Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Gospodarstwa rolne w Niemczech generują wyższe dochody dzięki trakom Wood-Mizer

Gospodarstwa rolne w Niemczech generują wyższe dochody dzięki trakom Wood-Mizer

 

Kolejne pokolenie rolników wkracza w świat tartacznictwa dzięki trakowi taśmowemu Wood-Mizer LT70. To maszyna, która ułatwi pozyskanie drewna do wszelkich napraw w gospodarstwie, a ponadto, stworzy możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Inwestując w sprzęt tartaczny Wood-Mizer, rolnicy mogą dywersyfikować działalność i wykorzystując lokalne drewno, generować zyski również z produkcji tarcicy i świadczenia usług tartacznych. 

Gospodarstwo rolne Andreasa Piehla w niewielkiej miejscowości Barnitz (Niemcy), położonej nad rzeką Łabą, jest miejscem, które jego rodzina pielęgnuje od czterech pokoleń. Rodzina Piehl specjalizuje się w hodowli bydła. Obecnie Andreas ma w stadzie ponad 280 sztuk bydła, lecz nadal planuje rozwój. Gospodarstwo rozciąga się na 160 hektarach i obejmuje łąki, lasy i pola uprawne.

Andreas ukończył szkołę ze specjalizacją w rolnictwie i zdobył niezbędne doświadczenie pracując na innym gospodarstwie. Podczas gdy ojciec Andreasa prowadził gospodarstwo, Andreas szukał sposobów na dywersyfikację ich działalności. W 1996 roku, będąc na targach rolniczych, Andreas dostrzegł potencjał w trakach taśmowych Wood-Mizer. Postanowił zainwestować w benzynowy trak LT40 i zaczął oferować usługi mobilnego przecierania drewna. 

 

 

W 2003 roku gospodarstwo powiększa się o sąsiednią nieruchomość, a Andreas zajmuje się odbudową budynków gospodarczych. Prace budowlane postępują sprawnie głównie dzięki trakowi LT40, na którym Andreas może przecierać kłody pozyskane z własnego lasu. Pozyskiwanie i cięcie własnego drewna okazuje się opłacalnym zajęciem, przynoszącym wiele korzyści. 

Andreas wkrótce modernizuje swój warsztat tartaczny i kupuje traka LT70 z silnikiem elektrycznym. Przyznaje, że mocniejszy i bardziej wydajny trak pozwala mu na lepsze zarządzanie biznesem i daje możliwość dalszego wzrostu. Trak Wood-Mizer LT70 to najmocniejszy sprzęt wśród profesjonalnych maszyn serii LT, a jego wyjątkową cechą jest prędkość cięcia. Wysoka wydajność i precyzja cięcia to zasługa potężnego silnika o mocy 18,5 kW, szybkiej hydrauliki do ładowania kłód oraz elektrycznego posuwu głowicy. Dogodna obsługa traka możliwa jest m.in. dzięki urządzeniu do automatycznego ustawiania wysokości cięcia Setworks, zaawansowanemu układowi smarowania brzeszczotu LubeMizer, elektrycznemu ramieniu brzeszczotu i korowarce. W porównaniu z innymi modelami serii LT, żeliwne koła brzeszczotu mają większą średnicę 600 mm, co pozwala na użycie brzeszczotów o szerokości od 38 do 50 mm, co przyczynia się do zwiększenia prędkości cięcia.

 

 

Trak taśmowy LT70 wykorzystywany jest w przedsiębiorstwie Andreasa najczęściej do produkcji desek i kantówek. Aby deski miały równo wykończone krawędzie i wymaganą szerokość, Andreas stosuje kompaktową obrzynarkę Wood-Mizer EG100

Po wichurach, które wyrządziły wiele szkód w lasach i gospodarstwach rolnych w Niemczech, znacząco wzrosło zapotrzebowanie na usługi tartaczne. Wykorzystując koniunkturę, Andreas postanowił rozszerzyć swoją działalność i założył firmę usługowo-handlową Holzhandel AP. Obecnie wykorzystuje więcej maszyn i narzędzi Wood-Mizer w swojej działności, m.in. maszyny do wyrobu desek tarasowych. Przedsiębiorstwo posiada obecnie znaczący zapas kłód różnych gatunków i produkuje drewno na zamówienie dla klientów indywidualnych i stolarzy.

 

 

Dziś rodzinnym gospodarstwem zajmuje się Andreas, jego żona Anja oraz kilku pracowników. Pomocą służą też ich synowie i rodzice. Andreas ma nadzieję, że jego syn Max przejmie kiedyś przedsiębiorstwo rolno-tartaczne i będzie rozwijał je najlepiej jak potrafi.  

 

 

***