Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Stare drewno otrzymuje nowe życie dzięki maszynom Wood-Mizer

Stare drewno otrzymuje nowe życie dzięki maszynom Wood-Mizer

 

Nature Makes Us Happy – to myśl przewodnia Kamila Brody, przedsiębiorcy ze Skarżyska-Kamiennej, który po 20 latach pracy w instytucjach finansowych postanowił zrealizować swoje marzenie o pracy z drewnem. Jego firma OLD Mountains powstała, aby wytwarzać meble i przedmioty codziennego użytku z odpadów drzewnych, łącząc inne materiały, takie jak stal, beton, szkło, no i coś jeszcze – wyjątkową filozofię, którą pan Kamil przekazuje klientom wraz ze swoimi unikatowymi produktami.

OLD Mountains to niewielka rodzinna firma, działająca na obrzeżach miasta, tuż na skraju lasów i pól, tam gdzie łatwo o drewno i gdzie nie brakuje miejsca na swobodne rozłożenie stanowiska do pracy. Warsztat pana Kamila wypełniony jest profesjonalnymi maszynami do obróbki drewna, głównie maszynami Wood-Mizer, oraz niepowtarzalnymi produktami, czekającymi już na odbiór klienta. Gościnną i domową atmosferę podkreśla pies ‘Ori’, który wiernie towarzyszy nam podczas wizyty, bacznie przyglądając się procesowi przecierania drewna, oraz regulacji strugarko-frezarki ustawionej centralnie w warsztacie.

 

OLD Mountains crew

OLD Mountains logo made from wood

OLD Mountains guiding thought

 

„Nasza manufaktura zajmuje się produkcją unikatowych mebli i przedmiotów codziennego użytku, w których łączymy drewno z betonem, stalą lub szkłem. Poprzez takie połączenie materiałów, nasi klienci otrzymują estetyczne i niepowtarzalne produkty. Drewno do produkcji jest materiałem odpadowym, pochodzącym z rozbiórek nieczynnych gospodarstw rolnych lub likwidacji starych sadów. Stal pochodzi z zezłomowanych maszyn, które nie są już nikomu potrzebne, a w naszych przedmiotach odzyskują część dawnego życia,” wyjaśnia Kamil Broda. „Chcemy, aby nasze wyroby były nośnikami historii, no i oczywiście mają być estetyczne i użyteczne,” dodaje pan Kamil.

 

OLD Mountains product sample

OLD Mountain products from salvaged wood

OLD Mountains simple and practical everyday tools

 

Produkty z logo OLD Mountains są niepowtarzalne pod jeszcze jednym względem – przekazują swoim nabywcom pewną oryginalną myśl filozoficzną. Cechą wspólną wszystkich produktów firmy jest promocja „sztuki równowagi życiowej”, czyli życia w zgodzie z naturą, czerpania radości z porządku i ładu jaki daje minimalizm w otaczających przedmiotach codziennego użytku. Takie podejście do życia sprawia, że łatwiej jest człowiekowi osiągnąć wewnętrzną równowagę, bezpieczeństwo i szczęście. Motywy filozoficzne takie jak wabi-sabi, hygge i lagom odrzucają pogoń za materializmem, wyścigiem szczurów, a stawiają na umiarkowanie, funkcjonalność i docenienie tego co się ma. Takie są właśnie przedmioty, które wytwarza pan Kamil w swoim warsztacie. „Nasze wyroby pomagają w odnalezieniu drogi do prawdziwego szczęścia, umacniają relacje międzyludzkie, powodują, że ludzie czują się swobodnie w ich otoczeniu. Klienci doceniają, że są one „w sam raz”, czyli proste, komfortowe i wytworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego,” przekonuje pan Kamil.

 

OLD Mountains milled wood seasoning

OLD Mountains wood salvaged from fruit orchards

 

Firma Kamila Brody działa od blisko 3 lat i składa się z zaledwie trzech osób, więc podział ról jest bardzo prosty. Pan Kamil, wykorzystując swoje doświadczenie zawodowe, zajmuje się projektami, marketingiem i poszukiwaniem nowych ścieżek rozwoju, a starszy brat i syn pana Kamila pracują nad produkcją wyrobów. „Praca z drewnem od dawna była moim marzeniem. Zawsze podziwiałem talent mojego starszego brata Darka do robienia karmników, skrzynek, altanek ogrodowych, a teraz przyszedł czas, w którym razem możemy połączyć siły i pracować w warsztacie,” stwierdza pan Kamil.

Początki działalności biznesowej nie były łatwe, ponieważ bracia traktowali swoją pracę jako hobby i nie liczyli czasu wytwarzając produkty. Jednak w chwili wyceny produktu dla klienta pojawiło się rozczarowanie, ponieważ koszt był wysoki, a zysk niski. „Chcieliśmy być niezależni, więc postanowiliśmy zainwestować w profesjonalne maszyny do obróbki drewna firmy Wood-Mizer, tak aby zwiększyć wydajność naszego zakładu. Pierwszą maszyną zamówioną z firmy Wood-Mizer była czterostronna strugarko-frezarka MP260, pozwalająca na znaczne przyspieszenie procesu przygotowania drewna. „Dla nas ważne jest, żebyśmy mogli przygotowywać materiał szybko, dokładnie i w sposób powtarzalny. Tylko wówczas będziemy mogli oferować klientom estetyczne produkty, w dużych ilościach, na które nie będą musieli czekać w kolejce zbyt długo,” przekonuje pan Kamil.

 

ood-Mizer MP260 at OLD Mountains amazing job

Wood-Mizer MP260 quick and easy adjustment

Wood-Mizer MP260 infeed table and control box view

Wood-Mizer MP260 side cutterheads

 

Strugarko-frezarka Wood-Mizer MP260 z serii Woodworking to cenione narzędzie do obróbki drewna w małych i średnich zakładach stolarskich i rzemieślniczych. Dzięki zwartej konstrukcji, solidnej budowie i co najważniejsze wysokiej funkcjonalności, umożliwia ona wytwarzanie wielu gotowych wyrobów z drewna, w nieskomplikowany i tani sposób. Łącząc kilka operacji skrawania w jednym urządzeniu, warsztat oszczędza miejsce, obniża koszty utrzymania i zwiększa wydajność, przy zachowaniu wysokiej powtarzalności. Maszyny z serii Woodworking można wyposażyć w dodatkowe głowice tnące boczne i poziome, zestawy noży profilowych, stoły podawcze i odbiorcze, oraz wiele innych akcesoriów. „Jest to sprawdzona i niezawodna maszyna, łatwa w obsłudze i regulacji, która pozwala zachować powtarzalność produkcji. Przed kupnem tej strugarko-frezarki, czytałem i sprawdzałem informacje na jej temat, i wiem że na rynku szwedzkim była oferowana od lat, a zatem jej konstrukcja została gruntownie przetestowana przez wymagających klientów skandynawskich. Obecnie jest oferowana przez firmę Wood-Mizer, zlokalizowaną w Polsce, w Kole, a więc mogę łatwo skontaktować się z serwisem, osobiście obejrzeć nowe maszyny, zaprosić techników do mojego zakładu. Sprawna współpraca jest bardzo ważna w budowaniu relacji biznesowych,” stwierdza pan Kamil Broda.

Kolejną maszynę, którą firma OLD Mountains pozyskała do swojego warsztatu stolarskiego jest trak taśmowy LT15CLASSIC Mobile wraz ze strugarką MP100, który pozwala na znaczne zwiększenie niezależności zakładu w przygotowywaniu materiału już na etapie wstępnym produkcji. „Dzięki trakowi LT15 Mobile możemy przecierać kłody już na miejscu i nadać naszym produktom kształt taki jaki chcemy, np. podczas likwidacji sadu owocowego, możemy już tam wpłynąć na kształt naszego przyszłego produktu,” wyjaśnia pan Kamil. „Mój LT15 oferuje rozstaw łoży poprzecznych i oporek bocznych umożliwiający przecieranie również krótkich kłód, więc idealnie sprawdza się w pozyskiwaniu materiału z drewna zakwalifikowanego jako opał lub odpad, na przedmioty codziennego użytku z naszego asortymentu. Maszyna ma solidną, wzmocnioną ramę łoża, która zachowuje się w sposób przewidywalny podczas pracy, oraz podczas transportu. Strugarka MP100 to idealne rozwiązanie do pierwszego strugania nawet mokrego drewna, jeszcze na łożu traka LT15. Można ją również wyposażyć w noże profilowe pozwalające strugać chociażby bale pod budowę domów. W naszym przypadku pod budowę oryginalnych ścianek działowych.”

 

Wood-Mizer LT15CLASSIC Mobile with MP100 planer

Wood_Mizer LT15CLASSIC Mobile in transportation

 

Trak taśmowy LT15CLASSIC Mobile, to rzeczywiście idealne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw tartacznych, oraz dla entuzjastów pracy z drewnem. Po przybyciu na miejsce, aby przygotować traka do pracy, wystarczy odczepić błotniki, usunąć blokadę zabezpieczającą maszt głowicy na czas transportu, oraz wypoziomować łoże. W skład zestawu wchodzi oś z kołami, zaczep holowniczy z kołem podporowym, 8 regulowanych nóg oraz układ oświetlenia drogowego. Konfiguracja standardowa może być rozszerzona o rampy załadowcze oraz ręczną wciągarkę ułatwiającą załadunek kłody na łoże.

 

Wood-Mizer LT15CLASSIC Mobile while sawmilling

Kamil Broda from OLD Mountains checking the quality after first cut

 

Przedsiębiorstwo OLD Mountains to dobry przykład młodej firmy oferującej klientom niepowtarzalny produkt, w której każdy pracownik realizuje swoje zadania z pasją i zaangażowaniem. Współpraca z firmą Wood-Mizer umożliwiła przedsiębiorstwu znaczne zwiększenie wydajności dzięki zastosowaniu strugarko-frezarki serii Woodworking, a dzięki trakowi mobilnemu LT15CLASSIC ze strugarką MP100, zakład ma pełną kontrolę nad pozyskiwaniem materiału już od początkowego etapu produkcji. Budowanie relacji biznesowych jest o tyle łatwiejsze, że firma Wood-Mizer zlokalizowana jest w Polsce, a więc rzemieślnicy i wytwórcy mają łatwy dostęp do wsparcia technicznego, mogą osobiście zobaczyć najnowsze maszyny w siedzibie firmy, a przedstawiciele handlowi Wood-Mizer mogą szybko dostarczyć akcesoria i części zamienne bezpośrednio na miejsce. Klienci współpracujący z panem Kamilem otrzymują nie tylko estetyczne i funkcjonalne wyroby, ale coś więcej – przesłanie filozoficzne „jak żyć mądrze i rozsądnie”.

 

OLD Mountains in cooperation with Wood-Mizer

OLD Mountains in cooperation with Wood-Mizer

 

A więc, po całym dniu pracy możemy usiąść z panem Kamilem i napić się herbaty postawionej na niewielkim stoliczku piknikowym, który przed chwilą był piękną skrzynką upominkową. Genialne! Po prostu „w sam raz”.

***