Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Doświadczenie czyni mistrza – najlepsza przygoda i nauka z maszynami Wood-Mizer

Doświadczenie czyni mistrza – najlepsza przygoda i nauka z maszynami Wood-Mizer

 

To prawda, że człowiek w życiu nigdy nie przestaje się uczyć. Nawet jeśli ukończył już szkołę i zdobył dyplom, zawsze będzie miał coś nowego do odkrycia i przyswojenia. To spostrzeżenie jest również prawdziwe w przypadku pracy z drewnem, ponieważ bez względu na to ile godzin spędziłeś pracując na maszynach, jak dużo już wiesz o różnych gatunkach drewna, ile pomysłów wymieniłeś z kolegami po fachu, zawsze znajdzie się coś co może cię zaskoczyć i nauczyć czegoś nowego o drewnie.

“Najciekawsze w pracy z drewnem jest to, że nigdy nie będziesz mógł być w pełni wyszkolony, zawsze będziesz odkrywał coś nowego, nawet jeśli pracujesz z drewnem już od wielu lat. Wyobraź sobie, że próbujesz wykonać nietypowy profil dla klienta, ale nie masz pewności, czy to się uda. Kiedy już uzyskasz kształt, na którym tak ci zależało, czujesz ogromną satysfakcję,” mówi David Virén, szwedzki przedsiębiorca z Torsåker, małej miejscowości w prowincji Gästrikland, w centralnej Szwecji. Za każdym razem, gdy obrabia deskę na swojej strugarko-frezarce Wood-Mizer MP360, czuje, że uczy się czegoś nowego o drewnie. „Praca z drewnem to coś więcej niż zadanie do wykonania. To proces nauki, który dostarcza mi mnóstwo satysfakcji.”

Firma Davida „Woodab”, to małe przedsiębiorstwo rodzinne, w którym pracują tylko dwie osoby - ojciec i syn. "Podział zadań w moim warsztacie jest bardzo prosty. Mój tata pracuje na traku taśmowym Wood-Mizer LT70, a ja obsługuję rozrzynarkę poziomą HR115 oraz czterostronną strugarko-frezarkę MP360," mówi David. "Na traku LT70, przecieramy kłody i przygotowujemy surowiec do dalszej obróbki na maszynach HR115 oraz MP360. Budujemy w ten sposób zapas tarcicy, aby później móc sprawnie wytwarzać dla klientów wszelkie produkty o jakich tylko pomyślą.”

 

 

David zawdzięcza zamiłowanie do drewna swojemu ojcu, który wiele lat temu zaczynał od obsługi traka Wood-Mizer LT40. Lars, to tartacznik z 25-letnim doświadczeniem, dobrze pamiętający swoje początki w branży drzewnej. O pracy z drewnem opowiada z szacunkiem. Obsługa nowego traka LT70 sprawia mu dużo przyjemności, a praca na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody jest dla niego przywilejem, nawet jeśli jego kurtka cały czas pokryta jest pyłem i trocinami.

Lars zdecydował się na wymianę swojego wysłużonego traka LT40 na większy LT70 zaledwie kilka lat temu. Przyznaje, że model LT70 otwiera zupełnie nowe możliwości pracy – teraz może przecierać kłody szybciej i wydajniej, a komfort obsługi traka i dokładność cięcia nadal pozostaje na wysokim poziomie. Poprzedni trak taśmowy LT40 działał bezproblemowo przez wiele lat i pozwolił Larsowi na sprawną realizację zamówień na drewno dla szerokiej grupy klientów. "Mój ojciec kupił traka Wood-Mizer LT40 z myślą o wykorzystywaniu go do przecierania drewna z naszego pobliskiego lasu wyłącznie na potrzeby prywatne, aczkolwiek gdy mieszkańcy okolicy dowiedzieli się o możliwości zakupu drewna, mój tata zaczął otrzymywać mnóstwo zapytań ofertowych i w końcu zdecydował się na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Kupno traka LT40 było wówczas dobrą decyzją, ponieważ tata mógł zapewnić utrzymanie naszej rodzinie,” wspomina David. "Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na drewno, mój ojciec zdecydował się na wymianę traka na model o większych możliwościach – Wood-Mizer LT70. W tym traku zastosowano wydajny układ hydrauliczny do obsługi wielu pomocnych funkcji załadunku, urządzenie do automatycznego ustawiania grubości cięcia, a poza tym trak dysponuje większą mocą, więc możemy wyprodukować więcej tarcicy dla klientów. To była konieczna inwestycja i zarazem dobra zmiana!”

 

 

Dla Davida, przygoda z drewnem rozpoczęła się w 1998 roku, kiedy dostał swoją pierwszą pracę jako operator dużej obrabiarki w pobliskim zakładzie drzewnym. W 2019 roku zdecydował się na otworzenie własnej działalności gospodarczej, która świadczy usługi stolarskie, rozszerzając w ten sposób zakres usług tartacznych oferowanych przez firmę ojca. "Chciałem w ten sposób uzupełnić ofertę usług mojego taty, dodając swoje usługi stolarskie wykonywane na wielopile Wood-Mizer HR115 oraz strugarko-frezarce MP360,” tłumaczy David. Pierwsze miesiące prowadzenia własnej firmy nie były dla niego łatwe. "Najtrudniejsze dla mnie okazało się przestawienie z dawnego wygodnego życia na aktywny tryb biznesowy. Nie miałem już stałego i bezpiecznego źródła dochodu, lecz musiałem sam podejmować decyzje biznesowe, aby móc utrzymać rodzinę. Ta transformacja była dla mnie trudnym etapem,” wspomina David.

"Dzisiaj o wiele łatwiej jest mi prowadzić warsztat, ponieważ nauczyłem się jak efektywnie wykorzystywać potencjał maszyn Wood-Mizer.”

 

 

David zapytany, która maszyna odgrywa kluczową rolę w procesie produkcyjnym w jego firmie, bez wahania odpowiada – “Nie mam wątpliwości, że jest to trak taśmowy Wood-Mizer LT70! Cenię go za szybkość działania, moc, dokładność, łatwość obsługi, zautomatyzowany układ cięcia, łatwość obracania kłód na łożu traka – wszystkie te cechy dokładnie odpowiadają potrzebom naszej działalności." W momencie, gdy surowiec jest już gotowy, David wykorzystuje rozrzynarkę poziomą HR115, aby rozciąć pryzmę na wymagany wymiar i przygotować materiał do obróbki końcowej. "Zdecydowałem się na zakup wielopiły HR115, żeby usprawnić pracę ojca na traku taśmowym. Dzięki tej maszynie, mój ojciec nie musi trudzić się wytwarzaniem kantówek i desek na traku, lecz przekazuje materiał na moją rozrzynarkę, która zrobi to szybko i sprawnie. Tata skupia się wyłącznie na przecieraniu dużych kłód na surowiec, który następnie przekazuje w moje ręce. Taki podział zadań znacznie podnosi wydajność pracy w naszym zakładzie,” wyjaśnia David. Na końcowym etapie produkcji, David wykorzystuje czterostronną strugarko-frezarkę MP360, na której wytwarza kształty i profile materiałów wymagane przez klientów.

 

 

"Jak widać, udało nam się zbudować niewielką linię produkcyjną złożoną z maszyn do obróbki drewna Wood-Mizer. Rozpoczynamy od przecierania kłód – to zadanie dla mojego ojca, następnie materiał trafia na stół podawczy mojej rozrzynarki, a w końcowym etapie przerabiam kantówki i deski na produkty zamawiane przez klientów, a więc deski podłogowe, panele, ramy, i wiele innych,” tłumaczy David.

W Szwecji, przemysł drzewny ma wiodącą pozycję w gospodarce krajowej. Lasy pokrywają około 2/3 powierzchni kraju, a praca z drewnem dla mieszkańców terenów leśnych jest czymś naturalnym i oczywistym. Podróżując szwedzkimi drogami, nie sposób nie zachwycić się pięknem tutejszych budynków wykonanych z drewna, usytuowanych w przytulnych miejscach blisko lasu, lub nad brzegami jezior. Wszystkie te wyjątkowe konstrukcje zostały zbudowane z materiału, który jest przyjazny środowisku, szeroko dostępny i stosunkowo łatwy do obróbki. "Oprócz typowych zleceń na drewno konstrukcyjne, nasi klienci często zamawiają u nas drewno o niestandardowych kształtach i wymiarach do odbudowy starych domów. Potrzebują nietypowych desek i paneli, dzięki którym będą mogli zachować oryginalny wygląd i styl swoich budynków," wyjaśnia David. "Restauracja i odbudowa starych domów to dzisiaj opłacalne zajęcie. Klienci nie chcą wyrzucać lub marnotrawić starego drewna, lecz za wszelką cenę chcą zachować swoje domy w oryginalnym stanie. Dzięki strugarko-frezarce MP360, mogę realizować dla nich zamówienia na niemal każdy kształt i profil. Cieszę się, że zapotrzebowanie na usługi tego typu cały czas rośnie.”

 

 

David wraz z ojcem doskonale zdają sobie sprawę jak ważne w prowadzeniu działalności gospodarczej jest utrzymywanie dobrych relacji zarówno z klientami, jak i z dostawcami. Firma Davida, ceni sobie profesjonalną współpracę z lokalnym oddziałem firmy Wood-Mizer - Mekwood AB. "Obsługa klienta i wsparcie techniczne są tutaj zawsze na wysokim poziomie. Dobrze, że nasz przedstawiciel Kjell Larsson, zawsze może nam pomóc. Kiedy pracujemy na traku taśmowym, często zachodzi potrzeba szybkiego zamówienia części zamiennych, płynów eksploatacyjnych, brzeszczotów lub po prostu konsultacji technicznej. Szybki serwis i płynna komunikacja odgrywają wtedy bardzo ważną rolę," wyjaśnia David.

David lubi pracować z drewnem, ciągle pogłębiając swoją wiedzę na ten temat. Stara się również myśleć o przyszłości - "Niedługo zamierzam wymienić moją strugarko-frezarkę na model MP365, który wyposażony został w aż pięć głowic skrawających. Na tej maszynie mógłbym tworzyć jeszcze bardziej skomplikowane kształty dla moich klientów. Ze strugarko-frezarką MP365, na pewno będziemy mogli zrealizować dosłownie każde zlecenie klienta!"

 

 

Więcej informacji na temat ciekawych projektów w wyknaniu Woodab dostępne na https://www.instagram.com/wood_ab79/ 

***