Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Produkty Wood-Mizer uczą odpowiedzialnego wykorzystywania drewna

Produkty Wood-Mizer uczą odpowiedzialnego wykorzystywania drewna
04.10.2022

 

Wood-Mizer to światowej klasy producent maszyn i narzędzi do obróbki drewna, o dużej wrażliwości na tematy związane z ochroną środowiska. Wierzymy, że poprzez rozsądne i odpowiedzialne wykorzystywanie drzew, jesteśmy w stanie ochronić i zabezpieczyć bezcenne tereny leśne dla kolejnych pokoleń. Oferując nowoczesne produkty i technologię do obróbki drewna zgodne z mottem „From Forest to Final Form”, Wood-Mizer przyczynia się do poprawy świadomości społeczeństw na całym świecie na temat odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw natury. Pomarańczowe traki Wood-Mizer często wykorzystywane są do rewitalizacji lasów, parków i terenów zielonych, dając odrzuconym kłodom szansę na nowe życie, a ludziom możliwość zbudowania z drewna czegoś praktycznego. Wood-Mizer wyznaje zasady „gospodarki samowystarczalnej” (ang. circular economy), w której każda pozyskana kłoda wykorzystywana jest odpowiedzialnie, co oznacza, że w przypadku każdej kłody należy dążyć do maksymalizacji uzysku, a odpady, produkowane w ograniczonej ilości, należy traktować jako cenny surowiec, z którego też powstaje wartościowy produkt (biomasa).  

 

 

Coraz więcej przedsiębiorstw i organizacji kieruje się zasadami rozsądnego wykorzystywania zasobów drzewnych, zwiększając swój potencjał oraz wydajność, a zarazem przyczyniając się do ochrony środowiska. 

- Zarządzanie zasobami leśnymi w przemyślany sposób stanowi podstawę silnej gospodarki regionu - przekonuje Alberto Dotta, dyrektor niewielkiego przedsiębiorstwa leśnego we włoskiej dolinie Alta Val di Suza. - Jeśli będziemy mądrze zarządzać lasem, to wszystko to, co nam oferuje – od wartościowego surowca drzewnego do zróżnicowanej fauny i flory leśnej – pozostanie zachowane na wiele pokoleń. W naszym przedsiębiorstwie wykorzystujemy traka Wood-Mizer LT20 do przerobu kłód na drewno, dzięki któremu odnawiamy leśne szlaki, kładki, ogrodzenie itp.

Podczas Szczytu Klimatycznego COP26 w szkockim Glasgow Wood-Mizer przedstawił swoje najpopularniejsze maszyny i sprzęt tartaczny, na którym przeprowadzono szereg demonstracji cięcia. Dla zwiedzających była to okazja, aby nie tylko zobaczyć traka taśmowego w akcji, ale też żeby dowiedzieć się czegoś więcej na temat zaangażowania Wood-Mizera w pomoc przy budowie domów z drewna dla lokalnych społeczności, przy odbudowie lasów zniszczonych po pożarze, albo o przekształcaniu drewna miejskiego w wartościowe przedmioty codziennego użytku. 

- Wood-Mizer wspiera i zachęca lokalne społeczności i przedsiębiorstwa do poszukiwania rozwiązań, które mogą przyczynić się do rozważnego wykorzystywania drewna w przestrzeni publicznej. Pamiętajmy, że dając szansę jednej porzuconej kłodzie przy miejskiej drodze, darujemy życie jednemu drzewu w lesie, które nie zostanie ścięte i będzie mogło produkować dla nas tlen - wyznaje Scott Francisco, autor wielu projektów dotyczących odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów drewna (np. Pilot Projects, Cities4Forests). 

 

 

Przedsiębiorcy, którym zależy na odpowiedzialnym wykorzystaniu drewna w procesie produkcyjnym, sięgają po produkty Wood-Mizer, ponieważ dzięki nim mogą zwiększyć wydajność produkcji i przyczynić się do ochrony środowiska. Stosując oryginalne brzeszczoty wąskotaśmowe Wood-Mizer, użytkownicy mogą uzyskać więcej materiału z każdej kłody, ograniczając zarazem produkcję odpadów. 

- W naszym przedsiębiorstwie kłodę staramy się wykorzystywać w stu procentach, tak aby wytworzyć z niej maksymalnie dużo produktów i zminimalizować ilość odpadów - tłumaczy Gabor Erdelyi, właściciel węgierskiej firmy Hungarian Robinia Group KFT, specjalizującej się w produktach z robinii akacjowej.  

Każdy właściciel maszyny Wood-Mizer staje się w pewnym stopniu promotorem odpowiedzialnej gospodarki drzewnej, któremu zależy na efektywnym wykorzystaniu cennego surowca i ochronie środowiska naturalnego. Rozwiązania techniczne, które pozwalają maszynom Wood-Mizer na neutralność względem środowiska obejmują trzy główne aspekty – zastosowanie brzeszczotów wąskotaśmowych, mobilność traków taśmowych oraz wykorzystanie wydajnych silników do napędu maszyn.  

 

Oryginalne brzeszczoty wąskotaśmowe Wood-Mizer

Wszystkie traki Wood-Mizer wykorzystują brzeszczoty taśmowe wykonane w technologii wąskiego rzazu, co oznacza, że ich grubość wynosi zaledwie 2-3 mm. Niewielkie nacięcie, jakie robi brzeszczot w kłodzie, pozwala na minimalizację produkcji trocin, a zarazem na maksymalizację uzysku z każdej kłody. W praktyce oznacza to, że mniej drzew jest wycinanych w lesie, aby uzyskać taką samą ilość tarcicy. 

Ogólnie rzecz biorąc, proces przecierania drewna wąskimi i cienkimi brzeszczotami taśmowymi nie wymaga dużego zapotrzebowania na energię, w przeciwieństwie do technologii traków ramowych lub pił tarczowych. Regenerację brzeszczotów wąskotaśmowych (ostrzenie i rozwieranie) można wykonywać we własnym zakresie i nie wymaga ona zwiększonego poboru energii elektrycznej. Poprawnie zregenerowany brzeszczot charakteryzuje się wydłużoną żywotnością, co również ma wpływ na środowisko naturalne.

 

 

Mobilność w tartacznictwie 

Traki przewoźne pozwalają użytkownikom na budowę domów z materiałów odnawialnych i przyjaznych środowisku, co znacznie ogranicza zapotrzebowanie na surowce sztuczne, takie jak metale, plastiki i beton. Ponadto poprzez transport traka do miejsca przerobu ogranicza się zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla do atmosfery, gdyż nie ma potrzeby wożenia materiału ciężkim transportem. Trak mobilny przydaje się również w pracach konserwatorskich parków i terenów leśnych, gdzie często powalone lub uszkodzone kłody leżą niewykorzystane wśród drzew. Oczyszczanie lasów z takich kłód to doskonała okazja, aby wspomóc naturę, dając młodym i silnym drzewom szansę na wzrost, oraz aby wytworzyć z porzuconego drewna cenne produkty użytkowe, które będą służyć ludziom wiele lat.

- Pierwsze traki, sprowadzone do Europy w latach 90., stworzyły nowe możliwości przerobu drewna. Pamiętam, że kiedy jeździliśmy do klientów na usługę tartaczną z trakiem zaczepionym z tyłu samochodu, cała okolica schodziła się, żeby zobaczyć nową maszynę podczas pracy. Nawet doświadczeni tartacznicy nie mogli uwierzyć, że rama traka wytrzyma ciężar kłody albo że cienki i wąski brzeszczot będzie w stanie wytworzyć deski z masywnego surowca. Ku ich zdumieniu trak LT40 radził sobie bez problemu z każdą kłodą. Klienci byli zaskoczeni, że z pojedynczej kłody mogliśmy dla nich wytworzyć więcej materiału niż przewidywali. Dla przemysłu, było to coś więcej niż przełom. To była rewolucja! - wspomina Dariusz Kujawa, kierownik Działu Obsługi Klienta z wieloletnim doświadczeniem, który rozpoczynał swoją karierę zawodową w firmie Wood-Mizer na początku lat 90.   

- Drewno, które wykorzystujemy do produkcji, to drewno odpadowe pochodzące z rozbiórki starych budynków gospodarczych lub likwidacji starych sadów owocowych. Dysponując trakiem przewoźnym Wood-Mizer LT15 Mobile, możemy przecierać kłody i konary u klienta. Kiedy przyjeżdżamy na miejsce, musimy tylko zdjąć błotniki, odbezpieczyć głowicę i wypoziomować łoże - tłumaczy Kamil Broda, właściciel polskiej firmy drzewnej OLD Mountains, specjalizującej się w produkcji mebli i przedmiotów codziennego użytku z drewna pochodzącego z recyklingu. 

 

 

Wydajne silniki do traków 

Wszystkie silniki wykorzystywane w trakach Wood-Mizer są znane z wysokiej wydajności, a co za tym idzie, nie zużywają dużo paliwa ani energii elektrycznej. Silniki spalinowe montowane w trakach (np. typ G57 lub D42S) spełniają normy emisji spalin Stage V, a większość silników elektrycznych posiada certyfikat wydajności IE3, co oznacza, że mniej energii jest potrzebne na wygenerowanie tej samej mocy. Ponadto komponenty elektryczne i elektroniczne użyte do budowy modułów maszyn Wood-Mizer są zgodne z dyrektywą RoHS, która ogranicza użycie substancji szkodliwych dla środowiska do minimum w procesie produkcyjnym.  

 

Nowoczesny zakład produkcyjny 

Zlokalizowany w Kole europejski oddział Wood-Mizera nieustannie ulepsza i uaktualnia proces produkcji maszyn, tak aby jego wpływ na środowisko naturalne był neutralny. Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki wykwalifikowanej kadrze pracowniczej, nowoczesnemu parkowi maszynowemu oraz odpowiednim procedurom bezpieczeństwa. Wymogi z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy obejmują m.in. segregację materiałów odpadowych, stosowanie filtrów węglowych w układach wentylacji oraz stosowanie farb i lakierów nieszkodliwych dla środowiska. Ponadto Wood-Mizer współpracuje jedynie z dostawcami i kontrahentami, którzy wdrożyli w swoich zakładach odpowiednią politykę ochrony środowiska.  

 

 

***