Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Odpowiedni dobór brzeszczotu zwiększa wydajność cięcia na trakach Wood-Mizer

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Założeniem firmy Wood-Mizer jest sprostanie wyzwaniom jakie niesie za sobą produkcja tarcicy. W związku z tym nasi wykwalifikowani specjaliści nieustannie pracują nad rozwojem i udoskonalaniem oferowanych produktów. Wood-Mizer produkuje obecnie brzeszczoty w ponad 100 kombinacjach opartych na różnorodnym profilu, podziałce zębów, gatunku stali, a także szerokości i grubości oferowanych ostrzy. Dzięki temu możliwe jest zaspokojenie potrzeb wszystkich klientów, bez względu na to z jakim drewnem zamierzają pracować. Produkcja brzeszczotów Wood-Mizer odbywa się w Kole, gdzie znajduje się europejska siedziba firmy. Nad jej prawidłowym procesem czuwa system komputerowy oraz laboratorium, w którym dokonywany jest szereg badań gwarantujący najwyższą jakość naszych produktów.

 

 

Od 2019 roku wszystkie brzeszczoty produkowane przez Wood-Mizer znakowane są za pomocą nowoczesnego lasera przemysłowego, który zastąpił dotychczas używany numerator punktowy. Użycie nowej laserowej metody oznakowywania ułatwia wszystkim odbiorcom rozpoznanie poszczególnych parametrów brzeszczotów. Posiadany przez Wood-Mizer certyfikat ISO 9001:2015 potwierdza, że na każdym etapie produkcji brzeszczotów stosowane są rygorystyczne procedury zapewniające najwyższą jakość produktu końcowego.

 

 

W szerokiej gamie produktów Wood-Mizer znajdują się następujące typy brzeszczotów:

- RazorTIP wykonany ze stali wysokostopowej z utwardzonym stellitowym wierzchołkiem zęba. Brzeszczot ten przeznaczony jest do pracy w najtrudniejszych warunkach. Z łatwością przeciera drewno tropikalne, suche oraz wszystkie inne trudno obrabialne gatunki.

- BiMETAL to brzeszczot wyprodukowany ze stali wysokostopowej z wierzchołkiem zęba wykonanym z bardzo twardego gatunku stali szybkotnącej. Charakteryzuje się dużą elastycznością, pozostając przy tym ostry znacznie dłużej niż inne brzeszczoty wykonane ze stali wysokostopowych i węglowych. Ten typ brzeszczotu doskonale sprawdza się podczas pracy w wielu gatunkach, a szczególnie nadaje się do przecierania drewna twardego.

- MaxFLEX wykonany jest ze stali wysokostopowej. Ten starannie dobrany przez technologów Wood-Mizer materiał cechuje się najwyższą specyfikacją materiałową w tym segmencie. Dzięki temu brzeszczoty MaxFlex charakteryzują się wysoką wytrzymałością zmęczeniową. Zachowują przy tym bardzo dobre parametry cięcia przez długi okres pracy, gwarantując tym samym większą wydajność oraz wysoką dokładność.

- DoubleHARD podobnie jak powyższe typy brzeszczotów wykonany jest ze stali wysokostopowej. Dzięki hartowaniu indukcyjnemu zębów brzeszczot pozostaje ostry dwukrotnie dłużej niż ostrza wykonane ze stali węglowej. Doskonale nadaje się do pracy w różnych gatunkach, począwszy od drewna miękkiego po twarde.

- SilverTIP to brzeszczot wykonany ze stali węglowej o wyższej zawartości węgla. Ten typ brzeszczotu wymaga częstszego ostrzenia niż brzeszczoty wykonane ze stali wysokostopowej. Brzeszczoty SilverTIP bardzo dobrze sprawują się w trakach serii LT, jak również wszystkich rozrzynarkach poziomych typu HR. Rekomendowane są do przecierana kłód o mniejszej średnicy.

- StartCUT (NOWOŚĆ) to kolejny typ brzeszczotów w ofercie Wood-Mizer, który wykonany jest ze stali węglowej. Brzeszczoty StartCUT produkowane są z dbałością o najwyższą jakość przy utrzymaniu niskiego poziomu kosztów. Dzięki temu jest to obecnie najbardziej przystępny cenowo typ brzeszczotu w ofercie Wood-Mizer.

 

 

Umiejętny dobór narzędzia przekłada się na efektywność pracy. Należy również pamiętać o tym, że prawidłowa eksploatacja brzeszczotu zapewnia wydłużenie jego żywotności i uzyskanie wysokiej jakości przecieranego materiału. Podstawową praktyką jest regeneracja brzeszczotu, która odbywa się poprzez regularne ostrzenie i szrankowanie. Podczas procesu cięcia istotną rolę odgrywa także smarowanie brzeszczotu pomagające utrzymać ostrze w czystości. Warto również pamiętać o zanieczyszczeniach występujących w przecieranym drewnie. Ich eliminację umożliwia używanie korowarki, która redukuje destrukcyjny wpływ piasku i kamieni na kondycję brzeszczotu. To właśnie dobra praktyka, która poparta jest regularnością, dbaniem o sprawdzanie i wymianę części zamiennych traka pozwala na zwiększenie wydajności cięcia.

 


 

Przy doborze rodzaju brzeszczotu, który będzie odpowiedni do specyfiki obrabianego drewna warto również skorzystać z konsultacji ze specjalistami. Na terenie całej Polski tartacznicy mogą zaczerpnąć porad u doradców handlowych firmy Wood-Mizer. Bogate doświadczenie, wiedza i bezpośrednia dostępność produktów, jest ceniona przez klientów marki.