Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Producent palet zwiększa swoją wydajność dzięki nowej linii do obróbki drewna

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Działając w branży, w której wydajność produkcji jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących sukces, pan Jan Zawada stał się ekspertem w poszukiwaniu rozwiązań usprawniających produkcję w jego firmie. Dzięki wprowadzeniu linii firmy Wood-Mizer efektywność produkcji spektakularnie wzrosła, a to jeszcze nie koniec zmian…

Firma Meblohit z Kraszewic od wielu lat zajmuje się produkcją palet. Jest to bardzo wymagająca branża, w której wydajność produkcji jest jednym z najważniejszych czynników prowadzących do sukcesu. Pan Jan Zawada, właściciel, przez te wszystkie lata stał się ekspertem w podnoszeniu wydajności produkcji.

W pierwszych latach maszyny, jakimi dysponował były wystarczające, jednak z czasem wydajność produkcji stawała się coraz bardziej istotnym czynnikiem, a wyposażenie zaczęło się zmieniać. „Na początku pracowaliśmy na traku ramowym. Później kupiliśmy pierwszy trak taśmowy i z czasem kolejne w celu zwiększenia wydajności,” mówi pan Jan.

Jakiś czas temu stało się dla pana Zawady jasne, że aby nadążyć za rynkiem i nie pozostać za konkurencją, konieczne są kolejne inwestycje. W świetle zmian na rynku pracy, które nastąpiły w ostatnim czasie kolejnym po wydajności, niezwykle ważnym czynnikiem stała się automatyzacja produkcji umożliwiająca zmniejszenie liczby pracowników potrzebnych do obsługi maszyn.

"„W czasach, kiedy bardzo trudno o pracowników, jednym z głównych oczekiwań, jakie mieliśmy od nowych maszyn, było zwiększenie wydajności produkcji bez konieczności zwiększania liczby pracowników,” mówi właściciel. „Właśnie dlatego, w ostatnim czasie zdecydowaliśmy się na zakup linii Wood-Mizer”.

Urządzenia, które wchodzą w skład linii, dobierane są zawsze w taki sposób, aby jak najlepiej spełnić potrzeby klienta. Tym sposobem w składzie linii Wood-Mizer przygotowanej dla firmy Meblohit znalazły się pilarka pionowa dwugłowicowa z obracakiem kłód - TV6000 (1), wielopiła dwuwałowa MR3000 (2) wraz ze stołem centrującym, rozrzynarka trzygłowicowa HR500, rampa załadowcza (3), przenośnik łańcuchowy do odbioru zrzynów (4), podest operatora (5) oraz układ odbioru trocin (6).

Taki układ linii zapewnia najbardziej wydajną obróbkę kłód o niewielkiej średnicy oraz efektywny odzysk zrzynów do dalszej obróbki.

„Przecieramy głównie drewno sosnowe i świerk. Kłody o długości 2,5 metra i średnicy od 15 do 45 cm. Zaproponowany przez Wood-Mizer układ linii okazał się dla nas idealny,” mówi pan Zawada.

Choć linia została dopiero uruchomiona i proces jej wdrażania jeszcze się nie zakończył, efekty tego przedsięwzięcia można zauważyć już teraz. Dotąd Meblohit przecierał około 60 m3 kłód w czasie jednej, ośmiogodzinnej zmiany. Aktualnie ilość ta zwiększyła się do 90 m3. „Dzięki tej zmianie znacznie podnieśliśmy naszą efektywność, bez konieczności zwiększania poziomu zatrudnienia. To dla mnie bardzo cenne,” mówi Jan Zawada.

Meblohit nie spoczywa na laurach. Pan Zawada już teraz myśli o kolejnych inwestycjach, zakupie drugiej rozrzynarki do obróbki zrzynów oraz rozbudowie systemu sortowania. „W niedalekiej przyszłości planujemy dodanie do linii kolejnych maszyn Wood-Mizer. Dzięki temu, wg moich szacunków, bez konieczności zatrudniania kolejnych pracowników zwiększymy ilość drewna przecieranego podczas jednej zmiany do 120 m3,” mówi.

Pan Jan zapytany o to, dlaczego wybrał właśnie maszyny firmy Wood-Mizer, bez namysłu odpowiada: „To są naprawdę dobre maszyny. Doskonale rozumiem skąd ich świetna opinia na rynku. Serwis również jest znakomity, nie zdarza się, żebym na zamówione części czy akcesoria czekał dłużej niż 1-2 dni, a na dłuższe przestoje w mojej branży nie możemy sobie pozwolić, tutaj liczy się wydajność i szybkość produkcji,” mówi.