożliwiający produkcję drewna w sposób jeszcze bardziej wydajny i pod zwiększoną kontrolą. Każda linia produkcyjna jest projektowana i dopasowywana do konkretnego klienta i jego indywidualnych potrzeb. Oferta firmy Wood-Mizer obejmuje podstawową linię opartą na traku LT70, poprzez rozbudowane systemy linii SLP1/SLP2, a skończywszy na zaawansowanej linii do obróbki kłód. Nad projektami linii tartacznych Wood-Mizer czuwa doświadczony i zaangażowany zespół inżynierów, którzy są w stanie dobrać odpowiednie rozwiązanie dla każdego przedsiębiorstwa drzewnego, umożliwiając mu wzrost wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości produkowanych odpadów. Linie tartaczne Wood-Mizer charakteryzują się również niskim kosztem instalacji, użytkowania i utrzymania, redukując zaangażowanie siły roboczej do minimum.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji uzupełniającej ten artykuł, która przedstawia linię do obróbki kłód opartą na traku taśmowym LT70 HEAVY DUTY wraz ze zdalną stacją operatora, obrzynarką do desek EG300, i towarzyszącym zestawem maszyn – rampą załadowczą, stołem sortującym i przenośnikiem łańcuchowym z napędem. W roli prowadzącego występuje Adam Kubiak, Manager Działu Maszyn Przemysłowych, specjalizujący się w projektowaniu i wdrażaniu systemów linii tartacznych firmy Wood-Mizer.

 

 

Linia Produkcyjna Wood-Mizer LT70 HEAVY-DUTY

Trak taśmowy LT70 HEAVY DUTY to połączenie najlepszych cech znanych i sprawdzonych maszyn Wood-Mizer – głowicy tnącej pochodzącej z modelu LT70, oraz łoża zapożyczonego z przemysłowego traka WM4000. Poprzez zestawienie tych komponentów w jednej solidnej konstrukcji, Wood-Mizer opracował wysoce wydajną maszynę, przy zachowaniu niskich kosztów utrzymania i łatwości obsługi.

"Klienci zamawiający traka Wood-Mizer LT70 HD mają wybór pomiędzy dwoma wariantami głowicy – standardową głowicą tnącą, oferującą maksymalną średnicę cięcia 95 cm, oraz wersję szeroką (WIDE), która może przecierać kłody ze średnicą 105 cm," wyjaśnia Adam Kubiak.

Głowica tnąca napędzana jest standardowym silnikiem elektrycznym o mocy 18,5 kW (25 KM) lub opcjonalnie silnikiem 22 kW (30 KM).

 


Prześwit pomiędzy rolkami prowadnika brzeszczotu wynosi 73 cm w wersji standardowej i 86 cm w wersji szerokiej, a to oznacza, że maksymalna szerokość kantówki, jaką można uzyskać to odpowiednio 64 cm i 78 cm. Głowica traka wyposażona została w dwa 24-calowe (ponad 600 mm) koła pasowe do prowadzenia brzeszczotu o szerokości 38 mm i długości 477 cm. Dla zapewnienia optymalnego prowadzenia brzeszczotu podczas cięcia, lewy prowadnika jest ruchomy (połączony z układem chłodzącym LubeMizer), a prawy prowadnik jest nieruchomy. "Standardowa rolka prowadnika brzeszczotu odkształca brzeszczot o około 6 mm, a dwa bloczki prowadzące brzeszczot stabilizują jego pracę. Rozwiązanie to daje zwiększoną precyzję podczas cięcia,” wyjaśnia Adam Kubiak.

"O zalecanych wartościach naciągu brzeszczotu informuje etykietka umieszczona obok ręcznej pompy hydraulicznej. Wiemy z naszego doświadczenia, że operatorzy często przekraczają rekomendowane wartości, zwłaszcza jeśli mają problem z utrzymaniem równego cięcia. Nie zalecamy tego, ponieważ zbyt mocny naciąg źle wpływa na żywotność brzeszczotu, sprawność głowicy, stan techniczny łożysk, itd. Zalecamy, aby zamiast tego, operator sprawdził czy brzeszczot został odpowiednio naostrzony i rozwarty, lub czy bloczki w zaciskach są odpowiednio wyregulowane,” mówi Adam.

 

 

Dobra widoczność z mobilnej stacji operatora

Obsługa traka LT70 HEAVY-DUTY odbywa się z przestawnej stacji operatora, umiejscowionej w dogodnym miejscu na samym początku linii, tak aby zapewnić operatorowi najlepszą widoczność całego procesu obróbczego. „Po lewej stronie, operator ma wgląd na zacisk i obracak pozycjonujący kłodę na łożu, a po prawej stronie widzi czy kłoda dobrze przylega do oporków bocznych. Stacja operatora może być oczywiście umiejscowiona w innym dogodnym miejscu w pobliżu maszyny. Dla zapewnienia jeszcze lepszej widoczności, zalecamy zamontowanie stacji obsługi na dodatkowym podeście,” tłumaczy Adam Kubiak.

 

 

Panel operatora ma wbudowane m.in. następujące przełączniki:

  • Posuw głowicy przód/tył
  • Regulacja prędkości posuwu
  • Posuw głowicy góra/dół
  • Obsługa funkcji korowarki
  • Obsługa ramienia prowadnika brzeszczotu
  • Moduł SW10 Setworks do automatycznej kontroli grubości cięcia

Klienci mają do wyboru trzy rodzaje modułów kontrolnych - SW10 Setworks, Accuset, lub PLC.

Głowica traka połączona jest ze stacją operatora za pomocą wiązki przewodów zabezpieczonych elastycznym prowadnikiem kabli lub kurtyną. "Jeśli masz trochę więcej miejsca w warsztacie, zalecamy doposażyć maszynę w kurtynę, która pomoże w utrzymaniu przewodów elektrycznych w czystości, z dala od pyłu i trocin. Jeżeli, zdecydujesz się na prowadnik należy liczyć się z tym, że od czasu do czasu będzie potrzebne przeczyszczenie przewodów z trocin,” mówi Adam.

 


Wzmocnione łoże traka

Łoże zapożyczone od traka WM4000 przekształca standardowy model LT70 w maszynę przemysłową. "Jeśli chodzi o stalową ramę, to jest ona podobna do innych modeli traków Wood-Mizer – stosujemy tą konstrukcję od modelu LT20 aż po WM4000, ale różnica polega na układzie zastosowanych łoży poprzecznych,” wyjaśnia Adam. "W tym przypadku, łoża poprzeczne mają bardzo solidnie wykonaną podstawę z grubej stali. Łoża poprzeczne są regulowane, daszkowe i na każde takie łoże przypadają trzy śruby wzmacniające konstrukcję. Te śruby służą nie tylko jako wzmocnienie, ale również do poziomowania łoża. Konstruktorzy zaprojektowali to przemysłowe łoże do naprawdę wymagających operacji, i wierzcie mi - że tak solidnej konstrukcji nie da się w żaden sposób uszkodzić mechanicznie,” zapewnia Adam Kubiak.

Masywne łoże traka zostało wyposażone w układ wydajnej hydrauliki umożliwiający sprawne manewrowanie dużymi i ciężkimi kłodami. W ofercie dostępne są dwa zestawy hydrauliki - AHSH2 oraz AHSH4. Prostszy układ AHSH2 obejmuje trzy podwójne opory boczne wykonane ze stali wysokowęglowej i zabezpieczone warstwą chromu, oraz dwuwspornikowy docisk centralny. Można tu również znaleźć obracak łańcuchowy dwukierunkowy do sprawnego obracania ciężkich kłód i dwie rolki obrotowe na podwójnych siłownikach umożliwiające łatwe ułożenie kłody na łożu.

 

 

"W pakiecie hydrauliki AHSH4, klient otrzymuje ponadto zestaw docisków poziomych, które są przydatne zwłaszcza gdy tniemy długie kłody. Po uwolnieniu naprężeń gromadzących się wewnątrz drewna, materiał który otrzymujemy często odkształca się. Dzięki zamontowanym dociskom materiał jest przytrzymywany mocno do łoża, co umożliwia proste i równe cięcie,” wyjaśnia Adam.

Trak taśmowy LT70 HEAVY DUTY został wyposażony w układ automatycznego usuwania materiału z kłody, składający się ze specjalnych prętów i łańcuchów, które sprawnie przesuwają świeżo przetarte deski na krótki przenośnik taśmowy, zawsze gdy głowica tnąca wykonuje ruch powrotny do pozycji początkowej. Krótki przenośnik taśmowy przesyła materiał na stół sortujący, lub na inny przenośnik, zapewniając efektywny przepływ materiału na linii produkcyjnej.

 

Proces przesyłu materiału i sprzęt dodatkowy na linii

Linia tartaczna oparta na traku taśmowym LT70 HEAVY DUTY obejmuje kilka innych maszyn, bez których proces automatyzacji przecierania nie byłby możliwy:

• Rampę załadowczą
• Stół sortujący
• Przenośnik łańcuchowy
• Wielopiłę/Obrzynarkę do desek EG300

Rampa załadowcza oferowana jest w dwóch wariantach długości - 3,6 m i 6 m, oraz szerokości – 1,55 m i 3,8 m. "Rampa może być też wyposażona w 2 lub 3 łańcuchy transportowe, tak aby umożliwić załadunek krótkich kłód, lub takich o nieregularnych kształtach," zapewnia Adam Kubiak.

 

 

Stół sortujący złożony jest z modułów o długości 3 m, z opcją rozszerzenia aż do 9 m. Każdy pojedynczy moduł ma zamontowane solidne rolki z napędem zapewniające sprawny posuw materiału oraz poprzeczny układ łańcuchów transportowych, który kieruje materiał na lewą, bądź prawą stronę. W zaprezentowanej konfiguracji linii produkcyjnej, stół sortujący służy do rozdziału materiału na prawą stronę, na odbiornik grawitacyjny, oraz na lewą stronę, na przenośnik łańcuchowy, kierujący materiał do obrzynarki EG300. W tym przypadku stół sortujący ma 2,4 m długości, ale istnieje możliwość zbudowania stołu o innych wymiarach, ściśle dopasowanych do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Na końcu linii, zamontowana została obrzynarka do desek EG300, dostępna w ofercie Wood-Mizer z silnikami elektrycznymi 15 kW (20 KM) i 18 kW (25 KM). Obrzynarka może obrabiać deski o maksymalnej grubości 60 mm, za pomocą dwóch tarczy tnących – pierwsza z nich pracuje w stałej pozycji, a druga jest ruchoma i połączona z wskaźnikiem laserowym podającym strumień światła na element w miejscu gdzie wejdzie piłą w materiał. Maszynę łatwo zmienić w wielopiłę, montując na wał maksymalnie do 5 tarcz rozrzynających.

 

 


Konfiguracje linii tartacznych dopasowane do potrzeb każdego klienta

Na linii tartacznej zbudowanej na potrzeby prezentacji online, specjaliści Wood-Mizer rozpoczynają od załadowania kłody na łoże przy użyciu rampy załadowczej. W momencie, gdy kłoda jest już na łożu, operator pozycjonuje ją przy pomocy funkcji hydraulicznych do pierwszego cięcia, wykorzystując rolki obrotowe i obracak łańcuchowy. Następnie, operator uruchamia brzeszczot i włącza korowarkę, tak aby usprawnić działanie brzeszczotu. Po wykonaniu wstępnego cięcia, pierwszy zrzyn zostaje usunięty automatycznie na krótki przenośnik taśmowy i przekazany dalej na stół sortujący. Ponieważ jest to pierwszy zrzyn, operator przekierowuje materiał na prawą stronę, do odbiornika grawitacyjnego. Operacja cięcia powtarza się, ale tym razem, uzyskany materiał to pełnowartościowa deska, która po przekazaniu na stół sortujący trafia na lewą stronę, poprzez przenośnik łańcuchowy, do obrzynarki desek EG300. Dzięki precyzyjnie działającym wskaźnikom laserowym, operator obsługujący obrzynarkę może łatwo kontrolować proces usuwania kory z krawędzi deski.

Dobór maszyn wchodzących w skład linii tartacznej zależy oczywiście od wymagań i oczekiwań klienta, i może wyglądać inaczej niż w prezentowanym zestawieniu. Opisywaną konfigurację można rozbudować, na przykład o dodatkowy przenośnik łańcuchowy przekazujący zrzyny ze stołu sortującego na prawo, do wielopiły dwuwałowej MR200, zwiększając jeszcze bardziej produktywność linii.

Linie tartaczne Wood-Mizer są projektowane z myślą o łatwej rozbudowie w przyszłości, pozwalając przedsiębiorstwom rozwijać się we własnym tempie, stopniowo zwiększając wydajność do poziomu przemysłowego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych dostępnych konfiguracjach linii tartacznych, oraz o tym jak mógłbyś zwiększyć produktywność w Twoim przedsiębiorstwie dzięki linii zaprojektowanej właśnie dla Ciebie – skontaktuj się z najbliższym przedstawicielem handlowym Wood-Mizer.

 

***