Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Wykorzystać każdą kłodę do końca – efektywne przecieranie drewna we Włoszech

Dodane przez Martina Valentini, GreenPress EnvironMedia

Wykorzystać każdą kłodę do końca – efektywne przecieranie drewna we Włoszech

 

Przedsiębiorstwo Marco Marcante położone jest niespełna dwie godziny drogi od Wenecji, na północy Włoch, w rejonie Alp. To tutaj, u podnóża gór w okolicy Vicenza, ojciec Marco założył 30 lat temu firmę zajmującą się produkcją drewna opałowego. Dzisiaj, zakład Marco oferuje klientom szeroki wybór produktów drzewnych, zwiększając produkcję na przestrzeni lat aż czterokrotnie. 

Gdy ojciec Marco zakładał firmę, jedynym rodzajem produktu jaki klienci zamawiali u niego było drewno opałowe. Jednak kiedy Marco przejął obowiązki kierownicze w zakładzie, szybko zdał sobie sprawę, że aby zapewnić firmie stabilizację i możliwości rozwoju, należy wprowadzić do oferty nowe rodzaje produktów i usług.

 

 

Ciekawe perspektywy pojawiły się, kiedy Marco wyjechał w 2011 roku do Stanów Zjednoczonych i Kanady. 

- Po raz pierwszy zobaczyłem traka taśmowego Wood Mizer LT15 przecierającego kłody i od razu wiedziałem, że to właśnie tej maszyny potrzebuję do rozwoju mojej działalności – mówi Marco.  

- Cały asortyment, który oferuję obecnie moim klientom, a więc belki, kantówki, deski, listwy, wytwarzam właśnie na tej maszynie – na moim traku Wood-Mizer LT15.

 

 

- Dlaczego zdecydowałem się na Wood-Mizera? Ponieważ ta maszyna robi to, co do niej należy – i robi to dobrze! Jest to profesjonalny, kompaktowy i uniwersalny trak do codziennej pracy w zakładzie drzewnym. Mogę na nim ciąć kłody o średnicy do 70 cm i 8 m długości. 

- Dawniej, na starym traku ojca, musiałbym mieć łoże o długości 16 m, żeby przecierać ośmiometrowe kłody. Trak Wood-Mizer LT15 został zaprojektowany w inny sposób, ponieważ to głowica porusza się po łożu, a nie odwrotnie. Tak przemyślana konstrukcja pozwala na przerób długich kłód nawet w warsztatach dysponujących niewielką przestrzenią roboczą.

- Przed zakupem traka długo zastanawialiśmy się, jaką markę i typ wybrać, lecz ze względu na najlepszy stosunek ceny do wartości, zdecydowaliśmy się na traka Wood-Mizer LT15. Ta maszyna najlepiej pasuje do profilu naszej działalności, a poza tym jest bardzo dokładna. Możemy wytwarzać deski o długości 8 m, z dokładnością do 1 mm na całej długości. 

 

 

- Wood-Mizer pozwolił mi na realizację moich pasji i planów zawodowych. Dzięki tej maszynie mogę rozwijać przedsiębiorstwo i świadczyć moim klientom usługi na najwyższym poziomie. Klienci doceniają, że każdą kłodę przerabiamy odpowiedzialnie i efektywnie. Nawet kłody gorszej jakości, które dawniej skończyłyby jako drewno opałowe, dzisiaj otrzymują nowe życie jako palety do transportu!

- Zdecydowałem się na zakup traka Wood-Mizer, gdy tylko zdałem sobie sprawę, ile mogę zyskać wytwarzając gotowe produkty drzewne dla klientów. W naszym regionie surowy modrzew wart jest około 100 euro za metr sześcienny, lecz gdy zostanie przetarty na deski, jego cena wzrasta nawet do 450 euro. To właśnie dzięki trakowi Wood-Mizer jestem w stanie dostarczać klientom dobrej jakości produkty z drewna, generując przy tym zyski i rozwijając przedsiębiorstwo. 

 

 

"Wooden chairs, lamps, benches, wooden stools are coming back into fashion and are a way to give value to logs that otherwise would not have been considered profitable," observes Marco. By adding the sawmill, the company has multiplied its capability to produce products, plus grown the number of markets it serves, expanding its customer base widely.

Today Marco offers - in addition to logging – firewood for sale, arborist services, and of course, finished custom timber for sale.

 

***