Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Swedish Homestead: Jak przecierać kłodę – poradnik dla początkujących

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

 

Simeon Fuchs wraz z ojcem Helmutem obsługę swojego piętnastoletniego traka LT40 Hydraulic mają opanowaną do perfekcji. “Chcielibyśmy zademonstrować wam jak prawidłowo przecierać kłody od początku do końca na traku taśmowym, tak żebyście również mogli poczuć się pewnie i komfortowo podczas pracy,” przekonuje Simeon. Na przykładzie jednej kłody, Helmut pokaże wam kilka ulubionych technik cięcia drewna.

Przy użyciu układu załadunku, Helmut unosi kłodę i kładzie ją na łoże traka. Następnie, przy pomocy obracaka, dokładnie ustawia kłodę w pozycji, która będzie najbardziej optymalna do rozpoczęcia cięcia. Do zabezpieczenia kłody na łożu używa zacisków hydraulicznych, a po ponownym i dokładnym zmierzeniu średnicy kłody, ustala w którym miejscu rozpocznie się cięcie. Teraz załącza brzeszczot i uruchamia posuw głowicy. Helmut podąża za głowicą w równym tempie, bacznie przypatrując się pracy wykonywanej przez brzeszczot. W rezultacie otrzymuje gładką i estetyczną powierzchnię świeżo przetartej kłody.  

Simeon sprawnym ruchem usuwa przetarty zrzyn materiału z traka, a Helmut wykorzystuje tą chwilę na wycofanie głowicy do pozycji początkowej i przygotowanie się do kolejnego cięcia. Tuż obok traka gromadzi się sporo trocin, ale mogą one być gromadzone w worku, jeśli tylko głowica traka zostanie podłączona do układu odciągu trocin. „Przekształcenie kłody w czterostronną kantówkę odbywa się znacznie sprawniej, gdy proces przecierania wspomagany jest przez hydrauliczny układ załadunku, docisk centralny, oporki boczne i obracak,” Helmut przyznaje. Tak naprawdę, praca operatora sprowadza się wtedy głównie do poruszania dźwigniami funkcji hydraulicznych traka, zwalniając go z wysiłku fizycznego potrzebnego do załadowania kłody i obracania jej na łożu. To znacznie przyspiesza pracę i podnosi jej wydajność.

W przypadku tej przykładowej kłody, możemy wytworzyć około czterech desek. Po przetarciu, deski wymagają wyrównania brzegów, więc Helmut ustawia je pionowo na łożu, zabezpiecza dociskiem i odcina brzegi desek jednym przejściem brzeszczotu. Uzyskany materiał jest czysty, równy i gotowy do wykorzystania przez klienta.  

 

***