Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Jak przechowywać brzeszczoty do traka

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

 

Przechowywanie brzeszczotów to ważne zagadnienie, gdyż ewentualne zaniedbania mogą prowadzić do uszkodzeń i mogą odbić się na wydajności przecierania drewna. W tym artykule przedstawiamy kilka  wskazówek i zaleceń odnośnie najlepszych praktyk przechowywania brzeszczotów. Nie lekceważ ich, a przekonasz się, że Twoje brzeszczoty zawsze wykonają dobrą robotę! 

  • Przechowuj brzeszczoty w czystym i suchym miejscu. 
  • Zapisuj czarnym flamastrem na powierzchni brzeszczotu ważne informacje – datę ostatniego użycia, typ brzeszczotu, pozostałą żywotność, itp.

 

44

 

  • Upewnij się, że brzeszczot nie poluzuje się z czasem, dobrze zabezpieczając go drutem lub opaską zaciskową. 

 

22

 

  • Nie składuj brzeszczotów bezpośrednio jeden na drugim, gdyż może to stępić wierzchołki zębów i zmienić ich rozwarcie. 
  • Możesz kłaść brzeszczoty bezpośrednio jeden na drugim, ale tylko gdy stykają się spodami. Stosuj przekładki pomiędzy kompletami tak ułożonych brzeszczotów. Nie pozwól, żeby brzeszczoty stykały się wierzchołkami zębów.

 

66
77

 

  • Jeśli będziesz przechowywał brzeszczoty przez dłuższy okres czasu, upewnij się, że są suche i zabezpiecz powierzchnię cienką warstwą oleju. 
  • Po dłuższym okresie przechowywania, na powierzchni brzeszczotów może pojawić się rdza. Nie ma potrzebny usuwania jej przed rozpoczęciem cięcia. Rdza na powierzchni brzeszczotu nie wpływa na jakość cięcia i z chwilą rozpoczęcia pracy zostanie usunięta przez płyn chłodząco-czyszczący oraz wilgoć w drewnie. Jednakże przed rozpoczęciem ostrzenia lub rozwierania brzeszczotu, należy spróbować usunąć rdzę z powierzchni, stosując środek antykorozyjny WD40, silikon lub środek czyszczący do hamulców oraz szmatkę, ewentualnie gąbkę ścierną. Nie zaleca się zanurzać brzeszczotów w oleju napędowym, nafcie lub innych szkodliwych dla środowiska substancjach.

 

***