Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Sukces maszyn Wood-Mizer serii Woodworking na rynku fińskim

Sukces maszyn Wood-Mizer serii Woodworking na rynku fińskim

Historia firmy Wood-Mizer rozpoczyna się od spotkania dwóch utalentowanych inżynierów, którzy postanowili udostępnić światu swój wynalazek przewoźnej maszyny do przecierania drewna. Opracowali oni wydajny i przystępny sposób przerobu kłód na tarcicę, umożliwiając przeciętnym obywatelom dostęp do nowej technologii budowania z drewna. Traki taśmowe z logo Wood-Mizer są obsługiwane już przez ponad 100 000 użytkowników, którzy zaufali tej maszynie i dzięki niej mogą prowadzić własną działalność zarobkową.

Obecnie Wood-Mizer to światowa, nowoczesna i dobrze prosperująca firma, która jest obecna w ponad 100 krajach na różnych kontynentach i komunikuje się z klientami w niemal każdym współczesnym języku. Szeroki wybór maszyn do przecierania i obróbki drewna jest łatwo dostępny poprzez rozwiniętą sieć dystrybutorów, sprzedawców i sklepów online, a międzynarodowy dział marketingu publikuje ciekawe i wartościowe materiały na licznych stronach internetowych, w mediach społecznościowych, oraz drukowanej prasie branżowej.

Tak duży sukces rynkowy firmy Wood-Mizer nie byłby możliwy, gdyby nie ciężka praca i poświęcenie wielu osób, zaangażowanych w ten wielki projekt. Wszyscy są częścią jednego organizmu – w ośrodkach produkcyjno-biurowych to kierownicy i koordynatorzy zespołów, pracownicy biurowi, oraz specjaliści i inżynierowie produkcyjni. W oddziałach dystrybucyjnych, to dilerzy, agenci i sprzedawcy, którzy wykonują fantastyczną pracę, prężnie reprezentując i rozwijając interesy firmy. Wielu z nich współpracuje z firmą Wood-Mizer od początku jej istnienia, budując dobrą pozycję firmy i przyczyniając się do wspólnego sukcesu.

Jednym z tych osób jest Howard Blackbourn z Finlandii, który od wielu lat współpracuje z firmą Wood-Mizer jako przedstawiciel, dzieląc się swoją pasją do drewna i specjalistyczną wiedzą na temat lasów i tartacznictwa. W niniejszym artykule pytamy go o początki współpracy z firmą Wood-Mizer, dowiemy się skąd wzięło się jego zamiłowanie do drewna i dlaczego Finlandia to najlepsze miejsce na świecie do pracy z drewnem.

 

Blackbourn family is Wood-Mizer agents in Finland

 

Początki na gospodarstwie

Howard Blackbourn rozpoczął swoją przygodę z firmą Wood-Mizer blisko 30 lat temu, kiedy poszukiwał maszyny odpowiedniej do przetarcia pewnej ilości drewna na swojej rodzinnej farmie. "Mam niewielkie gospodarstwo, na którym jest trochę ziemi uprawnej i skrawek lasu. Stare, drewniane budynki gospodarcze wymagały prac remontowych, a wymiary elementów konstrukcyjnych nie były standardowe. Stąd moje zainteresowanie kupnem traka taśmowego,” tłumaczy Howard. W 1993 roku podejmuje wyzwanie zaprezentowania kilku przewoźnych traków taśmowych na terenie Finlandii i od tamtej chwili cały czas związany jest z firmą jako „niezależny partner handlowy Wood-Mizer”.

Od samego początku jest cenną osobą dla firmy Wood-Mizer, ponieważ z wykształcenia jest projektantem wnętrz, a doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w branży drzewnej. "Prowadząc działalność usługową w Wielkiej Brytanii, zetknąłem się z różnymi pracami naprawczo-wykończeniowymi, w których wykorzystywałem drewno do odbudowy starych budynków. Miałem swój skromny warsztat, w którym pogłębiałem wiedzę na temat drewna. W ten sposób drewno stało się moją pasją, którą wkrótce przekułem w główne zajęcie zawodowe," wspomina Howard.

W latach 80-tych, jego uwaga skupiła się na starej posiadłości gospodarczej, którą miał niebawem odziedziczyć po rodzicach. To dzięki tej rodzinnej inicjatywie postanowił osiąść na stałe w Finlandii i oddać się całkowicie pracy w leśnictwie. "Po powrocie do kraju, miałem ręce pełne pracy w moim lesie, ponieważ przez wiele lat nikt nie dbał tam o porządek. Usuwanie przerośniętych zarośli i starych drzew, odbudowa leśnych dróżek i kanałów melioracyjnych, przecieranie powalonych kłód – to tylko kilka przykładów prac, którym musiałem poświęcić swój czas,” mówi Howard.

 

 

Jednak praca w lesie okazała się czymś więcej niż tylko wypełnieniem listy zadań niezbędnych do zaprowadzenia porządku w lesie. Howard zauważył ogromny potencjał drzemiący w zasobach leśnych i postanowił zakupić swojego pierwszego traka taśmowego, aby móc pracować przy porządkowaniu własnego lasu, jak również świadczyć usługi stolarsko-tartaczne dla ludności. "Pracując w lesie zrozumiałem, że dzięki mojemu trakowi Wood-Mizer LT40, pomagam nie tylko lasom, porządkując je ze starych powalonych kłód, ale również jestem w stanie wygenerować pewien zysk z działalności usługowej. Te najładniejsze okazy zawsze staram się wykorzystywać do najbardziej wymagających projektów z drewna," przyznaje Howard.

 

Kraina "Zielonego Bogactwa”

Finlandia, położona na północnym krańcu Europy, pomiędzy Szwecją i Rosją, słynie nie tylko z malowniczych zielonych dolin i krystalicznie czystych jezior, ale również obfituje w rozległe obszary leśne pełne „zielonego bogactwa”. Finowie doskonale zdają sobie sprawę z tego daru natury i mówią o swoich lasach zawsze z godnością i szacunkiem. Lasy dostarczają im nie tylko cennego materiału, dzięki któremu tysiące zwykłych obywateli może wznosić własne domy, ale i przyczyniają się do budowania dobrze prosperującej i stabilnej gospodarki kraju. "Większość fińskich domów budowanych jeszcze w latach 60-tych oparte było wyłącznie na drewnianych konstrukcjach szkieletowych. Ponad 75 procent obszaru Finlandii pokrywają lasy, o których mówimy, że są naszym „zielonym bogactwem”. Przemysł leśny to nasz najważniejszy sektor gospodarki,” stwierdza Howard.

 

 

Aby sprostać tak dużemu zapotrzebowaniu na usługi przerobu drewna i zaspokoić potrzeby klientów poszukujących dobrych narzędzi do pracy z drewnem, fiński oddział dystrybucji maszyn Wood-Mizer “Falkberg”, wprowadził niedawno do oferty strugarko-frezarki serii Woodworking, będące doskonałym uzupełnieniem istniejącej już oferty. "Do tej pory oferowaliśmy klientom głównie traki taśmowe, a obecnie jest nam niezmiernie miło, że możemy zaproponować klientom coś więcej – nowe urządzenia do finalnej obróbki drewna z serii Woodworking," Howard stwierdza z zadowoleniem.

 

Strugarko-frezarki z serii Woodworking nowością na rynku fińskim

Zadowoleni są również klienci Howard’a, którzy zawsze mogą polegać na jego fachowej wiedzy, praktycznym poradom i obsłudze klienta na najwyższym poziomie. Fińskie biuro partnerskie Wood-Mizer to inicjatywa rodzinna, więc gdy w drzwiach pojawia się klient, zawsze otrzymuje serdeczne „domowe” powitanie. "Jesteśmy zorientowani na przyjazną i fachową obsługę klienta, a ponieważ jesteśmy firmą rodzinną, przyjmujemy klientów o niemal każdej porze dnia. Klienci doceniają to, że wraz z nami, budują wielką rodzinę miłośników pracy z drewnem “Wood-Mizer Family”, na której wsparcie i pomoc mogą zawsze liczyć,” podkreśla Howard. "Drewno to surowiec odnawialny i w naszym kraju ma długą i bogatą historię,” kontynuuje Howard. Dlatego ci, którzy zajmują się pracą z drewnem, a więc – rolnicy, tartacznicy, rzemieślnicy, przedsiębiorcy i entuzjaści – tak bardzo cenią sobie współpracę i możliwość budowania trwałych relacji biznesowych z biurem Howard’a, reprezentującym firmę Wood-Mizer.

 

 

Maszyny serii Woodworking, takie jak cztero- i dwustronne strugarko-frezarki, grubiarko-wyrówniarki, frezarki wielofunkcyjne, zdobyły dużą popularność wśród producentów wyrobów z drewna na rynku fińskim, głównie za sprawą swojej wszechstronności, łatwości obsługi i przystępnej cenie. Dawniej opracowane przez szwedzką firmę MOReTENs, a dziś produkowane przez Wood-Mizer, maszyny serii Woodworking pozwalają klientom na sprawne przekształcanie drewna w gotowe produkty do prac budowlanych, remontowych lub wykończeniowych.

 

 

Howard zdaje sobie sprawę, że połączenie firm MOReTENs i Wood-Mizer, oraz przeniesienie produkcji do fabryk w Polsce i Stanach Zjednoczonych, to trafna i rozsądna decyzja. Strugarko-frezarki produkowane przez Wood-Mizer są cały czas rozwijane i poddawane licznym udoskonaleniom. Oferta tych maszyn jest rozszerzana o nowe modele i akcesoria, a klienci mogą liczyć na profesjonalne i rzetelne wsparcie techniczne oferowane przez specjalistów z działów sprzedaży i obsługi klienta. "Przeniesienie produkcji do fabryki w Polsce przybliży te maszyny jeszcze bardziej do rynków europejskich. To również kolejny etap rozwoju dla maszyn Woodworking i dla firmy Wood-Mizer, której motto "Gotowy Produkt Prosto z Lasu” (ang. From Forest to Final Form), staje się jeszcze bardziej wiarygodne,” stwierdza Howard. Blisko 40-letnie doświadczenie obu firm – firmy MOReTENs w budowaniu strugarko-frezarek i firmy Wood-Mizer w wytwarzaniu traków taśmowych – stanowi bardzo ciekawe połączenie szwedzkiej innowacyjności i polsko-amerykańskiej nowoczesnej technologii produkcji. "W nowych halach produkcyjnych Wood-Mizer wykorzystuje się wyłącznie nowoczesne oprzyrządowanie i metody produkcyjne,” przekonuje Howard. "Już dzisiaj klienci mogą zaopatrzyć swoje warsztaty w kompletną linię maszyn i narzędzi do przerobu drewna, począwszy od traków do przecierania kłód, a skończywszy na strugarko-frezarkach do końcowej obróbki drewna,” podsumowuje Howard.

 

 

Wspólnymi siłami, zbudujemy lepszą przyszłość

Finowie przekonali się, że strugarko-frezarki Wood-Mizer stanowią doskonały wybór narzędzi dla rzemieślników i entuzjastów wytwarzania gotowych produktów z drewna. Maszyny serii Woodworking mówią same za siebie, gdyż podbiły rynek fiński dzięki swojej funkcjonalności, nieskomplikowanej obsłudze i niewygórowanej cenie. Biorąc pod uwagę innowacyjność, doświadczenie i zaangażowanie całej załogi Wood-Mizer z Polski i Stanów Zjednoczonych, oraz wkład i poświęcenie jakie wnoszą lokalni przedstawiciele tacy jak Howard Blackbourn, maszyny serii Woodworking odniosą jeszcze wiele sukcesów na rynku europejskim i światowym.

 

 

***