Na dębowej dzwonnicy biją stare dzwony

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Dzwon z brązu

Firma Bachert, założona w 1725 roku przez Kaspara Bacherta w południowo-wschodnich Niemczech, oferuje swoim klientom z całej Europy dość nietypowe usługi – odlewa z brązu różne rodzaje dzwonów i restauruje stare drewniane dzwonnice. Pomimo, iż firma istnieje już prawie 300 lat, nadal zarządzana jest przez potomków z tego samego rodu. Pracuje się tam w sposób tradycyjny, nie odbiegający zbytnio od sposobu w jaki pracowali dawni mistrzowie.

 

Dzwon z brązu zamontowany na nowej dzwonnicy

 
Odlewanie dzwonów to ciekawe zagadnienie, zwłaszcza dla ludzi współczesnych, którzy nigdy nie mieli okazji zetknąć się z tak odległym tematem. W tradycyjnym procesie odlewania, niezmiennym od blisko 300 lat, najpierw przygotowuje się formę z gliny, zalewa się ją płynnym metalem, a następnie tak uformowany dzwon stygnie zakopany w ziemi przez kilkanaście dni. Ostatni etap rzemiosła polega na ukształtowaniu serca i jego odpowiednim zawieszeniu, po to aby wydobyć z dzwonu właściwy ton. O tym wszystkim wiedzą w firmie Bachert od dawna i są w tym naprawdę bezkonkurencyjni, ale żeby dzwon brzmiał idealnie - ważne jest coś więcej.

 

Dzwon z brązu z zamontowanym drewnianym jarzmem

 

Decydujący wpływ na jakość brzmienia całego zestawu ma jarzmo, czyli masywny drewniany element, do którego podwieszony jest dzwon. Specjaliści z firmy Bachert twierdzą, że dębina to najlepszy surowiec do produkcji jarzma, ponieważ tylko taki materiał jest w stanie wydobyć z dzwonu brzmienie bliskie doskonałości. Poprzez połączenie masywnego odlewu z brązu z odpowiednio ukształtowanym jarzmem z dobrego dębu, możliwe jest uzyskanie pełnego i subtelnego brzmienia klasycznego dzwonu. W maju 2012 roku, firma Bachert zdecydowała się na przeniesienie produkcji jarzm do swojej siedziby, tak aby mieć lepszą kontrolę nad ich jakością i jeszcze sprawniej je ozdabiać.

 

Montaż dzwonnicy

 

Aby stać się niezależnym zakładem produkującym jarzma dębowe, firma Bachert zainwestowała w kupno traka taśmowego Wood-Mizer LT15. Wybór ten okazał się jak najbardziej trafny, ponieważ maszyna ta wykorzystuje technologię wąskiego rzazu, co w praktyce oznacza bardzo wysoką jakość cięcia, minimalną ilość odpadów i niskie zużycie energii. Trak LT15 w porównaniu do maszyn producentów konkurencyjnych wypada bardzo atrakcyjnie, ponieważ nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych, a koszty utrzymania są naprawdę minimalne. Aby w pełni sprostać założeniom produkcyjnym firmy Bachert, trak L15 został wyposażony w strugarkę MP100, tak aby możliwe było wykonanie kilku czynności obróbki kłody na jednej maszynie. Strugarka MP100 umożliwia struganie powierzchni kantówki lub jej frezowanie o określonym przez noże kształcie. Wcześniej, gdy firma jeszcze nie dysponowała takim zestawem do obróbki drewna, wytworzenie jednego jarzma zabierało cały dzień, a dzisiaj - wystarczy tylko jedna godzina. Jarzmo na dzwon musi być solidne i masywne, więc dąb wybierany do przetarcia ma zazwyczaj od dwóch do ośmiu lat.

 

Pan Bachert podczas pracy na traku Wood-Mizer LT15

Połączenie traka Wood-Mizer LT15 ze strugarką MP100 

Wygląda na to, że inwestycja w nowe maszyny do obróbki drewna firmy Wood-Mizer przynosi więcej korzyści biznesowych niż zakładano. Firma Bachert, oprócz zwiększenia efektywności swojego zakładu i ugruntowania pozycji w branży, pozyskała wielu nowych klientów zamawiających masywne belki i kantówki do budowy i rekonstrukcji różnych obiektów drewnianych.

 

Masywne belki tworzą solidną konstrukcję wieży dzwonniczej

***

Privacy Policy