Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Czeskie domy z bali powstają przy pomocy traka Wood-Mizer LT15 i strugarki MP100

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Czeskie domy z bali powstają przy pomocy traka Wood-Mizer LT15 i strugarki MP100

Firma Hanis Log Homes specjalizuje się w budowaniu domów, lecz nie tych tradycyjnych z cegieł i betonu, ale z bali pozyskiwanych z naturalnego drewna. Obecnie przedsiębiorstwo liczy ponad 50 pracowników i z każdym rokiem zatrudnia kolejnych, ponieważ coraz więcej klientów składa zamówienia na nowe domki, które urzekają swoim wyglądem, funkcjonalnością i oryginalnością.

Mieszkańcy krajów skandynawskich, Europy wschodniej i kontynentu północno-amerykańskiego od dawna wykorzystują drewno do wznoszenia różnych budowli, ponieważ zdają sobie sprawę, że takie domy idealnie komponują się z naturalnym otoczeniem, są ekologiczne i wydajne energetycznie, a ich wnętrze wypełnia przyjemny zapach drewna, nadając im niepowtarzalny klimat. W innych krajach, ten kierunek w budownictwie dopiero nabiera tempa, a doskonałym przykładem rosnącej popularności drewnianych budynków mieszkalnych może być czeska firma Pavela Hanisa. Jego pomysł zbudowania domu mieszkalnego z drewna był w latach 90-tych prawdziwą sensacją, ale już wkrótce Pavel zaczął otrzymywać zapytania ofertowe na budowę podobnych domków w okolicy. Jego przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w 1999 roku i może pochwalić się wynikiem ponad 500 zrealizowanych inwestycji na terenie kraju.

Log home construction in Czech Republic


Firma Hanis Log Homes ściśle współpracuje z klientami, najpierw analizując propozycje projektu i założony budżet, a później omawia z nimi możliwości konstrukcyjne na przykładzie wizualizacji projektu 3D. W ten sposób klienci mogą zapoznać się z projektem swojego przyszłego domu i w łatwy sposób zasugerować ewentualne zmiany. Po ostatecznym zatwierdzeniu przez klienta, projekt trafia do hali produkcyjnej i tam rozpoczyna się proces wytwarzania materiałów do budowy. Firma budowlana Pavela Hanisa jest nowoczesnym i wydajnym przedsiębiorstwem, więc równoległe przygotowywanie czterech domów nie stanowi żadnego problemu.


Log home montage

Kiedy wszystkie segmenty konstrukcji domu są już gotowe i dopasowane, należy je rozmontować i przewieźć na teren inwestycji klienta, gdzie następuje finalny montaż budynku. Cały proces przebiega sprawnie i zwykle nie zajmuje więcej niż 2-3 miesiące.

"Po zakończeniu budowy i oddaniu do użytku, przez kolejne 4 lata obserwujemy i badamy konstrukcję domu pod kątem naturalnej kurczliwości drewna. Tam gdzie stwierdzimy, że zachodzą zmiany w stabilności struktury, dokonujemy koniecznych poprawek,” objaśnia Petr Taufmann, kierownik produkcji. “Zgromadziliśmy sporo doświadczenia w budowie domów z drewna i opracowaliśmy wiele własnych rozwiązań konstrukcyjnych, minimalizujących proces kurczliwości drewna.”Chief of montage Petr Taufmann


Kilka lat temu, park maszynowy firmy został poszerzony o traka taśmowego Wood-Mizer LT15 do wycinania długich bali niezbędnych do budowy niektórych modeli domów. Do traka LT15 dodano kilka segmentów łoża, tak aby umożliwić cięcie kłód sięgających nawet 12 metrów długości. Na łożu traka znalazło się również miejsce na strugarko-frezarkę MP100, tak aby po uzyskaniu wymaganych wymiarów kłody, nie było potrzeby przenoszenia materiału na osobną maszynę. Strugarka MP100 znacznie przyspiesza proces przygotowywania materiału do produkcji komponentów domu, ponieważ umożliwia struganie powierzchni lub profilowanie krawędzi kłody bezpośrednio na łożu traka.


Wood-Mizer LT15 sawmill with long bed and MP100 log planer

Powyższe zestawienie maszyn LT15 i MP100 zyskuje coraz większe zainteresowanie przedsiębiorstw budujących domy z drewna, stolarzy, rzemieślników i wielu innych producentów wysokiej jakości materiałów drewnianych. Jeśli dodamy do tej konfiguracji noże strugarskie i profilowe z oferty Wood-Mizer, to otrzymamy kompletny zestaw do obróbki powierzchni niemal każdego elementu drewnianego domu.

Obecnie, firma Hanis Log Homes wykorzystuje traka taśmowego LT15 i strugarkę MP100 przez niemal całą dobę, pracując na dwie zmiany. Drewno, które pozyskuje się z okolicznych lasów, przecierane jest wyłącznie oryginalnymi brzeszczotami Wood-Mizer DoubleHARD, a ich regeneracja odbywa się na ostrzarce Wood-Mizer BMS250 i rozwieraku BMT100.


Log home sample at Hanis facility

Więcej informacji: www.srubovedomy.cz