Pilarka łańcuchowa czy trak taśmowy? Porównanie, które pomoże Ci dokonać właściwego wyboru

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Właściciele małych posiadłości i rolnicy potrzebują czasami przetrzeć jedną lub dwie kłody na deski do projektów takich jak naprawa ogrodzeń czy budowa szop. Ponieważ przecinanie drewna jest dla nich stosunkowo prostym i sporadycznym zadaniem, koniecznym tylko do usunięcia starego drzewa z posesji lub uprzątnięcia zalegających konarów po wichurze, najprostszym rozwiązaniem może być wykorzystanie istniejącej piły łańcuchowej wraz z akcesoriami do poziomego cięcia kłód. Przyjrzyjmy się i porównajmy cechy kompaktowego traka taśmowego i pilarki łańcuchowej na stelażu, omawiając ich mocne i słabe strony.

 

Pilarka łańcuchowa a trak taśmowy 

Wood-Mizer LX50START to idealny przykład traka taśmowego, najmniejszego i najbardziej przystępnego cenowo modelu w gamie traków Wood-Mizer. Do cięcia kłody, wykorzystuje się w nim brzeszczot wąskotaśmowy poruszający się na kołach osadzonych w głowicy tnącej, która przesuwana jest wzdłuż ramy traka. W ten sposób operator wytwarza deski, kantówki lub bele. 

W pilarce łańcuchowej na stelażu, częścią roboczą jest piła łańcuchowa, zamontowana na wózku prowadnicy w poziomej pozycji i przesuwana wzdłuż kłody po szynie (prowadnicy). Operator ręcznie przesuwając piłę wzdłuż kłody przecina ją na deski lub kantówki. 

 

 

Główną funkcją traka taśmowego jest przecieranie kłody na tarcicę w pozycji poziomej, podczas gdy pilarka łańcuchowa opracowana została z myślą o cięciu poprzecznym, czyli do ścinania i przycinania drzew, przygotowywania drewna opałowego, itd. 

 

1.    Wysokość łoża nad ziemią 

Trak taśmowy Wood-Mizer LX50START cechuje się nisko osadzonym łożem, co umożliwia dość łatwe przetoczenie kłody z ziemi na łoże przy pomocy obracaka. W przeciwieństwie, pilarka łańcuchowa osadzona na stelażu umieszczona jest wysoko nad ziemią, ograniczając wagę i rozmiar kłody, którą chcemy przecierać. Załadunek kłody na ramę jest wówczas pracochłonny i czasochłonny.

 

 

2.    Ograniczenia średnicy kłody

Trak taśmowy oferuje większe możliwości przecierania kłód o dużej średnicy. Najbardziej kompaktowy trak Wood-Mizer LX50START może ciąć kłody o średnicy do 66 cm, podczas gdy większość pilarek łańcuchowych może ciąć kłody o dużo mniejszej średnicy ze względu na ograniczoną długość prowadnicy  łańcucha. Długość cięcia zależy od długości toru szynowego, który w obu metodach może być zwiększany przez dołączanie segmentów ramy. Jednakże, trak taśmowy zapewnia wysoką precyzję na całej długości cięcia. Pilarka łańcuchowa na stelażu sprawdza się lepiej przy cięciu krótkich kłód o niewielkiej średnicy. 

 

 

3.    Grubość rzazu i odpady

Rzaz, czyli szczelina pozostawiana przez brzeszczot, w przypadku traka taśmowego nie przekracza 2 mm.  Zasadniczo jest to technologia ekologiczna, gdyż przy użyciu takiego brzeszczotu użytkownik jest w stanie wyprodukować więcej desek z pojedynczej kłody, przy ograniczonej ilości trocin. Pilarka łańcuchowa na stelażu wytwarza szczelinę o grubości minimum 5 mm, a więc operator wytworzy mniej desek, lecz więcej trocin. 

 

 

4.    Moc silnika

Trak taśmowy LX50START jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 4 kW, opcjonalnie silnik benzynowy Kohler o mocy 9 KM. Większość standardowych pilarek łańcuchowych ma słabsze silniki i nie jest przeznaczona do pracy ciągłej.

 

 

5.    Przecieranie suchego materiału

Trak taśmowy przystosowany jest do cięcia rozmaitych gatunków i rodzajów drewna, w tym miękkiego i twardego, włóknistego i żywicznego, twardych gatunków tropikalnych, oraz drewna suchego. Pilarki  łańcuchowe przeznaczone są głównie do wycinki drzew w lasach i ogrodach, a im bardziej suchy i gęsty materiał, tym trudniej jest go ciąć pilarką łańcuchową.

 

6.    Jakość powierzchni cięcia

Trak taśmowy wytwarza gładkie i dokładne cięcie, podczas gdy pilarka łańcuchowa daje szorstką i nierównomierną powierzchnię. Deski wykonane na traku taśmowym mogą być stosowane bez dalszej obróbki do zewnętrznych konstrukcji takich jak ogrodzenia, szopy i stodoły. Jednak do zastosowań wewnętrznych, mebli, okien i podłóg, deski muszą być strugane. Dokładne cięcie na traku taśmowym powoduje zmniejszenie strat podczas strugania, co oznacza, że mniej drewna jest przekształcane w wióry, a noże strugarskie pozostają ostre na dłużej. 

 

 

7.    Ergonomia i komfort użytkowania

Pilarka łańcuchowa generuje więcej hałasu i wibracji niż trak taśmowy. Ponadto, przecieranie kłód na traku taśmowym jest wygodniejsze niż przy pomocy pilarki łańcuchowej na stelażu.  

 

 

8.    Waga i wymiary traka taśmowego 

Pilarka łańcuchowa i wszystkie dodatkowe akcesoria do cięcia poziomego są lekkie, więc mogą być łatwo załadowane do bagażnika samochodu, przewiezione do lasu, zmontowane na miejscu i używane bezpośrednio w lesie. Po pracy zestaw jest demontowany i przechowywany w garażu, gdzie zajmuje mało miejsca.

Wood-Mizer jest producentem traków taśmowych na kołach, które również mogą być przewożone do lasu lub na miejsce pracy. W przypadku traków stacjonarnych, m.in. LX50START, właściciel otrzymuje je z fabryki rozmontowane na palecie, a następnie montuje je samodzielnie zgodnie z instrukcjami i ustawia w garażu lub pod zadaszeniem. 

 

 

Trak taśmowy zajmuje więcej miejsca, gdy nie jest używany. Jednak większa waga maszyny jest jej zaletą, ponieważ pozwala na precyzyjne cięcie dużych i ciężkich kłód.

 

 

 

Co jest bardziej opłacalne – pilarka łańcuchowa czy trak taśmowy?

Podstawowym zastosowaniem pilarki łańcuchowej jest przecinanie poprzeczne kłód i konarów, a nie cięcie wzdłużne. Pomimo tego, użytkownicy decydują się na to nietypowe zastosowanie. Głównym powodem, którym sugerują się jest cena.

„Potrzebujemy tylko przepiłować kilka kłód, a mamy już pilarkę łańcuchową,” tak właśnie uzasadniają potrzebę. W tym przypadku potrzebują jedynie zakupić szyny i wózek do posiadanej pilarki łańcuchowej.

Wood-Mizer rozumie potrzeby takich użytkowników, dlatego firma podjęła starania, aby stworzyć kompaktowy trak taśmowy w najniższej cenie na rynku.

Inżynierowie Wood-Mizer dołożyli wszelkich starań, aby stworzony przez nich trak budżetowy zachował wysoką jakość cięcia i niezawodność działania. W ten sposób powstały modele traków taśmowych LX50START i LX50SUPER, które mogą konkurować ceną z zestawami stelaży do pilarek łańcuchowych o zbliżonej szerokości i długości cięcia. 

Odwiedź teraz sklep internetowy Wood-Mizer, aby sprawdzić ceny maszyn LX50.

Obejrzyj film (link), na którym nasz ekspert Klaus Longmuss z oddziału Wood-Mizer Niemcy, porównuje dwa modele tartaków Wood-Mizer, LX50START i LX50SUPER, i wyjaśnia ich cechy. Film jest wyposażony w napisy, które można automatycznie przetłumaczyć na Twój język. Aby to zrobić, kliknij ikonę Ustawienia w prawym dolnym rogu filmu, naciśnij „Tłumacz napisy” i wybierz swój język.

 

 

 

Dlaczego pilarka łańcuchowa jest niezbędna w gospodarstwie domowym

Zestawienie traka taśmowego i pilarki łańcuchowej byłoby niekompletne bez podkreślenia ważnej różnicy – traki taśmowe zostały zaprojektowane wyłącznie do przecierania kłód, podczas gdy pilarki łańcuchowe są narzędziem wielofunkcyjnym, których używa się do przycinania krzewów, cięcia kłód na drewno opałowe, ścinania drzew itp. Dlatego niemal każdy właściciel traka Wood-Mizer ma również pod ręką pilarkę łańcuchową i używa jej jako pomocniczego narzędzia w swojej pracy z drewnem.

 

 

Jak trak taśmowy może zmienić Twoje życie

Korzyścią posiadania traka taśmowego jest szybki zwrot inwestycji, a nawet możliwość rozwinięcia własnej działalności gospodarczej. To dobra wiadomość dla tych, którzy cenią sobie niezależność i pracę na świeżym powietrzu zamiast w biurze. 

 

Hobby, które się opłaca

Jeśli stolarstwo to Twoje hobby, wytwarzanie tarcicy na traku taśmowym przyniesie Ci nie tylko satysfakcję, ale także dochód. Posiadając traka taśmowego będziesz mógł świadczyć usługi tartaczne i wysokiej jakości drewno dla okolicznych klientów. 

 

 

Zajęcie na emeryturze

Jeśli chcesz pozostać aktywny na emeryturze, a praca z drewnem jest w kręgu Twoich zainteresowań, powinieneś rozważyć kupno traka z hydrauliką do załadunku kłód. Obsługa takiej maszyny jest wygodniejsza, ponieważ wszystkie manipulacje z ciężką kłodą wykonuje się z konsoli operatora. 

 

 

Narzędzie do prac wokół domu i sąsiedzka pomoc 

Trak taśmowy to świetny sposób, aby nie tylko przygotować materiał do napraw wszelkich drewnianych konstrukcji w gospodarstwie domowym (np. naprawa płotu, bramy, altany lub tarasu), ale też aby pomóc sąsiadom, którzy potrzebują drewna do własnych prac i projektów. 

 

 

Rozwój w biznesie

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją działalność gospodarczą jako tartacznik, zakup pierwszego traka taśmowego jest bezpieczną i niedużą inwestycją, która szybko się zwraca. W miarę rozwoju biznesu i pojawiania się nowych klientów i zamówień, będziesz mógł sprzedać maszynę i kupić nową, mocniejszą, która spełni rosnące potrzeby Twojego biznesu. Dobrą wiadomością jest to, że używane traki Wood-Mizer są chętnie kupowane na rynku.

W ciągu przeszło 40-letniej historii Wood-Mizer wyprodukował ponad 100 000 traków taśmowych, a wielu właścicieli tych maszyn wybrało ścieżkę stopniowego rozwoju i modernizacji swojego sprzętu, od małych traków, np. LT15 i LX50, do profesjonalnych maszyn takich jak LT20, LT40 i LT70, a nawet traków przemysłowych i linii tartacznych. 

Dowiedz się więcej o przedsiębiorcach z różnych krajów na całym świecie i znajdź pomysł na własny biznes.  

 

 

***

 

 

Zapisz się do newslettera
Otrzymuj informacje o ofertach specjalnych, nowych produktach oraz wystawach pocztą elektroniczną!