Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Budowa unikalnej drewnianej kaplicy z trakiem Wood-Mizer LT40 WIDE na farmie w USA

Dodane przez Olivia Eaker, Wood-Mizer

Budowa unikalnej drewnianej kaplicy z trakiem Wood-Mizer LT40 WIDE na farmie w USA

- Jestem budowniczym od 40 lat i w ciągu tego czasu zbudowałem wiele ciekawych rzeczy, ale myślę, że ta kaplica to mój najlepszy projekt – mówi Bill Miskiman, właściciel farmy w Connecticut i jeden z konstruktorów unikalnej kaplicy Trinity Knot Chapel
 

Chapel rock wallChapel rock wall

 

Około dziesięciu lat temu Bill Miskiman wraz z żoną Amy Finnegan kupili farmę o powierzchni 7 hektarów w miejscowości New Milford, w stanie Connecticut (USA). - Rodzinna farma Amy znajduje się w Irlandii, dlatego my nazywamy naszą farmę Finnegan's Farm, West - śmieje się Bill.

 

bill and amybill and amy

 

Teren ten był pierwotnie całkowicie zalesiony, więc Bill z czasem wyczyścił go i uporządkował, budując farmę ekologiczną. W międzyczasie udało mu się zgromadzić zapas kłód, gdyż jak sam wyznaje – nie lubi wyrzucać dobrego drewna. 

Inspiracja przyszła podczas podróży Billa i Amy po Islandii. Jako rolnicy interesują się wszystkim, co związane z życiem na farmie w innych miejscach.

 

structurestructure

 

- Zauważyliśmy, że na tej wulkanicznej wyspie na oceanie niemal każda farma ma swoją zadbaną, niewielką kapliczkę.

Zaciekawieni tą tradycją, zaczęli pytać miejscowych i dowiedzieli się, że ze względu na znaczne rozproszenie ludności wiejskiej, oraz dużych odległości pomiędzy gospodarstwami rolnymi, rolnicy budują miejsca kultu bezpośrednio na farmie.

 

BuildBuild

 

- Było to dla nas ogromną inspiracją! Postanowiliśmy więc zbudować na naszej farmie małą kaplicę jako miejsce do dziękowania Bogu za otrzymane błogosławieństwa – mówi Bill. 

 

Inside the ChapelInside the Chapel

 

Po powrocie do Connecticut, Bill opowiedział o swoich planach przyjacielowi Jonowi Scottowi,  który mieszka niespełna godzinę jazdy od ich farmy. Jonowi spodobał się pomysł i wkrótce przybył na farmę ze swoim trakiem przewoźnym Wood-Mizer LT40WIDE, aby rozpocząć projekt.

Przetarcie kłód jesionu, czereśni i jodły na wymagane rozmiary drewna zajęło im nie więcej niż trzy dni. - Oczywiście, musieliśmy trochę pokombinować z drewnem czereśniowym - przyznaje Bill.

 

LT40WideLT40Wide

 

Kilka lat temu, podczas przygotowywania placu do jazdy konnej, Bill i Jon wycięli z posesji kilkadziesiąt drzew czereśni, ze względu na zawartość szkodliwych substancji, które mogłyby zatruć konie i krowy. 
 

weddingwedding

 

Każdy, kto kiedykolwiek przecierał drewno czereśniowe, wie, jakie to trudne zadanie. Drewno jest gęste, a kłody zakrzywione, więc aby je przerobić, operator oprócz dobrej jakości traka, musi mieć spore umiejętności. Na szczęście Jon jest doświadczonym tartacznikiem i posiada traka Wood-Mizer LT40 WIDE. Po kilku dniach pracy, rzemieślnicy mogli nacieszyć się widokiem pięknego drewna czereśniowego, które już niebawem zostanie osadzone na konstrukcji kaplicy. 

 

Trinity ChapelTrinity Chapel

 

- Czereśnia to szczególnie wymagający gatunek, ponieważ drzewa często rosną skręcone, a my potrzebowaliśmy belek i kantówek o dokładnych wymiarach. Niektóre belki pozostały nieobrobione, ponieważ nie miało to wpływa to na wytrzymałość, a ponadto dodało rustykalnego wyglądu, na którym zależało Billowi - wyjaśnia Jon.

- Przyznaję, że gdyby nie mój trak LT40 WIDE, realizacja projektu budowy kaplicy nie byłaby możliwa - mówi Jon.

Starannie ułożone drewno sezonowało się na powietrzu około rok czasu. Następnie do projektu dołączyli dwaj doświadczeni stolarze Scott Keller i Kevin Parsons. 

Obecnie możemy podziwiać otwartą konstrukcję Kaplicy Trinity Knot, w której główne słupy i belki, iglica i podpory ścian są wykonane z czereśni, poziome podpory i obicia z jesionu, a podłoga z orzecha włoskiego.

 

WindowWindow

 

- Materiałem, którego nie wytwarzaliśmy na traku Wood-Mizer były deski jodłowe łączone na pióro-wpust do wykończenia sufitu. Nie miałem wówczas czterostronnej strugarko-frezarki Wood-Mizer do wykonywania tego typu połączeń. Lecz teraz już mam! – wyznaje Jon.  

Antyczne okna ze szkłem witrażowym w kaplicy pochodzą z renowacji posiadłości Tiffany'ego w Greenwich, w stanie Connecticut, a mosiężny dzwon z 1820 roku pozyskali od restauratora dzwonów z Michigan.

 

ChapelChapel

 

Ogólnie rzecz biorąc, kaplica na farmie prezentuje się wspaniale. "Niezwykła i unikalna" to najczęstsza reakcja odwiedzających farmę, zachwyconych projektem i umiejętnościami budowniczych. Kaplica Trinity Knot to wspaniałe miejsce do modlitwy i medytacji, do zwolnienia tempa i odpoczynku, lub do zastanowienia się nad kolejnym ekscytującym projektem.
 

first wedding at chapelfirst wedding at chapel

 

- Mamy już listę wesel na nadchodzące miesiące w Kaplicy Trinity Knot. Myślę, że to dopiero początek! - dumnie mówi Bill.

 

***