Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Dwa traki WM4000 zamiast czterech LT40 - większa wydajność i oszczędności

"20 lat temu kupiliśmy nasz pierwszy trak - LT40 Wood-Mizera" - wspomina Miroslav Čekal z Pila Zachotin w Czechach. "Stopniowo, z biegiem lat kupowaliśmy kolejne. W końcu mieliśmy sześć traków LT40, które pracowały codziennie w naszym tartaku."

Firma Miroslava jest doskonałym przykładem na to, jak tartak może się stale rozwijać, inwestując w miarę potrzeb i zwiększając moce produkcyjne. Chociaż w firmie pracowało już sześć traków, pan Miroslav wiedział, że musi zwiększyć wydajność jeszcze bardziej. Zdecydował się więc na zakup traka Wood-Mizer WM4000. "Zastąpił on dwa traki LT40, a wydajność wzrosła", mówi pan Miroslav.

Nawet po wdrożeniu nowego traka przemysłowego, ich zamówienia rosły z roku na rok tak intensywnie, że był zdecydowany na zakup kolejnego WM4000, aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność.

"Przecieramy głównie kłody dębowe i topolowe. Produkujemy deski topolowe dla producentów trumien oraz tarcicę dębową dla przemysłu budowlanego, głównie na eksport, a ten rynek rośnie bardzo szybko" – zauważa pan Miroslav.

"Chcieliśmy kupić kolejny trak WM4000, ale problem polegał na tym, że nasza hala produkcyjna została zbudowana w sposób uniemożliwiający instalację WM4000 w typowej konfiguracji. Potrzebowaliśmy maszyny z całkowicie odwróconym systemem obiegu drewna", mówi pan Čekal.

Miroslav Čekal zwrócił się do przedstawiciela Wood-Mizer w Czechach, aby sprawdzić, czy Wood-Mizer jest w stanie sprostać temu wyzwaniu. "Odkąd zamówiliśmy nasz pierwszy LT40, otrzymaliśmy nie tylko świetną maszynę, ale również najlepszy serwis. Agent Wood-Mizer był zawsze dostępny, aby porozmawiać z nami przez telefon lub odwiedzić nas osobiście, pomóc, doradzić. Byłem więc pewien, że mogę się z nim skontaktować w tej sprawie", mówi.

Nie zawiódł się. Inżynierowie Wood-Mizer pracowali nad tym, jak rozwiązać problemy związane z układem budynku i stworzyli trak dostosowany do potrzeb firmy. "Wood-Mizer dostosował trak WM4000 do wymagań naszej hali. Specjalnie dla nas został on zbudowany z całkowicie odwróconym hydraulicznym zestawem manewrowania kłodą". Dodatkowo do WM4000 pan Miroslav zamówił obrzynarkę EG300, która istotnie wpłynęła na zwiększenie wydajności linii produkcyjnej.

Zmiany spodowodwały wzrost wydajności produkcji, na który liczył pan Miroslav. "Obecnie produkujemy 1500 metrów sześciennych tarcicy miesięcznie", mówi pan Čekal. "Każdy z dwóch traków WM4000 przeciera 500 metrów sześciennych drewna, a kolejne 500 metrów sześciennych jest produkowane na dwóch trakach LT40, które pozostały w firmie".

Modernizacja tartaku zaowocowała również znacznymi oszczędnościami w zakresie zatrudnienia, zakupu brzeszczotów i utrzymania maszyn. "Dzięki wdrożeniu dwóch maszyn WM4000, nasze zapotrzebowanie w zakresie zatrudnienia spadło z dziesięciu pracowników do zaledwie sześciu. Mamy obecnie mniejsze zużycie brzeszczotów, zużywamy mniej części zamiennych, mamy też mniej odpadów. Zużycie energii pozostało natomiast na mniej więcej tym samym poziomie", mówi pan Miroslav.

Miroslav Čekal jest bardzo zadowolony z tych ulepszeń w firmie i nadal myśli o kolejnych maszynach, które może dodać, aby nadążyć za potrzebami rynku. "Nasze maszyny pracują bez problemu po 10 godzin dziennie, mogłyby spokojnie pracować dużej, ale po prostu nie chcemy pracować po 16 godzin na dobę". Miroslav Čekal jest przekonany, że kolejna modernizacja tartaku nastąpi wkrótce i z pewnością będzie to ponownie maszyna z rozwijającej się gamy produktów przemysłowych Wood-Mizer.