Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Domek na drzewie Mesquite w Arizonie, USA

Dodane przez Amanda Buttram, Wood-Mizer Contributing Author

Mesquite Treehouse Milled and Made in Southern Arizona

Drzewo Mesquite (Jadłoszyn baziowaty) to gatunek dominujący w pustynnym krajobrazie południowej Arizony. Jego krzaczasta struktura gałęzi i wysoka tolerancja na suszę pozwala na egzystencję w ekstremalnym i surowym klimacie pustyni Sonora, rozciągającej się na pograniczu Kalifornii, Arizony i Meksyku. To właśnie ten gatunek zainspirował Arthura i Valerie Flores ponad 20 lat temu do założenia firmy ‘Tumacacori Mesquite Sawmill’. Jadłoszyn aksamitny, bo o tej odmianie mowa, to dobrze rozpoznawalne drzewo w okolicach miasteczka Tumacacori w stanie Arizona, a firma Arthura i Valerie to uznany w regionie dostawca produktów z twardego drewna ‘mesquite’.

 

Mesquite treehouse in ArizonaMesquite treehouse in Arizona

 

Gdy pewnego dnia do biura firmy zgłosił się klient poszukający odpowiedniego materiału do budowy domku na drzewie dla swoich wnuczek, Arthur i Valerie zaproponowali mu właśnie drewno mesquite. Właściciele firmy niejednokrotnie realizowali skomplikowane projekty z tego drewna, a w swoich projektach często wykorzystują techniki stosowane dawno temu przez rdzennych mieszkańców kontynentu. Projekt, którego podjęli się tym razem, wydawał się jednak nader wyjątkowy i wymagający.

- Musieliśmy zmierzyć się z zupełnie nowym wyzwaniem, ponieważ nasz klient wymarzył sobie ten domek na wysokości ponad 6 metrów nad ziemią - tłumaczy Arthur.

 

Window of mesquite treehouseWindow of mesquite treehouse

 

Domek na drzewie wymagał nie tylko specyficznego wykorzystania drewna mesquite ale też i zaprojektowania odpowiedniego szkieletu, pozwalającego na dodanie tarasu z widokiem na górzyste tereny pustyni. Wewnątrz domku miał znaleźć się salon i sypialnia, wraz z instalacją sanitarną i elektryką.

 

Mequite treehouse floorMequite treehouse floor

 

Całość drewna wykorzystana do budowy domku została przetarta na traku przewoźnym Wood-Mizer LT40. Do budowy podłogi, dachu i elementów szkieletu wykorzystano drewno daglezji zielonej, pozyskane z rozbiórki starej kanadyjskiej stodoły, pamiętającej jeszcze czasy przedwojenne.

- Przecieranie daglezji nie stanowiło dużego problemu i wystarczył nam zaledwie tydzień, aby wytworzyć wszystkie niezbędne elementy - mówi Arthur.

 

Mesquite treehouse structure supportMesquite treehouse structure support

 

Drewno mesquite, a dokładnie rdzenną odmianę jadłoszynu aksamitnego z pustyni Sonora, wykorzystane do budowy elewacji, schodów i poręczy, zostało pozyskane z rancza klienta.

- Znaczna część drewna mesquite pochodzi z wycinki drzew na ranczu, które dały więcej przestrzeni na wypas bydła - tłumaczy Arthur. Jadłoszyn to bardziej wymagające drewno i wytworzenie wszystkich potrzebnych elementów zajęło 10 tygodni.

 

Balcony of mesquite treehouseBalcony of mesquite treehouse
Mesquite treehouse stairsMesquite treehouse stairs

 

- W naszej firmie trak Wood-Mizer LT40 zawsze zajmuje centralne miejsce! - stwierdza Arthur. Lecz nawet z tak solidnym i dokładnym narzędziem, cięcie drewna mesquite stanowiło spore wyzwanie.

- Stosujemy wyłącznie oryginalne brzeszczoty Wood-Mizer, więc cięcie przebiegało sprawnie i nie musieliśmy zbyt często ich zmieniać.

 

LT40HD Super sawmill in useLT40HD Super sawmill in use

 

Ukończony domek mesquite spoczywa obecnie na drzewie na wysokości 6 metrów i oferuje odwiedzającym około 65 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. - Jesteśmy bardzo dumni z realizacji tego nietypowego projektu. Każdy, kto zwiedził tą budowlę, stwierdza, że to najbardziej wyjątkowy dom na drzewie w całym stanie Arizona - stwierdza Arthur.