Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Od brył lodu do lodowych hoteli – tradycyjna norweska sztuka w nowoczesnym wydaniu

Traki taśmowe mogą ciąć o wiele więcej niż tylko drewno. W DesignIce trak LT15 Wood-Mizer tnie lód w temperaturze -5 stopni przez cały rok.

Dzięki Disneyowskiemu hitowi „Kraina lodu” setki tysięcy dzieci na całym świecie poznały tradycyjną sztukę pozyskiwania lodu z zamarzniętych skandynawskich jezior. Mroźne zimy i bogactwo jezior sprawiły, że Norwegia już 150 lat temu stała się źródłem lodowych bloków dla całej Europy. Chociaż nowe urządzenia chłodnicze zmniejszyły zapotrzebowanie na lód w blokach, przemysł pozyskiwania lodu jest wciąż żywy, a bloki lodowe wykorzystywane są w wielu projektach.

Thomas Orderud, właściciel DesignIce, rozpoczął pozyskiwanie lodu z lokalnego jeziora w południowo-wschodniej Norwegii około 15 lat temu. Dziś Thomas w swoim warsztacie o powierzchni 400 metrów kwadratowych może z lodu wyprodukować wszystko, od kostek lodu do lodowych hoteli. Nawet zimą utrzymuje temperaturę na stałym poziomie -5 stopni Celsjusza, aby zapewnić swoim 500-600 tonom lodu stałe warunki.

“Proszono mnie o wiele szalonych rzeczy”

Wyposażony w trak LT15 Wood-Mizer, robota CNC, ciągnik, wózek widłowy i mnóstwo pił łańcuchowych, Thomas jest w stanie zbudować z lodu wszystko, co tylko jego klienci mogą sobie wyobrażą. A miewają oni czasem naprawdę wyjątkowe życzenia.

Thomas regularnie buduje lodowe hotele, produkuje przeróżne lodowe wyroby na imprezy firmowe, a także tworzy duże lodowe rzeźby na różne uroczystości i do filmów. Jest autorem rzeźb samochodów, logotypów firm, a nawet lodowych kufli do piwa.

Pewnego razu przekształcił swój warsztat w zimową krainę czarów dla japońskiej firmy odzieżowej, która kręciła reklamę telewizyjną zimowej kolekcji. Okazuje się, że nawet Hollywood potrzebuje lodu. Thomas wyprodukował wszystkie bałwany i lodową rzeźbę do filmu The Snowman z Michaelem Fassbenderem, nakręconego w Norwegii i wydanego w 2017 roku.

Pozyskiwanie lodu

"Moja firma wykorzystuje prawie wyłącznie naturalny lód", mówi Thomas. „Różnica pomiędzy naturalnym i sztucznym lodem jest widoczna. W naturalnym lodzie widać pęcherzyki powietrza, przeróżne pęknięcia i cienie" - mówi Thomas. „Zwłaszcza, gdy lód jest podświetlany, naturalny wygląda zdecyowanie bardziej spektakularnie. To życie w środku czyni go wyjątkowym".

Zimą Thomas pozyskuje lód z pobliskiego jeziora za pozwoleniem lokalnych władz. Lód zbiera za pomocą piły zamontowanej na ciągniku i piły łańcuchowej.

Każdy blok lodu ma 1 metr szerokości i 2 metry długości. Bloki te są przechowywane w jego warsztacie, dopóki nie zostaną wykorzystane w projekcie.

Od lodowych loków do sztuki rzeźby w lodzie

Thomas zaczyna swoje dzieła od rozmowy z klientem i dokładnego rozpoznania jego oczekiwań. Następnie projektuje rzeźbę i przycina bloki lodu do potrzebnej wielkości na traku LT15, który zmodyfikował tak, aby jak najlepiej nadawał się do pracy z lodem. Do łoża Thomas dodał specjalną płytę, aby ułatwić zsuwanie bloków lodu.

Ponieważ temperatura w warsztacie utrzymywana na stałym poziomie -5 stopni Celsjusza, Thomas musiał wymyślić sposób na to, aby temperatura bezpośrednio przy brzeszczocie była dodatnia, żeby nie gromadził się na nim lód. Dlatego dodał do głowicy tnącej dwa małe grzejniki.

Thomas twierdzi, że cięcie lodu nie jest skomplikowane. "Dopóki brzeszczot jest ostry, trak Wood-Mizer swietnie nadaje się do cięcia lodu". Thomas zmienia brzeszczot 2 razy dziennie, jeśli trak pracuje przez cały dzień.

Kiedy projekt wymaga cięcia lodu na miejscu, Thomas zabiera trak LT15 ze sobą w podróż. "Kilka razy zabrałem go na północ od koła arktycznego na potrzeby projektów, które tam realizowałem".

Po cięciu na traku, bloki lodu formowane są za pomocą robota CNC, dzięki któremu Thomas może zeskanować dowolny obiekt i wykonać jego kopię w lodzie.

Całoroczne dostawy lodu

"Wielu klientów nie myśli nawet o moich usługach w okresie letnim, ponieważ nie sądzą, że latem można używać lodu. A można! Blok lodu o bokach długości 1 metra umieszczony w cieniu, nawet jeśli temperatura na zewnątrz wynosi 30 stopni Celsjusza, stopi się z każej strony tylko o około 6 cm w ciągu 24 godzin, więc lodową rzeźbą można cieszyć się naprawdę długo, nawet latem”.

"Możemy dostarczyć lód i latem i zimą! Lodowe budowle latem przyciągają uwagę ludzi bardziej niż zimą, ponieważ mniej się ich wtedy spodziewają”.

Użyteczność traka w Norwegii

"Wielu rolników jest zainteresowanych tym, aby własnoręcznie tworzyć użyteczne rzeczy. Trak Wood-Mizer byłby dla nich świetny! Nie jest kosztowny, nie zajmuje dużo miejsca i jest łatwy w obsłudze. Świetnie nadaje się dla kogoś, kto chce budować na przykład małe, drewniane domki".