Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Poradnik Wood-Mizer #6 | Jak przecierać drewno podczas zimy

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Chcemy tego czy nie, zima na pewno nadejdzie, ale nie oznacza to, że musimy odłożyć pracę z drewnem na cieplejsze dni. Kiedy zrobi się zimno, a kłody pokryją się lodem, poniższe rady i wskazówki okażą się pomocne dla każdego tartacznika mierzącego się z surowymi warunkami pogodowymi podczas pracy. Zapraszamy do lektury najczęściej poruszanych tematów związanych z odpowiednią obsługą traka i brzeszczotów podczas zimy. Dzięki naszemu poradnikowi będziesz mógł przecierać drewno nie zwalniając tempa przez całą zimę!

Snowy logs

 

Wskazówka 1: Stosuj brzeszczoty o niższym kącie natarcia

Przecieranie drewna częściowo lub całkowicie zamarzniętego można potraktować jak przecieranie drewna twardego. Najlepszym wyborem brzeszczotu do takiego zadania będzie Wood-Mizer Turbo 7. Ten rodzaj brzeszczotu charakteryzuje się wyższym zębem i głębszymi wrębami, dzięki którym trociny sprawniej wychodzą na zewnątrz rzazu i nie zalegają na powierzchni przecieranej kłody. Brzeszczoty Turbo 7 dostępne są jako:

DoubleHard - 32mm x 1,14 mm, 38 mm x 1,14 mm, 38mm x 1,4mm
SilverTip - 32 mm x 1,07 mm, 38 mm x 1,14 mm, 38 mm x 1,4 mm, 45 mm x 1,4 mm, 50 mm x 1,4 mm
Bi-Metal - 32 mm x 1,07 mm, 38 mm x 1,4 mm

Profile brzeszczotów Wood-Mizer 4 i 9 są również dobrym wyborem na surowe warunki pogodowe, ale dla traków w słabszych wersjach silnikowych wykorzystujących brzeszczoty o szerokości 32mm.

 

Wskazówka 2: Stosuj węższe brzeszczoty

Wąskie brzeszczoty stawiają mniejszy opór i jeszcze sprawniej usuwają zmrożone trociny. Warto wypróbować zimową porą brzeszczoty o szerokości 32 mm zamiast 38 mm, zwłaszcza jeśli twój trak wyposażony jest w silnik o mniejszej mocy.

 

Wskazówka 3: Uważaj na kłody częściowo zamarznięte

Z początkiem okresu zimowego należy zwrócić szczególną uwagę podczas przecierania kłody z zewnętrznych zrzynów, ponieważ kłoda zamarza zawsze od zewnątrz do wewnątrz. Gdy kłody składowane są przez długi czas w niskich temperaturach, wówczas kłoda będzie zamarznięta przez cały swój przekrój. Natomiast wiosną, kiedy pogoda polepsza się, kłody odmarzają od zewnątrz do wewnątrz. Najtrudniejszym zadaniem jest przecieranie kłód częściowo zamarzniętych, ponieważ brzeszczot pracuje w drewnie o różnych temperaturach. Przecieranie takich kłód jest jak najbardziej możliwe, aczkolwiek wymaga niższych prędkości posuwu i czasami wymaga zmiany wartości rozwarcia zębów.

 

Wskazówka 4: Kontroluj stan rolek prowadzących brzeszczot

Sprawdzaj regularnie rolki prowadzące brzeszczot i jeśli zauważysz luz, wyreguluj je, bądź wymień na nowe. Nigdy nie doprowadzaj do sytuacji, w której brzeszczot ociera o osłonę prowadnika. Rolki prowadnika powinny zawsze być wypoziomowane, nigdy nie powinny być podgięte do góry lub w dół. Dokonaj regulacji zgodnie z instrukcją obsługi.

 

Wskazówka 5: Zamień miejscami pasek napędowy i biegu jałowego

Od czasu do czasu zamień miejscami pasek napędowy i biegu jałowego, a jeśli to konieczne wymień je na nowe, gdyż ulegają one stopniowemu zużyciu. Zapobiegnie to również nachodzeniu brzeszczotu na osłonę prowadnika.

 

Wskazówka 6: Sprawdzaj ramię prowadnika brzeszczotu

Wysuwane ramię prowadnika brzeszczotu powinno być stabilne i wychylać się w takim samym zakresie w pozycji otwartej i spoczynkowej. Zapewni to stabilizację brzeszczotu podczas cięcia.

 

 

Wskazówka 7: Utrzymuj prawidłowy naciąg brzeszczotu

Odpowiednio naciągnięty brzeszczot to podstawa podczas przecierania zamarzniętego drewna. Jeśli to możliwe - zwiększ naciąg brzeszczotu, a do sprawdzania aktualnego poziomu naciągu stosuj miernik naprężenia.

 

Wskazówka 8: Sprawdzaj naciąg paska napędowego

Pasek napędowy nie powinien być ani za ciasny, ani za luźny. Dopilnuj aby zawsze był idealnie nałożony i prawidłowo napięty.

 

Wskazówka 9: Pamiętaj o wymianie płynu hydraulicznego

Jeśli zamierzasz pracować na traku w temperaturze poniżej -15 stopni Celsjusza, zalecamy wymienić płyn hydrauliczny na Mobil Aero HFA. Umożliwi to sprawniejsze działanie układu hydraulicznego i zredukuje obciążenie układu elektrycznego maszyny pracującej w niskich temperaturach. Gdy temperatura na zewnątrz zacznie wzrastać i przekroczy barierę -15°C, zalecamy ponowną wymianę płynu na wielosezonowy. Podczas wymiany płynu hydraulicznego upewnij się, że wszystkie zawory są zamknięte. Jeśli używasz płynu Mobil DTE 10, nie ma potrzeby wymiany, ponieważ ten płyn hydrauliczny jest przystosowany do pracy w każdych warunkach pogodowych.

 

Przecieranie zimą – Najczęściej zadawane pytania

 

Pytanie: Jak często powinienem wymieniać brzeszczot w zimowych warunkach?

Odpowiedź: Zamarznięte kłody powinny być traktowane jako bardzo twardy rodzaj drewna i wymagają zmiany brzeszczotu po 1-2 godziny pracy, lub po przetarciu 6-8 kłód, w zależności od rozmiarów i gatunku. Lepiej jest wymieniać je częściej, niż czekać aż wierzchołki zębów będą mocno stępione. Zanim rozpoczniesz przecieranie, usuń z kory (ręcznie lub przy pomocy korowarki) zalegający lód, błoto lub drobne kamienie. W miarę możliwości nie dopuszczaj do kontaktu kłód z ziemią podczas przechowywania i przewożenia – utrzymuj je niezabrudzone, gdyż wydłuży to żywotność brzeszczotu.

 

Pytanie: Czy zimą nadal muszę stosować chłodziwo na brzeszczot podczas przecierania?

Odpowiedź: Tak! Zamarznięte wióry i trociny będą nagrzewać się podczas cięcia, a następnie ponownie przymarzać do drewna lub brzeszczotu. Zawsze warto utrzymywać brzeszczot w czystości i usuwać wszelkie nagromadzenia z powierzchni, tak aby zwiększyć jego wydajność i żywotność. Chłodziwo może zawierać dodatek LubeMizer®, Pine-Sol lub olej roślinny. Płyny takie jak zimowy płyn do spryskiwaczy lub płyn przeciw zamarzaniu również można dodać do wody. Pamiętaj, nigdy nie dodawaj płynów łatwopalnych lub płynów szkodliwych dla środowiska.

 

Pytanie: Czy muszę coś zmieniać w sposobie ostrzenia brzeszczotów?

Odpowiedź: Niekoniecznie. Najważniejsze jest aby dobrze naostrzyć ząb i odsłonić jego świeżą powierzchnię, zalecamy dwu –trzy krotne ostrzenie .

 

Pytanie: Czy muszę ustawiać zęby po każdorazowej operacji ostrzenia?

Odpowiedź: Tak zaleca się sprawdzenie rozwarcia zębów po każdym ostrzeniu. W czasie przecierania bardzo zmrożonego drewna zaleca się również zmniejszenie wartości rozwarcia - średnio o dwie działki na wskaźniku rozwieraka.

 

Przecieranie drewna zimą to bardzo wymagające zadanie dla każdego traka. A zatem – kontroluj jego stan techniczny, nie zaniedbuj systematycznej i poprawnej regulacji, zawsze nakrywaj go gdy stoi nie zadaszony. Stosuj tylko oryginalne brzeszczoty Wood-Mizer zapewniające bezpieczeństwo pracy oraz wysoką wydajność przecierania nawet w surowych warunkach zimowych. Przestrzegaj powyższych rad i wskazówek, a przekonasz się, że przecieranie drewna zimą nie jest takie straszne jak się wydaje.