Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Budujemy nową halę Wood-Mizer - przegląd wydarzeń z placu budowy w formie pytań i odpowiedzi

Budujemy nową halę Wood-Mizer - przegląd wydarzeń z placu budowy w formie pytań i odpowiedzi
11.04.2024

Na jakim etapie znajduje się obecnie budowa największej hali w historii firmy? W jaki sposób usprawni ona funkcjonowanie przedsiębiorstwa? Jakie działy przeniosą się do nowej lokalizacji? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z rozbudową udziela Grzegorz Laskowski, dyrektor korporacyjny ds. produkcji i inwestycji w firmie Wood-Mizer.

Panie Dyrektorze, czy realizacja inwestycji przebiega zgodnie z planem? Kiedy nowa hala zostanie oddana do użytku? Tak, przebieg realizacji inwestycji jest zgodny z planem. Nie zanotowaliśmy żadnych opóźnień, więc oczekujemy, że budynek wraz z otoczeniem zostanie oddany do użytku we wczesnej jesieni tego roku. Po zakończeniu budowy nastąpi proces przenoszenia różnych działów, który prawdopodobnie zakończy się na przełomie grudnia i stycznia.

 

 

Na jakim etapie obecnie znajdują się prace budowlane? Co udało się zakończyć w ostatnich tygodniach? Mamy szczęście ze względu na sprzyjające pogodowe warunki, co pozwoliło nam zakończyć wiele prac z powodzeniem. Ostatnio ukończyliśmy główne prace na dachu. Biurowce A i B (wschodnia i zachodnia strona) są już oszklone, a obecnie kończymy prace nad stropem na drugim piętrze. Kwiecień jest zaplanowany na wykonanie posadzki wewnątrz hali, co jest kluczowym etapem, aby uniknąć opóźnień. Równocześnie z pracami wewnątrz obiektu prowadzimy prace na zewnątrz, takie jak budowa podbudowy pod kostkę brukową, konstrukcja studzienek teletechnicznych, oraz instalacja oświetlenia zewnętrznego. Aktualnie trwa budowa zbiornika przeciwpożarowego, który będzie połączony z systemem tryskaczy wewnątrz hali. Rozważamy także lokalizację i wygląd pylonu reklamowego, który będzie doskonale widoczny dla kierowców przekraczających wiadukt kolejowy oraz korzystających z obwodnicy północnej miasta, która obecnie znajduje się we wczesnej fazie budowy.

Które wydziały i biura przeniosą się do nowej hali? Jak zostanie zagospodarowana przestrzeń o powierzchni ponad 10 000 metrów kwadratowych? Tak naprawdę, mówimy tu o powierzchni 10 000 m2 przeznaczonej na produkcję i magazyn, oraz dodatkowo 1 200 m2 na biura i pomieszczenia socjalne. To znaczący obszar, biorąc pod uwagę, że dotychczasowa łączna powierzchnia naszych budynków stanowiła niewiele ponad 18 000 m2. W odniesieniu do pytania, do nowej hali przeniesiemy kilka działów. Pierwszym z nim będzie dział produkcji maszyn przemysłowych, który w ostatnich 2 latach bardzo prężnie się rozwija i potrzebuje większej przestrzeni produkcyjnej. Po rozważeniach, zdecydowaliśmy również przenieść dział produkcji brzeszczotów, który ze względu na większą powierzchnię w nowej hali, będzie mógł w przyszłości zwiększyć moce produkcyjne. Ze względu na fakt, że od strony wschodniej hali będzie 5 ramp załadunkowych, jednym z kluczowych działań będzie przeniesienie do nowej hali całej spedycji, czyli magazynu serwisowego, działu wysyłek, marketingu oraz działu sprzedaży krajowej i zagranicznej.

 

 

W jaki sposób nowa hala usprawni działania spedycyjno-logistyczne firmy? Jak będą rozmieszczone punkty wjazdowe dla pojazdów transportowych? Kluczowym celem rozbudowy zakładu o nowy budynek jest poprawa efektywności logistycznej. Do tej pory, załadunki ciężarówek odbywały się przy dwóch rampach, a ruch transportowy przechodził przez główny plac firmy. Jak wcześniej wspomniałem, w nowej hali planujemy wybudować 5 ramp załadunkowych, co spowoduje, że wjazd dla pojazdów ciężkich zostanie zorganizowany od strony ulicy Lendli, czyli blisko od strony wjazdowej, jak i wyjazdowej firmy. Wewnętrzne przejazdy będą możliwe jedynie dla pojazdów lekkich. 

Jakie zmiany planuje się dla działu magazynu? Czy nowy magazyn będzie wyposażony w nowoczesne systemy składowania? Kolejną ważną zmianą będzie przeniesienie magazynu serwisowego do nowej lokalizacji, dając nam zdecydowanie większą powierzchnię magazynowania. Planowane jest wykorzystanie części nowej hali do budowy wysokich regałów, dających możliwość składowania towarów wewnątrz hali do 12 metrów. Pod to, przewidujemy zakup specjalistycznych wózków widłowych, które pozwolą nam na obsługę tak wysokich regałów. Wspomniane możliwości pozwolą nam również wprowadzić oszczędności z tytułu najmu magazynów zewnętrznych. Obok nowej hali znajdzie się również powierzchnia do magazynowania maszyn oczekujących na wysyłkę.

 

 

Czy nowa inwestycja wpłynie na zmiany w procesach produkcji w firmie? Tak, jak wspomniałem wcześniej, nowa inwestycja ma potencjał wpłynąć korzystnie na procesy produkcji w firmie poprzez strategiczne przeniesienie działu produkcji brzeszczotów oraz maszyn przemysłowych do nowej hali. Ten krok umożliwi efektywne wykorzystanie obecnych hal produkcyjnych na zwiększenie produkcji obecnych wyrobów. Warto zauważyć, że firma od pewnego czasu konsekwentnie inwestuje w automatyzację i robotyzację procesów, rozszerzając swój park maszynowy o kolejne roboty spawalnicze, lasery do wycinania blach oraz centra obróbcze. Ta rozwijająca się działalność wymaga większej przestrzeni, której brakuje już w obecnych halach. Co więcej, wraz z rozszerzaniem gamy oferowanych produktów firma dodaje nowe maszyny i urządzenia, co z kolei wymaga dodatkowej przestrzeni montażowej.

Inwestycja ta nie tylko wzmocni zdolności produkcyjne firmy, ale także umożliwi dalszy rozwój i nowe innowacje w zakresie produkcji. Dzięki nowej hali i dostępnemu miejscu firma będzie miała większą elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się wymagań rynkowych oraz szybsze wdrażanie nowych produktów i technologii. To z kolei może przyczynić się do wzmocnienia pozycji firmy na rynku oraz zwiększenia satysfakcji klientów poprzez większą różnorodność i jakość oferowanych produktów.

 

 

Już wkrótce opublikujemy kolejne materiały dotyczące rozbudowy firmy Wood-Mizer, m.in. aktualne informacje o postępach w pracach, wywiady oraz nowe zdjęcia i filmy. Pozostańcie z nami i obserwujcie nas w mediach społecznościowych. Do usłyszenia!

 

***