Jak wyregulować ramię prowadnika brzeszczotu – instrukcje i wskazówki

Prawidłowa regulacja ramienia prowadnika brzeszczotu to kluczowy element zapewniający stabilne, precyzyjne i równe cięcie na traku taśmowym. W tym artykule przedstawiamy szczegółowe instrukcje dotyczące regulacji prowadnika brzeszczotu w modelu LT40 produkowanym od 2021 roku, a także wskazówki dotyczące konserwacji i unikania typowych problemów. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem, który pomoże zoptymalizować pracę Twojego traka!

Głównym zadaniem ramienia prowadnika brzeszczotu jest stabilizacja brzeszczotu podczas cięcia. Konstrukcja głowicy tnącej zakłada, że jedna rolka prowadząca brzeszczot jest nieruchoma, a druga zamocowana jest na ramieniu prowadnika, który dosuwa ją lub odsuwa od kłody. Dzięki temu, użytkownik reguluje szerokość między rolkami prowadzącymi brzeszczot podczas cięcia, w zależności od szerokości obrabianego materiału.

Należy pamiętać o tym, że podczas cięcia rolka powinna być blisko kłody, najlepiej w odległości 5-10 cm. Operator kontroluje odległość rolki z  poziomu pulpitu, przy pomocy przełącznika. 

 

Ramię prowadnika brzeszczotu po modyfikacji w 2021 roku [LT40 i LT70]

 

Nowy typ prowadnika ma też zastosowanie w traku LT40WIDE oraz LT70 ze standardową i szeroką głowicą. Nowe, zmodyfikowane ramię charakteryzuje się wzmocnioną konstrukcją i łatwą regulacją. Podstawa mocowania prowadnika do głowicy jest gruba i solidna, prowadnik zbudowany jest na bazie pręta kwadratowego, śruby regulacyjne są łatwo dostępne, silnik elektryczny jest zamontowany pionowo, rolki ramienia prowadnika są ustawione w pozycji poziomej.

Zaletą nowego rozwiązania jest ułatwiona regulacja. Użytkownik ma teraz łatwy dostęp do śrub regulacyjnych w poziomie i w pionie. Przed rozpoczęciem regulacji, należy poluzować śrubę zabezpieczającą podstawę mocowania prowadnika do głowicy, a po zakończeniu regulacji, należy ją dokręcić. Następnie, użytkownik przystępuje do regulacji prowadnika.  

Ważne! Prowadnik musi zawsze poruszać się równolegle do piły w obu płaszczyznach. W przeciwnym razie, będzie to skutkowało to problemami z dokładnością cięcia, przedwczesnym zużyciem rolek prowadzących i zużyciem brzeszczotu. 

 

Śruba zabezpieczająca płytę regulacyjną

 

Jak wyregulować ramię prowadnika brzeszczotu:

1.    Przed rozpoczęciem regulacji ramienia prowadnika należy poluzować rolki prowadzące brzeszczot. Rolki nie mogą wywierać nacisku na brzeszczot. 

2.    Następnie należy założyć brzeszczot i go naciągnąć. To ważne, żeby prowadnik regulować względem naciągniętego brzeszczotu. Brzeszczot wyznacza poziom bazowy, od którego zaczynamy pomiary.

3.    Regulacja pionowa: Dosuwamy rolki do siebie. Powinny znajdować się na tym samym poziomie. Mierzymy odległość pomiędzy brzeszczotem i nieruchomą rolką prowadzącą brzeszczot, oraz analogicznie, rolką ruchomą. Odległość ta powinna być taka sama po obu stronach. Czynność tą powtarzamy na rozsuniętym prowadniku. Odległość też powinna być taka sama.

Jeśli są wartości są różne, należy dokonać regulacji. Najpierw poluzować dolną śrubę zabezpieczającą, następnie użyć śrub do regulacji poziomej. Dokręcić dolną śrubę zabezpieczającą.

 

Regulacja prowadnika w pionie - 2 śruby

 

4.    Regulacja pozioma: Mierzymy najpierw odległość brzeszczotu od kołnierza rolki prowadzącej brzeszczot po stronie pasywnej (nieruchomej). Powinna ona wynieść 3-4 mm.  Taką samą odległość powinniśmy uzyskać na rolce ruchomej, gdy dosuniemy prowadnik do wewnątrz, tzn. dosuniemy rolki do siebie, oraz gdy rozsuniemy prowadnik na zewnątrz.

Jeśli są wartości są różne, należy dokonać regulacji. Najpierw poluzować dolną śrubę zabezpieczającą, następnie użyć śrub do regulacji pionowej. Dokręcić dolną śrubę zabezpieczającą.  

Uwaga! Należy zadbać o to, aby odległość między kołnierzem rolki prowadzącej i krawędzią brzeszczotu nie była mniejsza niż 3 mm. Jeśli krawędź brzeszczotu będzie ocierał o kołnierz, doprowadzi to do falowania lub pękania brzeszczotu.  

 

Regulacja prowadnika w poziomie - 2 śruby

 

5.     Rolki prowadzące ramię prowadnika ulegają zużyciu podczas eksploatacji, dlatego należy je sprawdzać i regulować systematycznie. W tym celu należy użyć śrub regulacyjnych. Luzy mogą powstać również np. od uderzenia prowadnikiem w kłodę podczas wycofywania lub dojeżdżania głowicą do kłody. 

Kolejnym czynnikiem mającym negatywny wpływ na prawidłową pracę rolek prowadnika są zanieczyszczenia, m.in. lód, piasek, żywica, trociny, które należy systematycznie usuwać z rolek. Regularnej kontroli podlega również pręt prowadnika, który należy utrzymywać w czystości. 

Ramię prowadnika brzeszczotu napędzane jest silnikiem elektrycznym 12V silnika. Regularnej kontroli powinny podlegać szczotki tego silnika. 

 

Regulacja docisku rolek prowadnika – 2 śruby

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem Wood-Mizer lub z Działem Obsługi Klienta.

 

***

 

Zapisz się do newslettera
Otrzymuj informacje o ofertach specjalnych, nowych produktach oraz wystawach pocztą elektroniczną!