Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Przewoźny trak taśmowy Wood-Mizer LT40WIDE do pracy i do odpoczynku

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Jon Scott Lumber Yard

- Przecieranie kłód na moim traku Wood-Mizer to sama przyjemność! To niezwykle relaksujące zajęcie, a nawet terapeutyczne - wyznaje Jon Scott, tartacznik z Nowego Jorku, USA.

Jon Scott zainteresował się drewnem, gdy miał 12 lat. - W szkole średniej nie miałem zajęć typowo warsztatowych, więc obróbki drewna uczyłem się sam. Moja wiedza na ten temat pochodzi z książek. Cały czas uczę się, szukam informacji na internecie i próbuję nowych metod - mówi Jon.

- Dawniej, kiedy byłem w wieku szkolnym, pamiętam, że zakup drewna zawsze był sporym wydatkiem -  mówi Jon. Kilka lat temu udało mu się pozyskać kilka kłód dębu i orzecha. Jon wiedział, jak cenny materiał dla stolarza stanowią takie kłody, więc postanowił zlecić przetarcie ich na drewno konstrukcyjne w pobliskim tartaku. Zdziwił się, kiedy usłyszał ile musi zapłacić za taką usługę. 

- Tartak wycenił tę usługę na 19 tysięcy dolarów! - wyznaje Jon. - Gdybym zamówił gotowe drewno w składzie budowlanym, zapłaciłbym o wiele mniej …

 

 

Po tym doświadczeniu, Jon postanowił przyjrzeć się bliżej tartacznictwu, które potencjalnie pozwoliłoby na oszczędności i dodatkowy dochód. - Miałem okazję zapoznać się z pracą traków taśmowych Wood-Mizer na Targach Stolarskich w New Jersey. Postanowiłem więc kupić traka, aby móc samodzielnie przetwarzać drewno ze swojego gospodarstwa - mówi Jon. - Jestem miłośnikiem wszelkich prac stolarskich, od wytwarzania długopisów z drewna po belki konstrukcyjne i szkielety domów. Wkrótce planuję przejść na emeryturę, ale nie zamierzam rezygnować z aktywnego trybu życia i czerpania przyjemności z mojej pasji. Poza tym, lubię oszczędzać, więc nie znoszę marnowania dobrych kłód.

- Długo rozważałem za i przeciw, aż ostatecznie zdecydowałem się na kupno traka taśmowego. Dzisiaj wiem, że była to dobra decyzja. Trak Wood-Mizer służy mi nie tylko do pracy, ale też do odpoczynku -  stwierdza Jon.

 

 

Jon wybrał trak taśmowy Wood-Mizer LT40WIDE w wersji przewoźnej, z łożem hydraulicznym. Firma Wood-Mizer działa na rynku od przeszło 40 lat i dostarczyła klientom na całym świecie już ponad 100 tysięcy maszyn, z których wiele to legendarny model LT40. Od niedawna, trak LT40 dostępny jest z szerszą głowicą tnącą WIDE, która w przypadku Jona, idealnie spełnia jego potrzeby. Szeroka głowica pozwala na przecieranie kłód o maksymalnej średnicy 84 cm, a hydrauliczny zestaw manewrowania kłodą pozwala na sprawny załadunek, poziomowanie, obracanie i dociskanie kłody na łożu. Pomocne jest też urządzenie Setworks do automatycznej kontroli wysokości cięcia, które, po wprowadzeniu wymaganej grubości deski, samo ustawia pozycję głowicy do kolejnego cięcia. To bardzo użyteczne funkcje traka, dzięki którym Jon z dużą precyzją i łatwością przeciera kłodę na deski. 

Trak LT40WIDE wykorzystywany jest do wyrobu tarcicy na terenie posesji Jona. Ostatnio odnawiał dom, m.in. zbudował ogrodzenie, naprawił uszkodzone drzwi. Inny projekt polegał na przetarciu czereśni, lecz jego rezultat przekroczył wszelkie oczekiwania. - To był pomysł moich przyjaciół, którzy po powrocie z Islandii zapragnęli zbudować małą kapliczkę na farmie. Przyjechałem do nich z moim LT40WIDE i w trzy dni przetarliśmy na tarcicę wymaganą ilość jesionu, czereśni i choiny - wspomina Jon.

 

 

Projekt Kaplicy Trinity Knot został zgłoszony do konkursu Wood-Mizer My Project i zdobył pierwsze miejsce. Budowla została uznana za najlepszą w kategorii „Konstrukcje unikatowe i niezwykłe” – więcej informacji tutaj

- Obecnie pracujemy nad renowacją 36 drewnianych ławek, każda o długości 5 m - opowiada Jon. - Oryginały mają ponad 50 lat i od początku nie były poprawnie wykonane, ponieważ na powierzchni zastosowano fornir topolowy, który nie przyjmuje dobrze bejcy.
Do budowy nowych ławek postanowili wykorzystać kłody jesionu białego, które pozyskano w wyniku działania szkodnika – chrząszcza zwanego kruszczycą złotawką. Przetwarzając to drewno na przedmioty użytkowe, Jon dał mu drugie życie, ponieważ nadal będzie użyteczne dla ludzi. 

- Nigdy nie pomyślałbym, że tartacznictwo tak bardzo przypadnie mi do gustu - przyznaje Jon. - Szczerze mówiąc, więcej satysfakcji sprawia mi obecnie wytwarzanie tarcicy na moim traku niż praca w stolarni. Trak taśmowy Wood-Mizer LT40WIDE to nie tylko narzędzie do realizacji nawet najbardziej wymagających projektów, ale też przyjemność i relaks!

 

 

***