Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Podsumowanie roku 2021 w wywiadzie z Dyrektorem Handlowym Wood-Mizer Europe

Podsumowanie roku 2021 w wywiadzie z Dyrektorem Handlowym Wood-Mizer Europe
29.12.2021

Gdy kolejny rok zbliża się ku końcowi, nadchodzi czas na podsumowanie najważniejszych wydarzeń minionych miesięcy oraz nakreślenie planów na przyszłość. W rozmowie z dyrektorem handlowym, panem Krzysztofem Kropidłowskim, dowiemy się co wydarzyło się w firmie Wood-Mizer, jak ocenia kondycję branży drzewnej i w jakim kierunku Wood-Mizer zamierza podążać w roku 2022.

 

Dobiega końca kolejny rok, którego przebieg w dużej mierze warunkował rozwój sytuacji pandemicznej. Pomimo tych trudności, dla branży drzewnej był to dobry rok. Rynek pozytywnie reaguje na wzrastające zapotrzebowanie na surowce i produkty z drewna, czyli tarcicę, palety, meble, itd. Widać to dobrze po czasie realizacji zamówień na produkty Wood-Mizer - terminy realizacji są długie, co jest wynikiem zwiększonego zapotrzebowania na maszyny produkcyjne, aby wytwarzać produkty poszukiwane przez klientów. Konsumenci zdają sobie sprawę z pogłębiającej się inflacji i decydują się na remonty mieszkań, budowę domów oraz inne inwestycje w nieruchomości, ponieważ zależy im na zamianie pieniądza w dobra materialne. „Im szybciej wydasz pieniądze i zrealizujesz swój projekt, tym mniej stracisz na spadku wartości pieniądza,” tłumaczy pan Krzysztof.

 

 

Firma Wood-Mizer nie jest producentem sektora drzewno-meblarskiego, ale jest bardzo ważnym ogniwem dla przedsiębiorców działających w tej branży. „Jesteśmy producentem maszyn, które są potrzebne naszym klientom. Obecnie wykorzystują oni czas na rozbudowę zakładu, unowocześnienie linii produkcyjnych, rozszerzenie parku maszynowego, jednym słowem inwestują teraz, żeby zapewnić sobie lepszą przyszłość,” stwierdza pan Krzysztof.

 

Udany start w 2022

Należy spodziewać się, że rok 2022 będzie udanym rokiem, ale zarazem pełnym wyzwań. Ilości drewna jakie będą dostępne dla branży w przyszłym roku i redukcje systemowe, które pojawiają się na przetargach wywołują dużą niepewność wśród inwestorów. „Z jednej strony zamówień jest dużo, gospodarka ma się cały czas dobrze, lecz inflacja ma wpływ na zyskowność. Dla firm produkcyjnych branży drzewnej, plan działania uzależniony będzie od dostępności surowca. To będzie warunkowało decyzje o rozszerzaniu działalności, zakupie nowych maszyn, czy rekrutacji nowych osób do pracy,” zauważa pan Krzysztof. „Kolejny rok będzie ciekawy, ale zarazem pełen wyzwań. Będzie to kolejna selekcja podmiotów gospodarczych. Dzisiaj trudno stwierdzić ile z nich poradzi sobie w nowych warunkach ekonomicznych.”

 

 

Dla firmy Wood-Mizer, początek nadchodzącego roku powinien być udany, ponieważ już dzisiaj widać to po ilości zamówień czekających na realizację. Dla klientów nie jest to niestety dobra wiadomość, ponieważ okres oczekiwania na maszyny jest dłuższy niż zazwyczaj. Wood-Mizer, jako jedna z niewielu firm z regionu, może pochwalić się rozbudową infrastruktury o nową halę produkcyjno-biurową, którą oddano do użytku w kwietniu tego roku. Wynikiem tej inwestycji było stworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców miasta i okolicy oraz zwiększenie potencjału produkcyjnego i rozwojowo-badawczego firmy. „Pomimo tego, że obecnie przemysł globalnie cierpi na braki w dostawach surowców, to my jako firma poradziliśmy sobie z tą sytuacją bardzo dobrze. Oczywiście, mogłoby to wyglądać jeszcze lepiej, ale w podsumowaniu możemy stwierdzić, że sprostaliśmy zadaniu mądrego zarządzania. Nasze planowanie okazało się na tyle poprawne, że wchodzimy w kolejny rok z bardzo dobrym wynikiem sprzedażowym za rok bieżący i odpowiednio dużym pakietem zamówień na rok 2022,” mówi pan Krzysztof.

 

 

Nowa hala i rozwój organiczny

Plany firmy Wood-Mizer na rok 2022 zakładają rozbudowę zakładu o kolejną halę magazynowo-produkcyjną oraz dalszy wzrost zatrudnienia. Łączna powierzchnia planowanego budynku to około 10 000 m2, z czego 3000 m2 przeznaczone będzie na nowoczesny magazyn z pięcioma rampami załadunkowymi, z regałami wysokiego składowania i wózkami systemowymi. W nowej hali znajdzie się również miejsce na powiększony dział produkcji brzeszczotów oraz miejsce na dział badawczo-rozwojowy.

 

 

Wood-Mizer inwestuje również w rozwój rynków lokalnych na różnych kontynentach. W Azji i Oceanii oraz w Afryce, powstają nowe przedstawicielstwa, dzięki którym firma będzie mogła dotrzeć do lokalnych klientów i oferować im możliwość rozwoju oraz wsparcia technicznego. „Należy brać pod uwagę nowe pakiety klimatyczne i obostrzenia środowiskowe mające na celu kontrolę wycinki lasów i ograniczenie tzw. „gospodarki rabunkowej”. Pojawi się zatem więcej drewna okrągłego lokalnie, a mniej globalnie, co powinno wytworzyć zapotrzebowanie na tych rynkach na przerób drewna. Miejscowi inwestorzy będą zainteresowani kupnem traka taśmowego, a w przyszłości innymi maszynami z oferty Wood-Mizer,” tłumaczy pan Krzysztof. „Wood-Mizer nadal zamierza otwierać nowe przedstawicielstwa i rozwijać się organicznie. Będziemy tam gdzie nikogo jeszcze nie ma!”

 

***