Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Przemysłowy trak taśmowy daje szansę na rozwój firmy rodzinnej z Danii

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

WM1000 w Danii

 

Thomas lautrup Andersen z miejscowości Varming w Danii, należy do trzeciego pokolenia rodziny świadczącej usługi tartaczne dla miejscowej ludności. “Wszystko rozpoczęło się w 1952 roku, kiedy mój dziadek Bent Johannsen założył mały warsztat stolarski,” wspomina Thomas. “Po kilku latach, warsztat rozwinął się i około roku 1965, został przekształcony w tartak.”

W latach 70-tych, ten dynamiczny zakład zatrudniał już około 25 pracowników. W 1988 roku, szefem tartaku został Stig Johannsen, wujek Thomasa. “W roku 2002, jego dziadkowie byli już w podeszłym wieku i zdecydowali się na sprzedaż części przedsiębiorstwa. Trak taśmowy trafił w ręce Leif’a Schmidt’a, który używał go do celów hobbystycznych. W tym czasie, wujek Stig był właścicielem warsztatu stolarskiego,” mówi dalej Thomas. “W 2014 roku, Stig uległ poważnemu wypadkowi i postanowił na moje ręce przekazać dalszą działalność rodzinnego interesu. W roku 2017, odkupiłem traka od Leif’a, który dawniej nabył go od mojego dziadka.”

 

 

Dzisiaj, przedsiębiorstwo Varming Sawmill jest połączeniem tartaku, stolarni i warsztatu rzemieślniczego, które podejmuje się niemal każdego projektu z drewna. “Przyświeca mi myśl, że z drewna można zrobić wszystko,” mówi Thomas. “To może być niewielki projekt – wymiana jednej deski, albo pokrycie deskami całego dachu – bez względu na skalę, każdą pracę wykonujemy z należytą starannością. Okna, drzwi, dachy, zlecenia montażowe – z naszej pracy zadowoleni są klienci, jak również i my sami.”

Strona internetowa www.varming-savvaerk.dk przedstawia szereg ukończonych projektów, od ogrodzeń, poprzez regały na wino, aż po meble z drewna wiśniowego.

Pomimo tego, że w warsztacie pojawiło się w ciągu tylu lat wiele nowych maszyn do obróbki drewna, sercem zakładu pozostaje niezmiennie trak taśmowy Wood-Mizer LT40, zakupiony przez Thomas’a w 2015 roku.

 

 

“Mam wrażenie, jakbym rozpoczął swoją przygodę z trakiem dopiero wczoraj, a przecież minęło już tyle czasu,” wspomina Thomas. “Wówczas, nie miałem bladego pojęcia o maszynach Wood-Mizer. Byłem zupełnym nowicjuszem w tym temacie.”

Traki Wood-Mizer są bardzo popularne w Danii. “Maszyny Wood-Mizer można zobaczyć prawie w każdym tartaku i przekonać się jak działają,” stwierdza Thomas.

“Na początku, chciałem tylko spróbować. Nie wiedziałem, czy poradzę sobie pracując taką maszyną. No i udało się! Teraz wiem, że obsługa traka nie sprawia żadnych trudności, a ponadto można odnotować niemałe zyski.”

“Mój dzień w pracy spędzam najpierw na spotkaniach z klientami i pracy w stolarni, a później jestem zajęty w tartaku wytwarzaniem różnych produktów z drewna.”

Trakiem taśmowym LT40, Thomas może przecierać kłody o maksymalnej średnicy 90 cm i długości 6,5 m. W momencie, gdy zaczął otrzymywać zlecenia na przecieranie kłód o jeszcze większej średnicy, natychmiast postanowił skontaktować się z lokalnym przedstawicielem Wood-Mizer. “Wiedziałem, że Wood-Mizer zaoferuje mi odpowiednie narzędzie. W ten sposób stałem się posiadaczem kolejnej maszyny, traka WM1000,” mówi Thomas.

Główną cechą traka WM1000 jest to, że potrafi przecierać kłody o maksymalnej średnicy aż 1,7 m. Trak ten wykorzystuje brzeszczoty wąskotaśmowe, które wytwarzają rzaz o grubości zaledwie 2 mm, więc każda przetarta kłoda oznacza większy uzysk, przy minimalnej ilości odpadu. Na traku WM1000 można przecierać olbrzymie kłody i pozyskiwać z nich szerokie deski i panele, które później można wykorzystać do produkcji stołów, ławek, czy mebli z drewna litego.

 

 

“Na tej maszynie, poradzę sobie z każdą kłodą,” mówi Thomas. “Dostaję telefony od klientów z całej Danii, zainteresowanych przetarciem ogromnych kłód. W końcu, nie każdy tartak jest w stanie przeciąć kłody o tak dużych rozmiarach.”

Konstrukcja traka przemysłowego WM1000 opiera się na ogromnej głowicy tnącej, poruszającej się na dwóch równoległych szynach. Operator kontroluje proces przecierania stojąc na platformie, która porusza się wraz z głowicą. Pulpit sterowniczy wyposażono w układ Setworks, czyli urządzenie do automatycznego ustawiania grubości cięcia, a operator ma nie tylko dogodny dostęp do wszystkich funkcji traka, ale ma też możliwość dokładnej obserwacji pracy brzeszczotu w drewnie. Pełny nadzór nad procesem przecierania pozwala mu na uzyskanie optymalnego kształtu deski i zwiększenie uzysku z kłody.

 

 

“Nie spodziewałem się, że taka maszyna może być jednocześnie duża i tak szybka,” stwierdza Thomas. “Przecieram zarówno kłody sosnowe, jak i dębowe. Tak naprawdę, wykorzystuję każdy rodzaj drewna, aby móc wytwarzać dużo materiału. Z trakiem WM1000 jest to możliwe, ponieważ mogę na nim ciąć z bardzo dużą dokładnością.”

Montaż traka taśmowego WM1000 w starym warsztacie był prosty i szybki, gdyż wymagał zamontowania tylko dwóch szyn na gruncie i umiejscowienia na nich masztu z głowicą.

“Z taką maszyną, każda wielka kłoda jest w zasięgu moich możliwości," wyznaje Thomas. “Właśnie dlatego zdecydowałem się na traka WM1000”.

Więcej informacji o tartaku Varming Sawmill: www.varming-savvaerk.dk