Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Amerykańska firma Wilson Enterprises rozwija się z trakiem Wood-Mizer WB2000

Dodane przez Olivia Eaker, Wood-Mizer

Amerykańska firma Wilson Enterprises rozwija się z trakiem Wood-Mizer WB2000

 

Położone w północnej części stanu Michigan, rodzinne przedsiębiorstwo tartaczne Wilson Enterprises od 1985 roku zaopatruje rynek amerykański w wysokiej jakości produkty z drewna stosowane do budowy domów, wykończenia wnętrz i realizacji różnorodnych projektów rzemieślniczych. Ostatnio firma zainwestowała w przemysłowy system tartaczny Wood-Mizer WB2000, aby móc przetwarzać drewno od surowca do gotowego produktu wyłącznie we własnym zakładzie. Od tamtej pory dostarcza swoje wyroby z drewna do blisko 5000 sklepów detalicznych na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

 

Wilson EnterprisesWilson Enterprises

 

Gerry Wilson, właściciel Wilson Enterprises, pracuje z drewnem od dziecka. Zaczynał jako członek ekipy sprzątającej w lokalnym tartaku w wieku 13 lat i już wtedy wiedział, że w przyszłości będzie pracował w branży drzewnej. Założone przez Gerry’ego Wilsona przedsiębiorstwo rozwijało się wraz ze zdobywanym przez niego doświadczeniem. Gerry wytwarzał elementy dekoracyjne z drewna i budował chatki na terenie stanu Michigan. 

– Firma wytwarzała produkty z drewna iglastego przez ponad 20 lat – mówi Gerry. – Prowadziłem również działalność budowlaną i stawiałem domki z drewna na obszarze Górnego Półwyspu stanu Michigan. Produkowaliśmy panele elewacyjne, które wykorzystywaliśmy przy wykańczaniu tych budynków. Zaczynaliśmy od wyrobu produktów dla branży rzemieślniczej, a z czasem podjęliśmy się przecierania kłód i wytwarzania np. belek kominkowych. Z biegiem lat rozszerzaliśmy naszą ofertę produktową.  

 

LogsLogs

 

– Wszystko robimy samodzielnie. Najpierw sprowadzamy kłody, potem przecieramy je na traku taśmowym i suszymy drewno w suszarni – wyjaśnia Gerry. – W naszym zakładzie wytwarzamy produkty od początku do końca.

Prowadząc działalność w górnej części stanu Michigan, Wilson Enterprises wykorzystuje naturalne zasoby drzewne, jakie oferują okoliczne lasy. 

– Praktycznie wszystkie kłody pochodzą z Górnego Półwyspu Michigan i północnego Wisconsin – mówi Gerry. Firma Wilson Enterprises zazwyczaj kupuje kłody o średnicy od 20 cm do 91 cm. Używany przez nią trak taśmowy ma możliwość cięcia drewna o długości do 6,1 m, lecz najczęściej przecierane są tu kłody o długości od 2,4 m do 3,6 m.

Doświadczony pracownik firmy Wilson Enterprises Andrea Walechka mówi, że do produkcji belek kominkowych i wytwarzania drewna na wymiar stosują m.in. czerwoną i białą sosnę, ale również brzozę, klon, lipę, osikę i cedr. 

– Podczas produkcji mamy możliwość przyjrzeć się dokładnie całemu procesowi – od przetarcia kłody, przez jej suszenie aż po uzyskanie gotowego produktu. Na koniec odczuwamy ogromną satysfakcję – podkreśla Andrea. 

 

PackagingPackaging
Andrea Operating SawmillAndrea Operating Sawmill

 

Aby sprostać wymaganiom rynku, firma Wilson Enterprises zainwestowała w przemysłowy system tartaczny Wood-Mizer WB2000 z sześciogłowicową rozrzynarką poziomą, obrzynarką do desek i stołami sortującymi i odbiorczymi. 

– Park maszynowo-narzędziowy rozwijał się w naszej firmie przez lata. Zaczynaliśmy od niewielkiego traka taśmowego, a dzisiaj wykorzystujemy trak przemysłowy Wood-Mizer WB2000 – mówi Gerry. – Trak WB2000 to maszyna industrialna, która cechuje się solidną budową i wytrzymałością. Jest bezkonkurencyjny na rynku.

Tartak Wilson Enterprises przetwarza dziennie od 28 do 35 metrów sześciennych drewna. 

– Trak WB2000 umożliwia nam utrzymanie stałego poziomu produkcji – zaznacza Gerry. – Wsparcie techniczne ze strony firmy Wood-Mizer było wzorowe. Przedstawiciele firmy Wood-Mizer przyjechali do naszego zakładu i po konsultacji, zaproponowali nam linię tartaczną, która spełnia nasze oczekiwania biznesowe. Przeprowadzili też rzetelne szkolenie z obsługi traka i udzielili nam wielu praktycznych wskazówek.  

 

Andrea on SawmillAndrea on Sawmill
MachineMachine
wb2000 w logwb2000 w log
wb2000wb2000

 

Linia przemysłowa w firmie Wilson Enterprises oparta na traku WB2000 składa się m.in. z obrzynarki do desek Wood-Mizer oraz rozrzynarki poziomej HR700
– Do rozrzynania pryzmy stosujemy sześciogłowicową rozrzynarkę poziomą, która znacznie przyspiesza proces produkcji – twierdzi Gerry. Rozrzynarka pozioma Wood-Mizer HR700 zwiększa wydajność produkcji, umożliwiając wytworzenie aż 7 desek przy jednym przejściu pryzmy przez maszynę. Linia tartaczna wyposażona jest też w stół transferowy, który przekazuje materiał do obróbki na innych maszynach, np. do rozrzynarki poziomej lub obrzynarki do desek. – To bardzo prosta, skuteczna i wydajna metoda produkcji drewna – zapewnia Gerry.

Aby móc sprostać zwiększonemu popytowi na produkty z drewna, firma Wilson Enterprises dywersyfikuje swoją ofertę handlową. Przedsiębiorstwo sprzedaje tarcicę zarówno miejscowym tartakom, jak i klientom końcowym. 

– Nasze produkty sprzedajemy poprzez własne strony internetowe oraz za pośrednictwem platformy Amazon – mówi Gerry. – Nasz dział wysyłkowy realizuje codziennie dziesiątki zamówień bezpośrednio od klientów końcowych. Obecnie nasze produkty drzewne dostępne są w blisko 5000 sklepach detalicznych na terenie całego kraju – zaznacza Gerry.

 

HR700HR700
conveyorconveyor
conveyor tableconveyor table
woodplankswoodplanks
finishedfinished

 

***