Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Przekraczając Granice: Kobiety z Pakistanu przełamują stereotypy dzięki maszynom Wood-Mizer

Dodane przez Rafaela Laurentino, Wood-Mizer

Przekraczając Granice: Kobiety z Pakistanu przełamują stereotypy dzięki maszynom Wood-Mizer

 

Przedsiębiorstwo CIQAM Green Solutions Private Limited działa na dalekiej północy Pakistanu, blisko Chin, a konkretnie w Dolinie Hunza. Region ten słynie z gór i wiosek położonych na wysokości około 2500 metrów nad poziomem morza. Kiedyś rządzona przez książąt, Dolina Hunza jest atrakcyjną krainą,  bogatą w krajobrazy, przyrodę i miejsca dziedzictwa kulturowego.

"Ciqam", czyli "zielony" w języku buruszaski, oznacza wzrost i dobrobyt. CIQAM angażuje się w umacnianie pozycji kobiet, promowanie równości płci i wspieranie zrównoważonego rozwoju. Aqeela Bano, dyrektor zarządzający CIQAM opowiada jak firma pomaga kobietom w Pakistanie przezwyciężyć społeczne i kulturowe przeszkody w osiągnięciu równości społecznej i niezależności zawodowej. 

 

Ciqam Green Solutions Private Limited

- Podjęliśmy współpracę z agencją Aga Khan Cultural Services Pakistan (AKCSP), która skupia się na zachowywaniu i promowaniu miejsc dziedzictwa kulturowego - mówi Aqeela. - Celem projektu było stworzenie możliwości dla młodych kobiet z ubogich rodzin w projektach rozwoju dziedzictwa dla AKCSP. Kobiety pracowały w zawodach takich jak stolarstwo, hydraulika i murarstwo, które w Pakistanie są głównie uważane za męskie.

Aqeela dołączyła do AKSCP jako młoda praktykantka, gdy organizacja realizowała projekt renowacji 1100-letniego Fortu Altit, jednego z najstarszych zabytków Gilgit-Baltistanu, wznoszącego się nad pradawnym szlakiem handlowym między Chinami a Europą. Wiedzę zdobywała od zagranicznych  ekspertów w odnawianiu i rekonstrukcji miejsc historycznych. Przy okazji uczyła się jak prowadzić badania topograficzne i architektoniczne. W 2008 roku, przedstawiciele ambasady Norwegii, głównego promotora Aga Khan Trust for Culture, odwiedzili Gilgit-Baltistan i byli pod wrażeniem umiejętności stolarskich młodych kobiet z Doliny Hunza.

 

1100-year-old Altit Fort

- Podczas wizyty kobiet z firmy CIQAM w Norwegii oprócz praktyk stolarskich, miały okazję zobaczyć  traka Wood-Mizer w akcji – Aqeela była pod wrażeniem. – Byłyśmy zaskoczone, gdy dowiedziałyśmy się, że ambasada Norwegii ufundowała nam traka taśmowego Wood-Mizer. Ambasada wspierała CIQAM jeszcze kilka lat, aż do momentu usamodzielnienia się przedsiębiorstwa. 

- Dziś z dumą możemy powiedzieć, że prowadzimy własną działalność gospodarczą jako niezależne kobiety. Jest to zgodne z głównym założeniem naszego projektu. 

 

 

 Technologia Wood-Mizer

- W Pakistanie często spotyka się stare i przestarzałe maszyny w tartakach i stolarniach. Typ technologii, który oferuje Wood-Mizer, jest unikalny i nieznany w Pakistanie - wyznaje Aqeela. - Nowe traki Wood-Mizer zastąpiły naszą starą maszynę taśmową, która miała odsłonięte ostrza i była niebezpieczna w użyciu. Nie była wydajna i wymagała zaawansowanej obsługi.

Nowy trak Wood-Mizer LT70 wykorzystuje technologię wąskotaśmową, dzięki czemu brzeszczot wytwarza w drewnie rzaz o grubości zaledwie 2 mm. W rezultacie z każdej kłody można uzyskać więcej desek, a produkcja trocin jest minimalna. Po przetarciu kłody na traku LT70, deski przechodzą przez obrzynarkę Wood-Mizer EG300, która usuwa krawędzie i tnie je na wymagany rozmiar. Połączenie tych dwóch maszyn Wood-Mizer znacząco zwiększa produktywność i ułatwia pracę.

Przejście na technologię Wood-Mizer poprawiło bezpieczeństwo i zwiększyło efektywność, pozwalając wydobyć więcej z każdej kłody i skrócić czas produkcji. - Jestem gotowa do wprowadzenia kolejnych maszyn i rozwiązań Wood-Mizer, które umożliwią dalszy rozwój naszego przedsiębiorstwa.

 

Oferta produktowa przedsiębiorstwa CIQAM obejmuje: 

=> Wysokiej jakości meble, m.in. starannie wykonane krzesła, stoły i szafki.

=> Produkty budowlane, m.in. okna, drzwi, podłogi, drewniane boazerie ścienne i elementy konstrukcyjne dachów. CIQAM specjalizuje się też w restauracji miejsc dziedzictwa kulturowego. 

=> Rzemiosło zrównoważone, które polega na kreatywnym wykorzystaniu pozostałości drewna do tworzenia m.in. zastawy stołowej, przyborów codziennego użytku, zabawek i instrumentów muzycznych. Priorytetem jest efektywne wykorzystanie zasobów i zapewnienie, że nic się nie marnuje.

 

 

Odpowiedzialność za zrównoważony rozwój środowiska 

Aqeela opowiada się za zrównoważonym rozwojem i bacznie przygląda się postępującym zmianom klimatycznym. – W regionie Gilgit-Baltistanu obawiamy się osunięć ziemi, więc, aby temu zaradzić, sadzimy drzewa w obszarach podatnych na osuwiska, tworząc zielone pasy. Pomaga to zapobiegać erozji i odwraca emisję dwutlenku węgla. W ciągu ostatnich trzech lat posadziliśmy blisko 13 000 drzew.

 

Hunza Valley

- Pracujemy głównie z tzw. drewnem zielonym, uprawianym lokalnie odmianom topoli, morwy, orzecha włoskiego i oliwy rosyjskiej. Unikamy wycinki drewna leśnego, jałowca i cedru himalajskiego, które na wzrost potrzebuje nawet sto lat. Drewno zielone zwykle dojrzewa w 15-20 lat i może być ponownie sadzone.

Edukacja jest kluczowym aspektem misji CIQAM. Poprzez warsztaty i kampanie społeczne edukujemy  stolarzy i dostawców drewna o korzyściach płynących z korzystania z lokalnie pozyskiwanego drewna zielonego i ograniczaniu wycinki drzew leśnych.

 

 

Równość płci i stabilizacja ekonomiczna 

W 2008 roku CIQAM zainicjowało projekt mający na celu umożliwianie młodym kobietom z ubogich rodzin zatrudnienia w takich zawodach jak stolarstwo, hydraulika i murarstwo. 

- Wierzę w umacnianie pozycji kobiet. Sama pochodzę z ubogiej rodziny i znam wiele innych dziewcząt w podobnej sytuacji, które chcą utrzymać swoje rodziny - mówi Aqeela. - Szczególnie tutaj, w tym regionie, mierzymy się ze zdominowanym przez mężczyzn społeczeństwem. Wiele zawodów jest segregowanych ze względu na płeć, a my chcemy przełamać to. Dążymy do tego, żeby wszyscy byli traktowani równo,  jako ludzie z takimi samymi możliwościami. 

 

Elders bestow blessings upon Wood-Mizer sawmills for prosperity
 
- Jestem pod wrażeniem misji, jaką realizuje firma CIQAM - mówi Christoff du Plessis, przedstawiciel techniczno-handlowy Wood-Mizer. – Wśród użytkowników ponad 100 000 traków, które Wood-Mizer  wyprodukował w ciągu swojej 40-letniej historii, jest wiele maszyn obsługiwanych przez kobiety. To niesamowite, że firma taka jak CIQAM przyczynia się do rozwoju lokalnej gospodarki w Pakistanie. Społeczeństwo wspiera inicjatywę prowadzoną przez kobiety, a starsi i miejscowi błogosławią nasze maszyny, by przynosiły dobrobyt.

 

***