Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Swedish Homestead: Jak wycinać drzewa poprawnie i bezpiecznie

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

 

Istnieje wiele sprawdzonych metod wycinania drzew. W Szwecji, młodzi tartacznicy cenią sobie wiedzę i doświadczenie starszych leśników. Simeon nie jest wyjątkiem. Wykonując tę pracę od lat, Simeon wypracował swój własny warsztat wycinania drzew opierając się na wskazówkach starszych drwali, od których uczył się tego rzemiosła.

“Jestem przekonany o konieczności stosowania odpowiednich zabezpieczeń,” stwierdza Simeon. To co najważniejsze podczas wycinki drzewa to wiedza i sprzęt, który zapewni bezpieczeństwo. Nawet dla doświadczonego tartacznika, praca z piłą łańcuchową zawsze będzie stanowić pewne ryzyko. Chociaż techniki ścinania drzewa są różne, to odpowiedni sprzęt zabezpieczający głowę, słuch, wzrok i ręce, zawsze stanowi podstawę wycinki leśnej.

Simeon nosi w pracy buty i spodnie wykonane z materiału odpornego na uszkodzenie ostrym narzędziem, oraz kamizelkę odblaskową, dzięki której jest dobrze widoczny w lesie. Wbrew różnym opiniom o odzieży ochronnej, Simeon przekonuje, że buty i spodnie tego typu są lekkie i wygodne podczas chodzenia. Kolejnym ważnym elementem sprzętu ochronnego tartacznika jest kask i pas na narzędzia. Na pasku Simeon’a jest zawsze miejsce na miarkę, kliny i siekierę.

Do wycinania drzew, Simeon używa piły łańcuchowej Stihl MS360. Aby określić kierunek upadku drzewa, Simeon robi najpierw nacięcie na pniu. To wcięcie u dołu pnia skierowane jest ku palikowi, który wbija się w ziemię, aby dobrze wyobrazić sobie gdzie dokładnie upadnie drzewo.

Rękojeść piły łańcuchowej pomaga Simeon’owi ustalić punkt przyłożenia piły. “Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez mniej doświadczonych tartaczników podczas rozpoczynania cięcia, jest zbyt wysoko przyłożona piła łańcuchowa,” wyjaśnia Simeon. „Zbyt wysoko rozpoczęte cięcie spowoduje, że niestety zmarnujemy zbyt dużo cennego materiału na pniu.”

Po wykonaniu nacięcia w najniższym możliwym punkcie pnia, Simeon podcina pilarką łańcuchową pień dookoła. Następnie, wbija dwa kliny po przeciwnej stronie nacięcia, tak aby nakierować drzewo na właściwy tor upadku. Kontynuując podcinanie drzewa piłą, Simeon wbija kliny coraz głębiej. Gdy kliny są całkowicie wbite w pień, drzewo zaczyna powoli upadać na ziemię. Simeon odsuwa się na bezpieczną odległość i obserwuje jak potężna kłoda ląduje dokładnie przy paliku wbitym wcześniej w ziemię. Powalona kłoda wymaga teraz okrzesania, a więc odcięcia gałęzi i przycięcia na wymaganą długość. Kiedy operacja wycięcia drzewa zostaje zakończona sukcesem, tak przygotowaną kłodę można załadować na traka i rozpocząć produkcję tarcicy.

 

Więcej filmów z serii Swedish Homestead:

Jak obsługiwać traka taśmowego w zimowy dzień - How to Operate a Wood-Mizer Sawmill Outdoors in the Winter

Jak wycinać obumarłe drzewa - How to Harvest Dead Trees

Jak przecierać kłodę - poradnik od A do Z - How to Sawmill a Log from Start to Finish

Jak zarządzać zasobami leśnymi - How to Manage a Forest

Jak poprawnie obsługiwać traka taśmowego - How to Operate a Successful Sawmill

Jak sfinansować zakup wymarzonego traka - How to Afford Your Dream Sawmill

 

***