Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Rozwój przemysłu drzewnego w Szwecji wspierany przez produkty Wood-Mizer

Rozwój przemysłu drzewnego w Szwecji wspierany przez produkty Wood-Mizer

 

Szwecja to kraj, w którym lasy darzy się należytym szacunkiem, a pozyskiwane drewno wykorzystywane jest mądrze i odpowiedzialnie. Szwedzki przemysł drzewny, oparty w głównej mierze na surowcu pokrywającym blisko 70 procent powierzchni kraju, odgrywa kluczową rolę w całej gospodarce. Wielu tartaczników, producentów i rzemieślników polega na produktach Wood-Mizer, dzięki którym może efektywnie pracować w swoich przedsiębiorstwach i dostarczać klientom produkty wysokiej jakości, wykorzystując zasoby leśne w sposób zrównoważony i przemyślany.

 

Rzeźbione jajka z krainy Jämtland

W miejscowości Persåsen wszyscy dobrze znają rodzinę Wikner, która prowadzi hotel oraz przedsiębiorstwo wytwarzające najrozmaitsze produkty z drewna. Obecnie firma zarządzana jest przez braci: Davida i Mattiasa, ale to ich ojciec - Leif - założył ją w latach 70., zainspirowany pięknem lasów otaczających jego rodzinną wioskę. Firma Wikners i Persåsen wytwarza z drewna niemal wszystko, o czym klienci pomyślą – od masywnych łóżek, stołów i krzeseł po lampy, zabawki, ramki do zdjęć, kubki i magnesy na lodówkę, lecz sztandarowym produktem Wiknersów i zarazem symbolem firmy jest kogut pilnujący jajek.

 

 

- Uwielbiam tworzyć drewniane jajka, ponieważ są one symbolem narodzin nowego życia. Specjalizuję się w tworzeniu artystycznych kolekcji jajek. Tworzę je w przeróżnych kształtach, kolorach, i wzorach. Mam setki pomysłów jak zaprezentować moje kreacje w ciekawy sposób. Wykorzystuję różne gatunki drewna i układam je w oryginalne aranżacje, a jednym z moich ulubionych motywów jest lekko pęknięte jajko skrywające w środku nasionko symbolizujące odrodzenie natury, którą człowiek rani każdego dnia.  Wszystkie te produkty nie są dziełem przypadku, ponieważ każda konfiguracja jajek ma swoją nazwę i jest opisana w katalogu - wyjaśnia Leif.

 

 

David odziedziczył pasję do drewna po swoim ojcu i z dużym zaangażowaniem oddaje się jej każdego dnia, pracując w rodzinnej firmie. Chociaż firma Wikners i Persåsen zatrudnia tylko 10 pracowników, zarządzana jest w sposób rozsądny i elastyczny. David zainwestował w nowoczesny park maszynowy, aby móc realizować nawet te najbardziej wymagające zlecenia klientów.

- W naszym warsztacie wykorzystujemy różne narzędzia – od zwykłych narzędzi ręcznych, poprzez elektronarzędzia i narzędzia stołowe, aż po zaawansowane przecinarki laserowe. Mamy też prototypową frezarkę Wood-Mizer CNC 5003 do szybkiego wytwarzania serii skomplikowanych kształtów i wzorów na drewnie. Jest dla nas szczególnie przydatna, gdy chcemy wielokrotnie powtórzyć jakiś skomplikowany projekt bez angażowania naszych pracowników w ręczną pracę - tłumaczy David.

 

 

Linia produkcyjna w Torsåker

Lars i David Viren z miejscowości Torsåker pracują razem w rodzinnej firmie Woodab. Lars zajmuje się tartacznictwem już od ponad 25 lat, a jego syn David otworzył swój zakład dopiero kilka lat temu. Wspólnymi siłami mogą zaoferować klientom o wiele szerszą gamę produktów i usług niż prowadząc oddzielne firmy. Lars zdecydował się dopiero niedawno na wprowadzenie zmian w swoim przedsiębiorstwie i zastąpił traka Wood-Mizer LT40 modelem LT70. Była to trafna decyzja, gdyż trak LT70 jest mocniejszy, szybszy i umożliwia produkcję na wyższym poziomie. David również postawił na rozwój zakładu i zakupił rozrzynarkę poziomą Wood-Mizer HR115 oraz strugarko-frezarkę MP360. Firma Larsa i Davida to doskonały przykład działalności, w której ojciec przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie synowi. – Uwielbiam pracować z moim tatą na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody - mówi David.

 

 

Praca została rozdzielona pomiędzy ojca i syna, tak żeby każdy z nich mógł lepiej skupić się na swoim zadaniu. Lars obsługuje traka LT70, a David przetwarza materiał na rozrzynarce HR115. W końcowym etapie produkcji David uruchamia strugarko-frezarkę MP360 w celu wytworzenia skomplikowanych profili i kształtów, jakie zamawiają klienci. - Rozdzielając pracę w ten sposób, możemy zwiększyć tempo produkcji, a każdy z nas może skupić się na konkretnym zadaniu, które wykonuje najlepiej – zauważa David.

 

 

- Klienci zamawiają u nas głównie drewno konstrukcyjne, ale ostatnio otrzymujemy coraz więcej zleceń specjalnych. Te zlecenia dotyczą renowacji starych budynków z drewna, w których liczy się przede wszystkim zachowanie oryginalnego stylu. Dzięki czterostronnej strugarko-frezarce MP360 mogę odtworzyć dowolny kształt paneli zamówionych przez klienta, choć często jest to sporym wyzwaniem. Każdy projekt jest dla mnie lekcją, z której mogę nauczyć się czegoś nowego o drewnie. To dlatego tak bardzo cenię sobie tę pracę – zaznacza David.

 

 

Nabywca przewoźnego traka zostaje przedstawicielem Wood-Mizer

Dla Kjella Larssona, szwedzkiego przedstawiciela Wood-Mizer z miejscowości Storvik w regionie Gästrikland, drewno jest przyjaznym i naturalnym materiałem konstrukcyjnym. W lasach na południu dominują twarde gatunki drzew, a na północy miękkie. Na wielu obszarach drzewa rosną na plantacjach - pozwala to na pozyskanie drewna w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Szwedzi od pokoleń wykorzystują je do budowy domów. Kjell postąpił tak samo i do budowy swojego domu, garażu i pozostałych konstrukcji również użył drewna. – Nie byłbym w stanie zrobić tego wszystkiego bez traka Wood-Mizer – przyznaje.

 

 

- Współpracę z firmą rozpocząłem w 1992 roku i doskonale pamiętam, jaką innowacją na rynku szwedzkim był pierwszy trak przewoźny. Wcześniej tartacznictwo opierało się głównie na ciężkich i stacjonarnych trakach z piłami tarczowymi, które były mało wydajne i pochłaniały dużo energii. Przekonanie konserwatywnych tartaczników do technologii brzeszczotów wąskotaśmowych było dla nas sporym wyzwaniem, ale opłacało się. Obecnie otrzymuję mnóstwo zapytań o produkty i usługi z oferty Wood-Mizer. Zawsze staram się budować silne relacje biznesowe z klientami, co skutkuje dużym zainteresowaniem naszą ofertą. Nie bez znaczenia jest dostępność części zamiennych, usługa regeneracji pił czy porad technicznych. W szwedzkim oddziale Wood-Mizer klienci mogą znaleźć szeroką gamę produktów do niemal każdego projektu związanego z obróbką drewna – zaznacza Kjell.

 

 

Szwedzi zdają sobie sprawę, że ich kraj słynie z bogatej przyrody i pięknych lasów. Wiedzą też, że zasoby jakie zostały im podarowane przez naturę należy wykorzystywać mądrze i odpowiedzialnie. – Dla mnie czyste lasy, góry i jeziora to prawdziwe błogosławieństwo. Obowiązujące "prawo do wędrówek” umożliwia nam swobodne spacery po lesie oraz zbieranie grzybów i owoców leśnych, jednak pod pewnym warunkiem: każdy musi pozostawić po sobie las w takim stanie, w jakim go zastał – tłumaczy Kjell.

 

 

Przełomowe rozwiązania konstrukcyjne w obróbce drewna z Östersund

Bo Mårtensson zajmuje się obróbką drewna niemal całe swoje życie. Drewno zainspirowało go w chwili, gdy jako mały chłopiec po raz pierwszy wszedł do warsztatu wujka. To z kolei okazało się bodźcem do rozpoczęcia studiów technicznych w kolejnych latach.

- Na początku lat 90. opracowałem linię funkcjonalnych i kompaktowych strugarko-frezarek, które umożliwiają stolarzom wytwarzanie gotowych produktów z drewna w prosty sposób. Te maszyny są wykorzystywane w małych i średnich przedsiębiorstwach do produkcji różnych paneli, desek, mebli, listew, ramek itd. Nabywcy strugarko-frezarek cenią je za łatwą obsługę i za niewygórowaną cenę. W latach 90. to była prawdziwa rewolucja w branży stolarskiej – zwraca uwagę Bo.

 

 

- Dzisiaj z dużą satysfakcją przyglądam się jak strugarko-frezarki ze Szwecji nadal są modernizowane, produkowane i sprzedawane z logo znanej i cenionej na całym świecie firmy, jaką jest Wood-Mizer. Obecnie, strugarko-frezarki z serii Woodworking są częścią oferty Wood-Mizer, co oznacza, że do ich produkcji stosuje się zaawansowane technologie, nad sprzedażą czuwają dilerzy i agenci rozmieszczeni na całym świecie, a klienci mogą liczyć na pomoc wykwalifikowanych inżynierów i techników. Łącząc wiedzę i doświadczenie w budowie maszyn, możemy zaoferować małym i dużym klientom pełną gamę produktów, usług i rozwiązań do obróbki drewna – zaznacza Bo.

 

 

Jak większość Szwedów, Bo jest w pełni świadomy ogromnego potencjału jaki oferują tutejsze lasy i tereny zielone. Mieszkańcy Szwecji traktują je z szacunkiem, a pozyskiwane drewno starają się wykorzystać w sposób przemyślany i planowy. Budują z niego w zasadzie wszystko – od domów mieszkalnych i mebli aż po niewielkie przedmioty użytku codziennego. – Strugarko-frezarki Wood-Mizer są idealnym rozwiązaniem dla rzemieślników i entuzjastów pracy z drewnem – tłumaczy Bo, siedząc w przeszklonej altance, którą wykonał samodzielnie na strugarko-frezarce Wood-Mizer MP260 oraz multi-strugarce MP180, wykorzystując drewno jesionowe ze swojej posesji.

– Motto Wood-Mizer Gotowy Produkt Prosto z Lasu (ang. From Forest to Final Form) wydaje się teraz w pełni odzwierciedlać rzeczywistość, gdyż w ofercie firmy znajduje się kompletny zestaw maszyn potrzebny do przerobu kłody w gotowy produkt.

 

 

Wood-Mizer Sweden CNC AB

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie najnowszymi technologiami przerobu drewna, Wood-Mizer pracuje obecnie nad budową nowej serii zaawansowanych maszyn CNC, czyli maszyn sterowanych komputerowo. Szwedzki oddział Wood-Mizer ds. Badań i Rozwoju opracował już maszynę CNC 5003, która umożliwia szybkie i dokładne profilowanie płaskich materiałów. - To 3-osiowa frezarka z wrzecionem pionowym oraz stołem roboczym wyposażonym w system ssący. Opracowana została do precyzyjnego i powtarzalnego profilowania dużych, płaskich powierzchni drewnianych – tłumaczy Magnus Fransson, Wood-Mizer Product Manager serii maszyn CNC.

- Dostarczyliśmy już kilka prototypowych maszyn w różnych konfiguracjach do fabryk i zakładów stolarskich w kraju. Oferta frezarek Wood-Mizer CNC skierowana będzie do szerokiego grona odbiorców – od artystów i rzemieślników nanoszących precyzyjne wzory i profile na materiale, po średnie i duże zakłady produkcyjne wytwarzające skomplikowane elementy do budowy domów.

 

 

Magnus pracuje jako inżynier od 2006 roku i z dużym zacięciem buduje maszyny, które umożliwiają przedsiębiorcom z branży drzewnej realizację celów biznesowych. O najnowszym projekcie Wood-Mizer pochodzącym ze Szwecji mógłby opowiadać godzinami – Frezarka CNC 5003 została wyposażona w 12-pozycyjny obrotowy statyw na narzędzia tnące oraz pulpit operacyjny ze sterownikiem Fanuc, zapewniający ultraprecyzyjną kontrolę głowicy i wrzeciona. Maszyna ta potrafi obrabiać płaskie materiały o rozmiarach maksymalnie 300 x 150 cm, takie jak drewno miękkie i twarde, a po zamontowaniu odpowiednich narzędzi tnących również plastik, piankę, aluminium, tytan oraz materiały kompozytowe – zaznacza Magnus. – Frezarka CNC 5003 oraz kolejne maszyny z nowej serii poszerzą i tak już bogatą ofertę Wood-Mizer, o maszyny wykorzystujące najnowsze dostępne technologie do obróbki drewna.

 

 

***