Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Gdy pasja zamienia się w zawód: historia Rasmusa Ströma i jego stolarni w Szwecji

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Gdy pasja zamienia się w zawód: historia Rasmusa Ströma i jego stolarni w Szwecji

 

Jeśli realizujesz swoją pasję w pracy zawodowej, zawsze będziesz pracować z przyjemnością. Będziesz żył swoim marzeniem! Rasmus Ström właśnie tak postrzega swoją pracę w pracowni Ädelsnickaren, w szwedzkim miasteczku Falköping. Na co dzień używa narzędzi marki Wood-Mizer, np. czterostronnej strugarki-frezarki MP260, na której wytwarza wysokiej jakości produkty dla swoich klientów, m.in. podłogi i elewacje z połączeniami na pióro i wpust, meble kuchenne, stoły, elementy wykończenia wnętrz, oraz wiele innych.

Rasmus Ström zawsze chciał pracować z drewnem. Po ukończeniu szkoły średniej o profilu projektowania wyrobów z drewna rozpoczął pracę jako technik budowlany. Przełom nastąpił po 12 latach, kiedy przeniósł się w inne miejsce, aby otworzyć własną działalność stolarską. W swoim warsztacie rzemieślniczym Ädelsnickaren (po szwedzku Znakomity Stolarz) tworzy wysokiej jakości produkty z drewna oraz świadczy usługi stolarskie na rynku lokalnym. 

 

 

– Kiedy zaczynałem kształcić się w szkole o profilu projektowania wyrobów z drewna, byłem jedynym uczniem na roku. Po pewnym czasie dołączyło jeszcze kilku uczniów. Pomimo dużego zapotrzebowania na specjalistyczne produkty z drewna i usługi stolarskie ludzie w tamtych czasach niewiele wiedzieli o tym kierunku – wspomina Rasmus.
Tym, co przyciąga Rasmusa do stolarstwa, jest możliwość przekształcenia drewna w oryginalny produkt końcowy. 

– Kocham drewno przede wszystkim za jego zapach i wzory, które ukazują się, gdy je rozcinasz. Nawet jeśli kłoda, którą właśnie przecierasz, nie wydaje się interesująca, może okazać się idealna do stworzenia czegoś wyjątkowego. Możesz wytworzyć z niej, co tylko sobie wyobrazisz – zauważa Rasmus.

Rasmus wspomina swoje dzieciństwo i pracę z ojcem w niewielkiej drewutni. Od tamtej pory praca z drewnem stała się jego marzeniem. 

 

 

– Czułem, że stolarstwo to moje powołanie, więc zapisałem się na kurs stolarstwa artystycznego i postanowiłem podążać za marzeniami. Robiąc to, co kocham, mogę pracować bez ograniczeń i zawsze będę czerpał z tego radość. Tracę wówczas poczucie czasu i żyję tak, jak chcę! Myślę, że coraz więcej osób przekonuje się do pracy manualnej i doświadcza tego samego – mówi.

Stolarnia Ädelsnickaren korzysta ze sprzętu Wood-Mizer, w tym z czterostronnej strugarki-frezarki MP260 do wytwarzania finalnych produktów z drewna. 

– Na jednej maszynie stolarskiej mogę realizować każdy etap obróbki drewna. Kiedyś, gdy chodziłem do szkoły, było inaczej. Musieliśmy używać różnych dużych i ciężkich maszyn do przeprowadzenia poszczególnych operacji. Dzisiaj nie muszę korzystać z oddzielnej maszyny do strugania, frezowania czy obrzynania. Na strugarce-frezarce MP260 wykonuję wszystkie te prace naraz, ponieważ maszyna MP260 posiada dwie poziome i dwie pionowe głowice tnące, które mogą pracować jednocześnie – wyjaśnia Rasmus. – Co bardzo ważne, ta wszechstronna strugarka-frezarka jest kompaktowa i lekka, więc można ją swobodnie przemieszczać po warsztacie.

Strugarka-frezarka MP260, podobnie jak inne maszyny do finalnej obróbki drewna, jest dobrze znana w Szwecji od początku lat 90. Obecnie, pod nadzorem produkcyjnym i inżynieryjnym firmy Wood-Mizer, maszyny te kontynuują podbój innych rynków europejskich i światowych. Strugarka-frezarka MP260, tak jak inny sprzęt z serii Woodworking (tzn. MP360, MP280, MP220 itp.), posiada żeliwny stół roboczy dla zwiększonej stabilności i trwałości, głowice tnące poziome i boczne do obróbki materiału z kilku stron jednocześnie i oddzielne silniki do efektywnego napędzania głowic tnących. Z szeroką gamą noży prostych i profilowych, głowic tnących oraz innych akcesoriów maszyny Woodworking stanowią niezbędne wyposażenie wielu nowoczesnych warsztatów stolarskich. 

 

 

– Oto typowa deska podłogowa, którą w Szwecji nazywamy råspont. Te deski są używane jako podstawowy element podłogi. Na strugarce-frezarce MP260 wykonuję połączenia na pióro i wpust oraz strugam deski na gładko. Rowki pod deskami zapobiegają ich wypaczaniu. Ogólnie råspont jest szorstki od spodu i gładki od góry, ale mój klient wprowadził lekką modyfikację – wyjaśnia Rasmus.

Rasmus wzbogacił swoją strugarkę-frezarkę MP260 o układ odciągu trocin serii Wood-Mizer MES, aby utrzymać miejsce pracy w czystości. 

– Mam również odciąg trocin od innego producenta, ale nie jest on tak mocny jak ten marki Wood-Mizer – zauważa. – Struganie i szlifowanie dużych blatów z litego dębu, wiązu lub jesionu, zostawiam mojemu koledze z firmy True North Interior, który dysponuje frezarką-szlifierką do dużych płaszczyzn Wood-Mizer MB200 SlabMizer. Jest to maszyna zaprojektowana do wyrównywania i szlifowania dużych powierzchni drewnianych (do 1,4 m szerokości i prawie 4 m długości), które są używane do produkcji stołów z litego drewna, ławek lub różnych elementów meblowych.

– W Szwecji drewno wykorzystuje się do wszystkiego. Większość szwedzkich domów jest drewniana. Moim największym marzeniem jest zbudowanie takiego domu dla siebie. Drewniane domy to również moja pasja ... – kontynuuje Rasmus.

 

 

***