Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Zrównoważona gospodarka leśna w służbie miejscowej ludności – Włochy

Dodane przez Martina Valentini, GreenPress EnvironMedia

Zrównoważona gospodarka leśna w służbie miejscowej ludności – Włochy

Wideo: Matteo Berlenga

 

Już od 20 lat przedsiębiorstwo Forestry Consortium z doliny Alta Val di Suza w okolicy Turynu we Włoszech polega głównie na trakach Wood-Mizer, aby osiągać swoje cele związane z rozsądnym zarządzaniem lasami – po pierwsze chronić przyrodę, a po drugie mądrze wykorzystywać pozyskany surowiec.

 

 

- Zarządzanie zasobami leśnymi w przemyślany sposób stanowi podstawę silnej gospodarki regionu - stwierdza Alberto Dotta, dyrektor w firmie Forest Consortium. - W świecie coraz częściej doświadczanym przez zmiany klimatyczne i klęski żywiołowe, zrównoważona gospodarka leśna staje się jednym z najważniejszych tematów z zakresu ochrony środowiska.

Przedsiębiorstwo Forestry Consortium zostało założone w 1953 roku. Swoją opieką obejmuje lasy z 14 gmin w regionie Alta Val di Suza, które rozciągają się na obszarze ponad 14 000 hektarów. Odpowiedzialne zarządzanie zasobami leśnymi polega w tym przypadku na planowaniu, ochronie i odpowiednim pozyskiwaniu surowca drzewnego. Jednym z najważniejszych zadań, z jakimi przyszło nam się mierzyć ostatnimi czasy, jest zapobieganie klęskom żywiołowym. Forestry Consortium pracuje nad opracowaniem metod do walki z powodziami, osuwiskami, lawinami i pożarami. W dolinie, w której wioski i miasteczka otoczone są krajobrazem naturalnym, kondycja drzewostanu świerku, sosny i modrzewia, ma bezpośredni wpływ na zdrowie i jakość życia mieszkańców.

 

 

- Jeśli będziemy mądrze zarządzać lasem, to wszystko to, co nam oferuje – od wartościowego surowca drzewnego do zróżnicowanej fauny i flory leśnej - pozostanie zachowane na wiele pokoleń - stwierdza Dotta. - Obecnie współpracujemy z naukowcami z Uniwersytetu w Turynie nad rozwijaniem skutecznych metod zapobiegania pożarom. Zaobserwowaliśmy, że obiecującym rozwiązaniem jest zmniejszenie ilości biomasy na terenie leśnym. Redukując biomasę o 30-40%, możemy wpływać na charakterystykę ognia i osłabiać przebieg pożaru na styku lasu i pasów przeciwpożarowych - mówi Dotta.
Stosowanie powyższych zasad ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa lasom i ludziom mieszkającym w okolicy.

Z początkiem lat dwutysięcznych Forestry Consortium zostało przekształcone w przedsiębiorstwo produkcyjno-usługowe w celu optymalnego wykorzystywania surowca do budowy dróg, ścieżek, ogrodzeń, mostów oraz innych elementów infrastruktury leśnej.

 

 

- W tym okresie zainwestowaliśmy w maszyny i sprzęt do przerobu drewna, decydując się między innymi na traka taśmowego Wood-Mizer LT20 - tłumaczy Dotta. - Nasz trak LT20 działa bezproblemowo już wiele lat, pozwalając nam na przerób kłód na drewno i budowę niezbędnych konstrukcji.

- Główną korzyścią, jaką przynosi nam technologia Wood-Mizer, jest uniwersalność traków taśmowych - stwierdza dyrektor przedsiębiorstwa Forestry Consortium.

Trak LT20 umożliwia przecieranie kłód o średnicy do 80 cm, długości blisko 8,5 m, a dzięki urządzeniu do automatycznego ustawiania grubości desek (Setwork) jego obsługa jest naprawdę łatwa.

- Jest też wiele innych korzyści - dodaje Dotta. - Trak LT20 jest niewielkich rozmiarów i można go wszędzie przewieźć, a jeśli nie mamy pracy w terenie, montujemy go w zakładzie jako maszynę stacjonarną. Podsumowując, ta maszyna pomogła w realizacji wielu projektów tartacznych i, pomimo upływu lat, jeszcze nigdy nas nie zawiodła.

 

 

Racjonalne wykorzystanie surowca z lasu to również korzyści o wymiarze ekonomicznym, na przykład tworzenie nowych miejsc pracy dla okolicznych mieszkańców.

- Cena surowca drzewnego wynosi obecnie w granicach 25-30 euro, a gdy wytworzymy z niego wartościowy materiał dla klientów, wówczas cena wzrasta nawet do 600 euro za metr sześcienny - wyjaśnia Dotta.

Firma Forestry Consortium zatrudnia obecnie ponad dwudziestu pracowników, podczas gdy na początku lat 90. było ich zaledwie czterech.

 

***