Mistrz Polski w Carvingu jest jednym z nas!

Adrian Jaworski Mistrzem Polski w Carvingu 2021
24.09.2021

Czy wiedzieliście że pracujemy z Mistrzem? Właśnie tak! Pan Adrian Jaworski z działu Montażu Maszyn zdobył tytuł Mistrza Polski 2021 w Carvingu, czyli sztuce rzeźbienia w owocach i warzywach. To wielki zaszczyt i wyróżnienie nie tylko dla pana Adriana, ale również dla naszej firmy, miasta i regionu. Serdecznie gratulujemy!   

 

 

Carving to sztuka tworzenia rzeźb w owocach i warzywach wywodząca się z Dalekiego Wschodu, a dzisiaj popularna również w innych częściach świata, także w Polsce. Najczęściej wykorzystuje się do tego arbuzy, melony lub dynie, na których rzeźbi się specjalnymi nożami różne wizerunki dekoracyjne, które cieszą oko gości zasiadających przy stole. Przepięknie utworzone w ten sposób rzeźby stanowią wyjątkową atrakcję w restauracjach, na bankietach lub podczas uroczystości weselnych.      

 

 

Mistrzostwa Polski w Carvingu odbyły się 18 września 2021 roku w Giżycku i były częścią większej imprezy „Mistrzowie Świata z Ekonomią Społeczną”, na której można było podziwiać siłę strongmanów rywalizujących o Puchar Polski, wziąć udział w Warsztatach Cukierniczych, wesprzeć akcję charytatywną, lub zrobić sobie zdjęcie z prowadzącym Zygmuntem Chajzerem.

 

 

Pan Adrian Jaworski pracuje z firmie Wood-Mizer dopiero od stycznia 2021, ale jego pasja i sukcesy już teraz inspirują i imponują nas niezmiernie. Jego zainteresowanie sztuką rzeźbienia w owocach rozpoczęło się około 10 lat temu w Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Kościelcu, gdzie podpatrywał, uczył się i eksperymentował jak tworzyć te wspaniałe dekoracje. Pan Adrian przyznaje, że aby nauczyć się tej sztuki, należy dużo ćwiczyć, analizować techniki mistrzów, rozmawiać z innymi zawodnikami o swoich doświadczeniach, a przede wszystkim wykazywać dużo chęci do nauki. „Dla mnie carving ma wartość osobistą, gdyż pozwala mi na odpoczynek i oderwanie się od codzienności. Oprócz tego, że carving może przynosić korzyści finansowe, daje też możliwość poznawania ludzi oraz dzielenia się wiedzą i doświadczeniem,” stwierdza pan Adrian.    

 

 

Czy pan Adrian pokusiłby się na stworzenie rzeźby w drewnie, skoro teraz pracuje w firmie związanej z  branżą drzewną? „To byłoby wyzwanie! Ale nie mówię ‘nie’. Musiałbym dowiedzieć się więcej o specyfice pracy z drewnem, zmienić zestaw narzędzi, a cięcia i wydobywanie brył pewnie byłyby podobne …,” mówi pan Adrian.

Tegoroczny tytuł Mistrza Polski jest wspaniałym wyróżnieniem i zasłużoną nagrodą dla pana Adriana, ale jak sam przyznaje, nie zwalnia go w żaden sposób z dalszej pracy nad udoskonalaniem swojego rzemiosła. Już teraz myśli o kolejnych zawodach, tym razem o Mistrzostwach Świata, w czym firma Wood-Mizer życzy mu dużo szczęścia i powodzenia.

 

 

***