Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Traki Wood-Mizer ratują stare drewno w miastach – relacja ze szczytu klimatycznego COP26 Glasgow 2021

Traki Wood-Mizer ratują stare drewno w miastach – Relacja ze szczytu klimatycznego COP26 Glasgow 2021
02.02.2022

 

W ciągu ostatnich kilku dekad klimat na ziemi uległ zauważalnym zmianom, wywierając znaczący wpływ na środowisko naturalne, nasze najbliższe otoczenie, zdrowie, a nawet styl życia. Silne burze, powodzie i pożary co roku zaskakują mieszkańców różnych zakątków świata, zabierając im domy i dobytek, a zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy, negatywnie wpływa na nasze organizmy. Pomimo tak dotkliwych skutków zmian klimatycznych rządy państw i organizacje międzynarodowe nie ustają w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań klimatycznych.

 

W listopadzie 2021 roku Wielka Brytania miała zaszczyt organizować międzynarodową konferencję klimatyczną, znaną jako COP (Conference of the Parties). Było to już 26. spotkanie klimatyczne nadzorowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ). Szczyt Klimatyczny COP26 odbył się w Glasgow, w Szkocji, i gościł uczestników przybyłych z blisko 200 krajów, m.in. przywódców światowych mocarstw, doradców i przedstawicieli rządów, ekspertów i negocjatorów, ludzi świata biznesu, oraz tysiące zwykłych obywateli. Podczas 13 dni dyskusji i wystąpień uczestnicy spotkania przegłosowali szereg porozumień, które otrzymały nazwę Pakietu Klimatycznego z Glasgow. Pakiet ten zakłada na przykład ograniczenie wycinki lasów, szybszą przesiadkę do aut elektrycznych, bardziej skuteczną ochronę i odbudowę ekosystemów oraz systematyzuje wiele innych tematów istotnych z punktu widzenia przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

 

 

Wood-Mizer, jako producent maszyn do obróbki drewna o zasięgu globalnym, zaopatruje branżę w najnowszy sprzęt i rozwiązania technologiczne, ale również promuje postawy związane z odpowiedzialnym i gospodarnym zarządzaniem zasobami leśnymi. Firma od lat bierze udział w licznych przedsięwzięciach prezentujących sposoby, w jakie traki taśmowe mogą pomóc ludziom budować ekologiczne domy z drewna, rewitalizować tereny zniszczone przez kataklizmy oraz mądrze wykorzystać drewno na obszarach miejskich, które często kończy jako materiał odpadowy. Podczas szczytu klimatycznego COP26 Wood-Mizer zaprezentował swoje najlepsze produkty i metody do przetwarzania kłód na wartościowy materiał budowlany. Wydarzenie to było szansą dla zwykłych ludzi, aby zaznajomić się z produktami Wood-Mizer, zobaczyć traka podczas pracy, dowiedzieć się czegoś o nowoczesnych technologiach obróbki drewna i odkryć potencjał drzemiący w drewnie. Wszystkie pokazy maszyn Wood-Mizer odbywały się na stanowisku Odnawialnych Zasobów Drewna, które było częścią szczytu klimatycznego COP26.

 

 

Uczestnictwo firmy Wood-Mizer na szczycie klimatycznym w Glasgow otrzymało wsparcie ze strony Scotta Francisco, przedsiębiorczego projektanta i architekta, który często angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące pracę z drewnem. Scott jest fanem rozwiązań oferowanych przez Wood-Mizer. Od wielu lat działa aktywnie w branży architektonicznej i ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów związanych z drewnem, np. Pilot Projects, lub Cities4Forests, które mają na celu edukację ludzi na temat rozsądnej gospodarki zasobami drewna. Jego kreatywność i poświęcenie jest nieocenione, jeśli chodzi o budowanie świadomości o odpowiedzialnym korzystaniu z zasobów drewna.

 

 

Równie istotnym wsparciem dla firmy Wood-Mizer podczas wydarzeń COP26 była praca i zaangażowanie szkockiego przedstawiciela Wood-Mizer, współpracującego z biurem firmy na Wyspach Brytyjskich. Keith Threadgall, od wielu lat związany z firmą Wood-Mizer, zajmuje się sprzedażą, obsługą klienta i świadczeniem usług obwoźnego przecierania drewna na terenie Szkocji. Podczas szczytu klimatycznego w Glasgow, Keith zajmował się obsługą traków taśmowych oraz rozmawiał z klientami, którzy z ciekawością obserwowali proces przecierania kłód, zadając przy okazji mnóstwo pytań.

 

 

Dla firmy Wood-Mizer pokaz technologii przerobu drewna podczas szczytu klimatycznego COP26 to doskonała okazja, aby przybliżyć światu temat “rozsądnego wykorzystania drewna na terenach miejskich” (ang. Urban Wood Sustainability). Każdego roku w wielu miastach i miasteczkach tysiące drzew kończy żywot na śmietniku jako odpad, czasami cięty na materiał opałowy, a w najgorszym przypadku gnijący w ziemi, zbędny i nikomu nie potrzebny. Mając na uwadze postępujące zmiany klimatyczne, powinniśmy otoczyć lasy szczególna opieką, opartą na zrównoważonej gospodarce leśnej i odpowiedzialnym wykorzystywaniu drewna, które już jest w użyciu w naszych domach i przestrzeni publicznej. Wood-Mizer wspiera i zachęca lokalne społeczności i przedsiębiorstwa do poszukiwań rozwiązań, które mogą przyczynić się do rozważnego wykorzystywania drewna w przestrzeni publicznej. Pamiętajmy, że dając szansę jednej porzuconej kłodzie przy miejskiej drodze, darujemy życie jednemu drzewu w lesie, które nie zostanie ścięte i będzie mogło nadal rosnąć i produkować dla nas tlen.

 

***