Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

PORADNIK Wood-Mizer | Jak wymienić brzeszczot?

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

 

Poradnik Wood-Mizer to seria filmów instruktażowych zawierających najistotniejsze porady dotyczące obsługi maszyn. Niezależnie od tego czy jesteś profesjonalnym tartacznikiem czy hobbystą, dzięki wskazówkom specjalistów Wood-Mizer rozwiniesz i udoskonalisz swoją wiedzę.

 

Montaż brzeszczotu to jedno z podstawowych zadań każdego operatora traka. Stosowanie się do poniższych zasad umożliwia prawidłową, szybką i bezpieczną instalację ostrza:

1. Przed przystąpieniem do wymiany brzeszczotu użyj wyłącznika głównego do odłączenia zasilania maszyny.

2. Przesuń ramię prowadnika piły całkowicie w kierunku od maszyny.

3. Otwórz osłony kół pasowych, na których znajduje się brzeszczot.

 

 

4. Zwolnij naciąg brzeszczotu operując pokrętłem śruby napinającej do momentu aż koło prowadzące piłę cofnie się umożliwiając zdjęcie ostrza.

5. Zdejmij brzeszczot znajdujący się na kołach prowadzących oraz załóż nowy.

6. Zakładając brzeszczot zwróć uwagę, aby jego zęby były zwrócone we właściwym kierunku. Zęby części tnącej piły powinny być zwrócone w stronę wylotu trocin.

7. Brzeszczot o szerokości 1 1/4" należy ustawić na kołach prowadzących w taki sposób, aby dno wrębu pomiędzy jego zębami wystawało poza przednią krawędź koła i znajdowało się od tej krawędzi w odległości 3 mm. Dla brzeszczotów o szerokości 1 1/2" odległość ta wynosi 4,5 mm.

8. Zamknij osłonę.

9. Wykonaj naciąg brzeszczotu. Dbanie o jego prawidłowe parametry naciągu wydłuża żywotność ostrza. Dopuszczalny zakres naciągu określony jest w instrukcji traka i zależy od rodzaju brzeszczotu.

 

 

Podczas procesu cięcia warto pamiętać aby czas pracy brzeszczotu nie przekraczał 2 godzin. Po zakończeniu pracy maszyny, naciąg piły powinien zostać zwolniony.

Regularne stosowanie się do porad specjalistów Wood-Mizer nie tylko zwiększy czas eksploatacji brzeszczotu, ale także przełoży się na dokładność cięcia.