Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Londyńskie drzewa otrzymują nowe życie dzięki trakowi Wood-Mizer LT20

Londyńskie drzewa otrzymują nowe życie dzięki trakowi Wood-Mizer LT20

Autor: Mark Gould

 

Platan klonolistny (Platanus x acerifolia) występujący w Londynie to mieszanka platanu zachodniego i wschodniego. Jedno z drzew tego gatunku rosło przy ulicy Eric Street w Londynie, gdzie od ponad 130 lat dawało schronienie ptakom, przechodniom cień, a dla mieszkańców okolicy produkowało niezbędny do życia tlen. Niestety, rozwój osiedli mieszkaniowych na wschodnich krańcach Londynu w ostatniej dekadzie poważnie zagroził bezpieczeństwu drzewa z ulicy Eric Street, co w rezultacie doprowadziło do jego wycinki. Miejskie drewno pozyskiwane w ten sposób stanowi obecnie wartościowy materiał, z którego powstają meble i przedmioty codziennego użytku – to nowy trend skupiający uwagę świadomych konsumentów, którzy pragną mądrze korzystać z dobrodziejstw natury.

 

 

Platan z ulicy Eric Street przeleżał około półtora roku zanim został przerobiony na tarcicę do produkcji mebli. Z drzewa pozyskano sporo cennego materiału, m.in. deski, kantówki i listwy, które imponują nie tylko rozmiarami, ale przede wszystkim charakterystyczną centkowaną strukturą (ang. lacewood). Meble i przedmioty codziennego użytku wytworzone z takiego drewna to oryginalne i wartościowe produkty, chętnie nabywane przez klientów.

 

 

Wspomniane drzewo zostało posadzone prawdopodobnie w latach 1880-1890 jako jedno z wielu drzew zdobiących tarasy wiktoriańskie londyńskiej dzielnicy Mile End. We współczesnych czasach drewno z niego pozyskane, posłuży do budowy ławek i krzeseł szkolnych, stołów stolarskich dla młodych rzemieślników oraz mebli dla kilku ośrodków charytatywnych pomagających uzależnionym stanąć na nogi.

Na miejsce wycinki platanu przybyli przedstawiciele oddziału Wood-Mizer UK wraz z trakiem LT20, wielu mieszkańców dzielnicy chcący po raz ostatni popatrzeć na okazałe drzewo oraz kilku młodych entuzjastów technologii tartacznych oferujący pomoc przy przecieraniu drewna.

 

 

Po krótkiej prezentacji Davida Biggsa, kierownika oddziału Wood-Mizer UK, na temat poprawnego korzystania z obracaka do kłód, młodzi ochotnicy szybko zabrali się do pracy przetaczając ciężkie konary i kłody na hydrauliczny podnośnik układu załadunku traka LT20. Trak Wood-Mizer LT20 może przecierać kłody o maksymalnej średnicy 800 mm, więc z materiału załadowanego na łoże traka odcięto wszelkie odstające konary i gałęzie, które mogłyby przeszkadzać w procesie cięcia.

Aby sprawnie załadować kłodę na łoże i ułożyć ją w pozycji dogodnej do rozpoczęcia cięcia, David uruchomił hydraulikę łoża, a więc załadunek, oporki boczne, obracak i zacisk centralny. Dzięki hydraulicznym funkcjom łoża operator może łatwo ułożyć kłodę w taki sposób, aby brzeszczot wchodził w nią pod kątem umożliwiającym odsłonięcie charakterystycznej struktury drewna. Oryginalne brzeszczoty Wood-Mizer gwarantują doskonały efekt końcowy cięcia, a zaledwie dwumilimetrowy rzaz wytwarzany podczas przecierania w znacznym stopniu ogranicza produkcję odpadów. Powierzchnia wytworzonych desek była naprawdę imponująca – gładka i pozbawiona śladów pracy brzeszczotu, co pozwoliło zaoszczędzić sporo czasu na wtórną obróbkę materiału.

 

 

Podobnie do pozostałych londyńskich drzew pamiętających czasy drugiej wojny światowej, platan z ulicy Eric Street zawierał pewną ilość metalowych odłamków. Nie znaleziono w nim co prawda pocisków z dawnych czasów, ale skrywał w sobie odłamki drutu kolczastego i gwoździ. Jeśli pracujący brzeszczot natrafi na taki odłamek, pozostawi widoczny ślad na powierzchni materiału. Podczas przecierania platanu z ulicy Eric Street, David zmienił brzeszczot zaledwie trzy razy.

 

 

Trak Wood-Mizer LT20 umożliwił wytworzenie w ciągu jednego dnia ponad 60 desek o grubościach 32 mm, 38 mm i 150 mm o zróżnicowanych szerokościach i długościach, które później zostały odpowiednio zabezpieczone. Teraz muszą spędzić na wolnym powietrzu co najmniej rok, zanim zostaną użyte do produkcji mebli.

 

 

Spoglądając na wysokiej jakości drewno pozyskane z platanu łatwo można sobie wyobrazić niewielkie stoliki kawowe, krzesełka, stoły do jadalni, regały oraz wiele innych przedmiotów użytkowych, które wkrótce będzie można z niego wytworzyć. Przyszli użytkownicy tych produktów będą zachwyceni oryginalnym wyglądem centkowanej powierzchni platanu, a dla drzewa z Eric Street będzie to początek nowego życia!

 

 

***