Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Trak LT40 zmienia tragedię w inspirację

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

The timber framed house in Mississippi

Jeśli życie daje ci cytryny, zrób z nich lemoniadę! Tak właśnie zrobił Mack Lowery. Po tym, jak jego dom spłonął w pożarze, Mack Lowery wykorzystał swoją 50-hektarową posesję do budowy domu o powierzchni 240 m2 dla swojej rodziny.

Mack Lowery zamienił tragedię swojej rodziny w spełnione marzenie, gdy ukończył swój własnoręcznie zbudowany, oszałamiający, drewniany dom w lesie Mississippi.

Pierwszy dom z bali Mack zbudował jako młody człowiek w 1976 roku. Kiedy spłonął on w ogromnym pożarze, pozostawiając jego rodzinę bez dachu nad głową Mack kompletnie się załamał. "Powrót na pogorzelisko zajął mi kilka lat", wspomina Mack.

Po tym, jak w końcu odważył się odwiedzić ponownie swoje 125-akrowe gospodarstwo, Mack został zainspirowany do ponownego rozpoczęcia budowy. "Odwiedziłem mojego dobrego przyjaciela, który właśnie kupił nowy trak LT40 Wood-Mizer", wspomina Mack. "Pokazał mi, jak przeciera kłody i zaproponował, że pomoże mi obrobić drewno do nowego domu". Przez najbliższy rok Mack pomagał przyjacielowi, aż w końcu kupił własny trak LT40 i przecierał na nim kłody przez kolejne cztery lata.

Nadal pracując w pełnym wymiarze godzin, Mack przez kilka pierwszych lat wykorzystywał każdy weekend na przecieranie tarcicy. "Całe drewno, z wyjątkiem cyprysu i cedru, pochodziło z mojego gospodarstwa", mówi Mack. "Zestaw hydrauliki LT40 umożliwił mi samodzielną obróbkę ogromnych kłód, z których niektóre miały średnicę ponad 75 cm". Mack przetarł nawet 100-letnią sosnę, która rosła na jego posesji, co dało mu wystarczająco dużo drewna na większość podłóg w jego domu.

Niewielka ekipa budowlana pomogła Mack'owi w realizacji projektu, gdy w końcu rozpoczęła się budowa. W trakcie budowy domu Mack postawił także wiaty do przechowywania desek i mały warsztat stolarski, w którym tworzył drzwi, szafy, blaty i meble do domu. Mack własnoręcznie stworzył także dębowy barek, którego ukończenie zajęło mu ponad miesiąc. Mack bardzo docenia możliwości, jakie dał mu trak Wood-Mizer, zwłaszcza możliwość precyzyjnego cięcia desek różnej grubości, dzięki czemu mógł nadać niepowtarzalnego wyglądu swojemu domowi.

W sumie Mack spędził ponad 1000 godzin przecierając drewno na dom o powierzchni 240 metrów kwadratowych, oszczędzając prawie 200.000 dolarów na materiałach. "Nie mógłbym wykonać tego projektu bez wytrzymałego i niezawodnego traka", powiedział Mack. Jak można było się spodziewać, otrzymał wiele komplementów od osób, które widziały ukończony dom.

Dzisiaj Mack i jego rodzina są zachwyceni tym, że mogli zamieszkać w domu swoich marzeń. "Mieszkaliśmy w mieście przez 12 lat po tym, jak nasz dom spłonął", powiedział Mack. "Kiedy nowy dom został ukończony, mogliśmy w końcu wrócić do miejsca, na którym naprawdę nam zależało".

Na tabliczce przy wejściu do domu możemy przeczytać: "Ten dom został zaprojektowany i zbudowany przez Macka i Melisę Lowery w latach 2014/2015. Mack spędził pięć lat na przecieraniu drewna z drzew rosnących w Charbonneau Woods. Niech piękno tego domu zapewni szczęście wszystkim tym, którzy znajdują schronienie pod jego dachem oraz przyszłym pokoleniom".