Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Odpowiedzialne zarządzanie zasobami leśnymi możliwe dzięki trakom Wood-Mizer – przykład z Katalonii

Dodane przez Juanma Miranda, Madera-Sostenible

Zarządzanie zasobami leśnymi w Katalonii

Video: Ignacio González, UTOPIA FILMMAKERS

 

Projekt MMBB, do którego dołączyło już kilka miast i gmin z regionu Katalonii, to inicjatywa mająca na celu zarządzanie zasobami leśnymi w sposób rozsądny i odpowiedzialny. W tzw. gospodarce o obiegu zamkniętym, każda kłoda pozyskiwana z lasu wykorzystywana jest najefektywniej jak to możliwe, przy jednoczesnej minimalizacji odpadów drzewnych.

 

 

MMBB (Mancomunidad de Municipis Bergedans per le Biomassa) to projekt zrzeszający osiem miast i gmin, wspierany przez Ministerstwo Rolnictwa przy Samorządzie Regionu Katalonii. Przedsięwzięcie to stanowi doskonały przykład współpracy pomiędzy miastami różnych wielkości (miasto Berg liczy 17 tysięcy mieszkańców, a Gisclareni tylko 30).

 

Moisés Masanas López, Burmistrz Miasta Saldes

 

 

Zrównoważona gospodarka leśna w Katalonii

Projekt narodził się w 2012 roku, wraz z porozumieniem siedmiu samorządów miast z regionu oraz przy współpracy z Ministerstwem Rolnictwa. W 2019 roku do projektu dołączył również samorząd miasta Solsonès.

- Nasz projekt działa na kilku poziomach - mówi Moisés Masanas. - Po pierwsze utworzyliśmy zaplecze do utylizacji odpadów drzewnych, przeznaczonych jako paliwo dla 14 ciepłowni, zasilających 32 budynki w okolicy. Pozwala to nam na wykorzystanie odpadów drzewnych w praktyczny sposób. W przeciwnym razie nie miałyby one żadnej realnej wartości.

 

 

- Na tym etapie musieliśmy zainwestować w budowę elektrociepłowni z nowoczesnym wyposażeniem do przetwarzania energii cieplnej w prąd elektryczny, niezbędny dla strefy przemysłowej w mieście Berg.

 

 

- Kolejnym krokiem było opracowanie sposobu na zwiększanie wartości drewna. Chcielibyśmy, aby produkty z naszej oferty miały wysoką jakość, a co za tym idzie - również i wysoką wartość na rynku. Opracowaliśmy szereg rozwiązań, mających na celu podniesienie wartości naszych produktów. Poza tym wysokiej jakości drewno, jakie pozyskujemy z okolicznych lasów, nie zasługuje na przetwarzanie w produkty o znikomej wartości. To właśnie trak Wood-Mizer umożliwił nam poszerzenie naszej oferty produktowej o wyroby z drewna o wysokiej wartości rynkowej.

 

 

Zwiększyć wartość produktów

- Trak Wood-Mizer został uruchomiony w Saldes - mówi Luis Lluis Campmajò Puig, burmistrz miasta Gósol. - Pozyskane kłody przetwarzamy na materiał budowlany, czyli deski, listwy, łaty, kantówki lub belki. Nasi klienci wykorzystują te materiały do budowy domów, mebli bądź realizacji prac remontowych.

 

Lluis Campmajò Puig, Burmistrz Miasta Gósol 

 

- Nasz trak działa perfekcyjnie - zapewnia Lluis Campmajò. - Pozwala nam na zwiększenie wartości naszych produktów i otwiera jeszcze więcej możliwości rozwoju. Podjęliśmy kroki ku poszerzeniu naszej oferty produktowej o gotowe domy z drewna. To będzie oferta skierowana głównie do odbiorców z naszego regionu.

 

 

"We source the highest quality logs from the forest and produce boards in various sizes for carpentry or urban projects that need wood," says Anna Jordà, Wood-Mizer sawmill operator at MMBB.

 

Anna Jordà, operator traka Wood-Mizer

 

- Trak Wood-Mizer LT40 używany jest do produkcji desek o wymaganej grubości. Następnie na wielopile Wood-Mizer EG300 uzyskujemy właściwą szerokość, a na jeszcze innej maszynie przycinamy materiał na odpowiednią długość. W ten sposób uzyskujemy produkt zgodny ze specyfikacją klienta.

 

 

The Wood-Mizer LT40 sawmill is operated remotely from the control station, where the operator controls all parameters. Here the operator sets the required board thickness, and then the saw head is automatically positioned in the proper place.

 

 

Przedsiębiorstwo MMBB produkuje deski w standardowym wymiarze 27 x 155 mm, o zróżnicowanej długości. Obecnie przetwarza się około 6-7 kłód dziennie.

 

 

- Trak LT40 jest przystępny w obsłudze - stwierdza Anna Jordà. - Po szkoleniu z obsługi traka i wykonaniu kilku pierwszych cięć szybko zrozumiałam, na czym polega praca na tej maszynie. Nie muszę wkładać tu dużego wysiłku, ponieważ trak sam wykonuje większość operacji, np. podnosi kłodę z ziemi i ładuje ją na łoże, automatycznie ustawia głowicę w pozycji początkowej, usuwa przetarty materiał z kłody i przekazuje go do sortowania.

- Obsługując traka LT40 czuję się bezpieczna, ponieważ wszystkie operacje wykonuję zdalnie i nie muszę chodzić za głowicą podczas cięcia. Wymiana brzeszczotów oraz czynności serwisowe również należą do łatwych. Od czasu do czasu czyszczę od wewnątrz osłonę brzeszczotu i już mogę kontynuować pracę.

 

 

Gospodarka samowystarczalna

Projekt MMBB zakłada również wdrażanie zasad gospodarki o cyklu zamkniętym, co w rezultacie ma przyczynić się do tworzenia nowych miejsc pracy w regionie.

- Nie obawiamy się depopulacji regionu, ponieważ tu i tak żyje niewielka liczba mieszkańców. Zależy nam jednak na tworzeniu dla nich lepszych warunków zatrudniania. Gospodarka o cyklu zamkniętym pozwoli na tworzenie stałych miejsc pracy, a nie tylko sezonowych.

W przedsiębiorstwie MMBB pracuje około 34 osób zatrudnionych na stałe oraz 6 pracowników okresowych.

- Rozwój naszego projektu zakłada też przekształcenie obecnych ciepłowni w elektrociepłownie. Pozwoliłoby to na produkcję energii elektrycznej, z której na bieżąco korzystaliby mieszkańcy okolicznych miejscowości, a nadwyżki trafiałyby do sieci energetycznej.

- Wszystkie wymienione osiągnięcia projektu MMBB nie byłyby możliwe, gdyby każde miasto i gmina działały osobno. To dzięki współpracy naszych miast mieszkańcy mają stałe zatrudnienie, a wysokiej jakości produkty, jakie oferujemy, trafiają do szerokiego grona odbiorców.

 

 

- Zamierzamy kontynuować wdrażanie zasad odpowiedzialnej i rozsądnej gospodarki leśnej, w celu podnoszenia wydajności naszego przedsiębiorstwa i tworzenia kolejnych miejsc pracy. 

 

***