Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Bracia prowadzą warsztat stolarski z maszynami Woodworking w Szwecji

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Bracia prowadzą warsztat stolarski z maszynami Woodworking w Szwecji

 

Göran i Lennart Ståhl zajmują się stolarstwem i dostarczają lokalnym klientom wysokiej jakości drewno do budowy i wykańczania domów. Bracia polegają przede wszystkim na narzędziach i maszynach Wood-Mizer, m.in. z czterostronnej strugarko-frezarki MP260 i grubościówki MP160. - Maszyny do obróbki drewna z serii Woodworking są wydajne i łatwe w obsłudze. Zamierzamy rozbudować nasz warsztat stolarski o kolejne maszyny Wood-Mizer, ponieważ jesteśmy zadowoleni z wszechstronności i niezawodności tego sprzętu - mówi z uśmiechem Göran.

Jezioro Tisnaren w pobliżu Hallsberg to główna atrakcja turystyczna regionu, obfitująca w domki letniskowe i pola namiotowe. To popularne miejsce na wakacje, otoczone pięknymi lasami i dogodnymi  miejscami do wędkowania. Hallsberg jest centralną gminą w prowincji, ale bracia Ståhl mieszkają i pracują w miasteczkach – Granvik i Rävhult, które znajdują się nieopodal. Szwecja jest pokryta lasami w 70%, więc praca z drewnem to zajęcie tutaj znane i lubiane. 

 

 

- Mamy długą tradycję pracy z drewnem. To fascynujący materiał, który ma w sobie życie - mówi Lennart. - Nasz ojciec był specjalistą i lubił wprowadzać innowacje w warsztacie stolarskim. To on nauczył nas większości tego, co wiemy o drewnie. Naszego ojca już z nami nie ma, ale jestem pewien, że spodobałyby mu się współczesne maszyny do obróbki drewna - dodaje Göran.

- Kiedy obrabiasz deskę, usłojenie zmienia się w zależności od rodzaju drewna. Każdy gatunek drewna mają swój specyficzny zapach, więc dokładnie wiesz, z czym pracujesz. Praca z drewnem jest przez to wyjątkowym zajęciem - zauważa Lennart. - W mojej pracy podoba mi się to, że zaczynam od początku, od pozyskania drewna, a następnie rozrzynam ją, suszę materiał i poddaję go dalszej obróbce. Jestem obecny przy całym procesie! W końcu, gdy widzę drewno już zamontowane na konstrukcji budynku, czuję dużą satysfakcję, a jeszcze gdy pomyślę, że pozostanie ono tam przez kolejnych 100 lat … - wyznaje  Lennart.

- Kiedy pracujesz z drewnem, masz zazwyczaj tylko jedną szansę i musisz to zrobić dobrze. W przeciwnym razie rozpoczynasz projekt od nowa na innym kawałku drewna. Nie napotkasz na taki problem, gdy pracujesz z metalami. Wtedy zawsze możesz coś poprawić i przespawać - zauważa Göran.

 

 

Bracia najczęściej wytwarzają tarcicę konstrukcyjną i wykonują drobne prace stolarskie, ale to raczej na specjalne zamówienie klienta. Drewno pozyskują z pobliskich lasów, ale czasami kupują je od lokalnych tartaków. Dopiero kiedy drewno jest wysuszone, mogą zacząć obrabiać je na strugarko-frezarce Wood-Mizer MP260. - Kupiliśmy tę maszynę niespełna trzy lata temu i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni -  mówi Lennart. - Wcześniej pracowaliśmy na przestarzałej strugarce, przy której wymiana noży była pracochłonna. Na strugarko-frezarce MP260, doświadczony użytkownik wymienia noże około 20 minut.  To prosta maszyna, której obsługi może nauczyć się każdy.

- Pamiętam, że te popularne maszyny do obróbki drewna były sprzedawane w latach 90. jako produkty Moretens, ale w dzisiejszych czasach Wood-Mizer przejął produkcję i przestawił ją na wyższy poziom -  mówi Lennart. Firma Wood-Mizer ma ponadczterdziestoletnie doświadczenie w produkcji wysokiej jakości traków taśmowych, więc wykorzystuje je do udoskonalania obecnych i projektowania nowych maszyn serii Woodworking. 

Czterostronna strugarko-frezarka Wood-Mizer MP260 to uniwersalna, precyzyjna i niezawodna maszyna dla małych i średnich warsztatów stolarskich. Urządzenie wyposażone jest w cztery głowice tnące z wymiennymi nożami do obróbki czterech stron przy jednym przejściu materiału. Urządzenie wyposażone jest w dwie głowice poziome i dwie pionowe, napędzane oddzielnymi silnikami. Strugarko-frezarka MP260 ma żeliwny stół obróbczy, zwiększający stabilność obróbki i trwałość maszyny. Ergonomiczny panel sterowania umożliwia łatwą obsługę urządzenia. 

- Strugarko-frezarka MP260 ma ogromną zaletę, gdyż struga wszystkie cztery strony kantówki jednocześnie. Nie musimy tego robić na kilka razy. Przepuszczamy materiał tylko raz i gotowe. Regulując prędkość od 2 do 12 m/min, zawsze uzyskujemy estetycznie wykończoną powierzchnię - podkreśla Lennart. - Na tej strugarko-frezarce możemy obrabiać materiał do szerokości 260 mm, więc idealnie nadaje się do wytwarzania wysokiej jakości belek konstrukcyjnych.

 

 

Kolejną maszyną do obróbki drewna, której bracia Ståhl używają w swojej działalności, jest grubościówka Wood-Mizer MP160 do wytwarzania materiału o dokładnych wymiarach. Maszyna wyposażona jest w jedną poziomą głowicę nożową, która na dolnym stole wyrównuje materiał, a na górnym struga.  Przejście z jednej operacji na drugą nie wymaga zatrzymywania ani ponownego ustawiania maszyny.

Obie maszyny stolarskie wykorzystywane są do wytwarzania produktów na specjalne zamówienie klienta, takie jak podłogi, okładziny, listwy sufitowe, okapy, listwy elewacyjne, listwy przypodłogowe i inne elementy dekoracyjne. - Na maszynach Woodworking możemy uzyskać dowolny profil, i co ważne po zaledwie jednym przejściu materiału. Klient dostaje od nas produkt gotowy do montażu. Po zainstalowaniu odpowiedniego noża tnącego możemy wykonywać detale dla klientów w dowolnym pożądanym stylu - wyjaśnia Göran. - Jesteśmy zadowoleni z tych maszyn, więc polecamy je innym rzemieślnikom i stolarzom.

 

 

***